אופניים חשמליים

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אופניים חשמליים.

אופניים חשמליים הם אופניים שמוצמד להם מנוע חשמלי ומצבר כדי לסייע לנסיעה שלהם. חלק מהמנועים יכולים להניע את האופניים והרוכב לבדם גם ללא עזרה מהרוכב, בעוד שבמקרים אחרים המנוע יעבוד רק כאשר הרוכב מדווש. בחלק מהמדינות נחשבים האופניים החשמליים לכלי רכב המחייב רישיון. החל משנת 2016, בישראל מותרת הרכיבה בהן מגיל 16 בלבד. [1]

אופניים ממונעים ישנים יותר היו מצויידים במנוע בערה פנימי, ואילו היום, יש סוללות קלות יותר ובעלות יכולת אגירת אנרגיה טובה יותר, דבר המוביל לעליה בפופולריות של אופניים חשמליים.

תכונות

לאופניים החשמליים טווח נסיעה גדול בהרבה מאשר האופניים הרגילים בהקשר של נסיעות יוממות. יחידה טיפוסית של אופניים חשמליים צורכת זמן הטענה של 8 שעות ומספקת טווח נסיעה של 40-50 ק"מ, במהירות ממוצעת של 20 קמ"ש.

מסיבה זו אופניים חשמליים יכולים להשתלב היטב בתחבורת אופניים שכן הם יכולים לספק טווח נסיעה גדול יותר יחסית לאופניים רגילים ובכך להוות מוצר משלים שמאפשר נסיעות בין-עירוניות. כמו כן אותן תשתיות, כמו שבילי אופניים או שדרות אופניים משמשים את האופניים הרגילים והאופניים החשמליים.

השפעות של אופניים חשמליים

השפעות סביבתיות

בניגוד לאופניים רגילים, אופניים חשמליים יכולים לתרום לזיהום אוויר לכילוי דלק מחצבי ולהתחממות עולמית - במקרה הנפוץ של הפקת חשמל שלא באמצעות אנרגיה מתחדשת. אך זיהום זה הוא קטן בהרבה יחסית לזיהום של כלי רכב ממונעים אחרים - במיוחד מכוניות ואוטובוסים. בגלל המשקל העצמי הנמוך של האופניים הם צורכים מעט אנרגיה יחסית לאמצעים אחרים ולמעשה יש הטוענים כי לאופניים יש יעילות אנרגטית גבוהה מזו של הליכה. לאופניים חשמליים, יש יעילות אנרגטית נמוכה יחסית לאופניים, אך גבוהה יחסית לאמצעי תחבורה אחרים. חסרון סביבתי נוסף של האופניים החשמליים הוא המצבר שלהם שעלול לגרום לזיהום מים.

השפעות חברתיות

ניתן להתייחס לאופניים חשמליים כאל סוג של סוכן שינוי, שבו אנשים עוברים מתחבורת מכוניות לתחבורת אופניים חשמליים ועם הזמן, מעבירים חלק מהנסיעות האחרות שלהם לאופניים רגילים. פרופיל המשתמש של אופניים חשמליים אינו זהה בהכרח לפרופיל המשתמש של אופניים רגילים, במיוחד במדינות בהן אין תחבורת אופניים מפותחת. כמו כן היות וגם שימוש באופניים חשמליים מקדם פיתוח תשתיות אופניים ועירוניות מתחדשת, הדבר מעודד הליכה ושימוש באמצעים אחרים של תחבורה בת קיימא.

השפעה נוספת של אופניים חשמליים היא הקטנה של אי שוויון תחבורתי שכן הם מאפשרים תחבורה זולה ונוחה לאנשים שאינם יכולים לנהוג, לנוער, למי שלא יכול להחזיק ברכב פרטי מבחינה כלכלית, והם מאפשרים הגעה למרחקים גדולים יותר מאשר מאפשרים אופניים רגילים.

עם זאת שימוש לא נכון באופניים חשמליים - כגון רכיבה על מדרכות, או קנייה של אופניים לא חוקיים, עלול לפגוע במשתמשי דרך אחרים ובעיקר מהווה פגיעה קשה ומסוכנת בהולכי רגל בדגש על ילדים וזקנים. שימוש כזה מסכן גם את הרוכבים עצמם. שכן בסביבה עירונית עיקר הסיכון לרוכבי אופניים הוא בצמתים, וצמתים אלה בטוח יותר לחצות ברכיבה על הכביש ולא בחציה במעבר חצייה - ראו כיצד להימנע מפגיעת מכוניות.

השפעות של אופניים חשמליים על רכיבה ועל פעילות גופנית

חסרון נוסף של אופניים חשמליים יחסית לאופניים רגילים הוא הפחתת הפעילות הגופנית. אחד היתרונות הגדולים של אופניים הוא הספקת תחבורה פעילה לרוכב ובכך שיפור ניכר של בריאותו ביחס למספר מחלות כמו מחלות לב, סוכרת וסרטן.

השימוש באופניים חשמליים יכול לסייע או להפריע לפעילות גופנית. חלק גדול מאנשים שעוברים לאופניים חשמליים לא היו עוברים לאופניים רגילים בגלל מגוון סיבות כגון קוד לבוש, חשש מהזעה, קשיים לוגיסטיים או מרחק רכיבה גדול, כך שאופניים חשמליים מגדילים את אחוז הרוכבים הכולל. אופניים חשמליים יכולים לסייע להגברת השימוש באופניים רגילים במספר דרכים:

  • הדימוי העצמי של הרוכב משתנה, וחסמים אחרים לרכיבה (כגון חשש מתאונות) יורדים. כך שעולה הסיכוי שהוא יבחר להשתמש באופניים רגילים לעומת המשך שימוש ברכב פרטי.
  • מעבר של אנשים וילדים מתחבורת רכב פרטי לתחבורת אופניים גורמת לשינוי הרגלים ותפיסות על מקומם של אופניים ברחוב ובעיר. על פי הניסיון בתחבורת אופניים בהולנד רוכבי אופניים שהם גם נהגים משנים את הרגלי הנהיגה שלהם ונזהרים יותר בשעת הנהיגה העירונית. גם קרובי משפחה של רוכבי אופניים צפויים לנהוג בצורה זהירה יותר.
  • השימוש באופניים חשמליים מקטין סיכונים והפרעות לרכיבת אופניים רגילים כגון זיהום אוויר מתחבורה, פקקי תנועה וסיכון של פגיעה מצד רכב פרטי ואי חום עירוני.
  • אופניים חשמליים ואופניים רגילים משתמשים באותן תשתיות, ולכן הגברת השימוש באופניים חשמליים תורם להגדלת הלחץ הציבורי להקמת תשתיות אופניים וכן להיבטים תומכים אחרים כגון חקיקה והדרכה לבטיחות אופניים שיכולים לסייע בהגברת השימוש באופניים רגילים.
  • על פי החוק בישראל, אופניים חשמליים חוקיים מחייבים פידול ודבר זה יכול להוות פעילות גופנית. עם זאת חוק זה לא נאכף בישראל ורוכבים רבים רוכבים באופניים ללא פידול.
  • אופניים חשמליים יכולים לתת מענה לחלק מהדרך שהוא קשה מידי לרוב הרוכבים (לדוגמה לעלות במעלה הר הכרמל בחיפה) ובשאר הדרך לקיים דיווש אינטנסיבי יותר. בכך הם מחליפים נסיעות שבהן 100% מהפעילות היתה מבוצעת ברכב.

מאידך שימוש באופניים חשמליים עלול להוריד את כמות השימוש באופניים רגילים, בעיקר בקרב ילדים ובני נוער. עוד דרך שבה הם פוגעים באורח חיים פעיל היא נסיעה של רוכבי אופניים חשמליים על המדרכות דבר שיוצר הפרעה חמורה וסיכון להולכי רגל [2][3][4].

שוק האופניים החשמליים בעולם

סין היא כיום היצרנית המובילה של אופניים חשמליים. לפי איגוד האופניים הסיני, בשנת 2004 יוצרו בסין 7.5 מיליון זוגות של אופניים חשמליים, כמות כפולה כמעט יחסית לשנת 2003. המכירות הפנימיות בסין הגיעו ל 10 מיליון זוגות בשנת 2005, ובין 16-18 מיליון זוגות בשנת 2006. נכון לשנת 2007 מעריכים כי אופניים חשמליים מהווים בין 10 ל-20 אחוזים מכלי הרכב הדו-גלגליים בערים רבות בעולם (בעיקר באסיה). מספר רב של אופניים גם מיוצא לחו"ל - 3 מיליון זוגות בשווי 5.8 מיליארד דולר בשנת 2006 לבדה.

חוקי התעבורה של כמה מדינות כמו ארצות הברית, בריטניה ויפן, מתייחסים אל האופניים חשמליים כאל אופניים לכל דבר ועניין. ולכן הרוכב עליהם אינו זקוק לרישיונות או לביטוחים מיוחדים.

כמות גדולה של משתמשים באופניים חשמליים קיימת בסין[5] שם האופניים החשמליים באים במקום טוסטוסים מזהמים. על פי הערכה קיימים כ-125 מיליון יוממי אופניים בסין שנוסעים בהם לטווחים של 10-5 ק"מ, וכמות מכירות האופניים החשמליים עולה בצורה דרסטית במדינה זו. כמות ואחוז המשתמשים באופניים חשמליים עולה בהתמדה בכל העולם כולל בהודו, ארצות הברית, אירופה ועוד [6].

גם באירופה כמות המכירות של אופניים חשמליים עולה. נכון לשנת 2009 אופניים חשמליים היו שליש מכמות האופניים החדשים שנמכרו בהולנד, ואחוז השוק שלהם מכלל שוק האופניים מבחינה כספית היה 52%. והגיע לשיא של 140 אלף זוגות לשנה.[7] גם בארצות אירופאיות נוספות אחוז משתמשי האופניים החשמליים עלה. על פי הערכות, בשנת 2010 נמכרו ברחבי אירופה כ-700 אלף זוגות אופניים חשמליים.[8]

בשנת 2012 נמכרו 30 מיליון זוגות של אופניים חשמליים בעולם. 92% מהמכירות היו בסין. על פי דו"ח של חברת המחקר פייק, השוק לאופניים חשמליים יגדל בשנים הקרובות גם במדינות נוספות. הצפי כי המכירות העולמיות של אופניים חשמליים יגיעו ל 47 מיליון זוגות אופניים בשנת 2018, ויכניסו 12 מיליארד דולר. בשנת 2012 בארצות הברית, נמכרו רק כ- 89 אלף אופניים חשמליים. אבל בשש השנים הבאות צפויה עליה ניכרת, כך שהצפי לשנת 2018 הוא למכירה של 265 אלף זוגות אופניים. [9] הצפי הוא לעלייה של 9% בשוק עד 2016[10]

יש טענה לפיה פרופיל המשתמשים באופניים חשמליים אינו דומה לפורפיל המשתמשים באופניים רגילים. לדוגמה במדינות מערביות רבות, נשים וקשישים וכן אוכלוסיות עניות יותר שלהן מודעות בריאות נמוכה יותר משתמשות יותר באופניים חשמליים יחסית לשימוש שלהם באופניים.

בנייה של שבילי אופניים נוספים, בעיקר "אוטוסטרדות אופניים", והתייקרות הנפט (ראו שיא תפוקת הנפט) צפויות להגדיל עוד יותר את השימוש באופניים בכלל ובאופניים חשמליים בפרט. [11]


אופניים חשמליים בישראל

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב - תחבורת אופניים בישראל

תקנות

עד שנת 2010, אופניים חשמליים היו בלתי חוקיים בישראל. משרד התחבורה אסר על ייבוא שלהם ולא הסדיר את השימוש בהם. דבר זה יצר מציאות של שוק אפור, ושל מכירות אופניים לא תקניים על ידי ייבוא חלקי אופניים והרכבתם בישראל. בפברואר 2010 נכנסו לתוקפן התקנות המאפשרות שימוש באופניים חשמליים, ואשר מתאימות לתקן האירופאי[12].

על פי התקנות מותר לרכוב על אופניים חשמליים בתנאי שהם בעלי הספק של עד 250 וואט. בשנת 2016 הועלה הגיל בו מותר לרכב מ-14 (ב-2010) ל-16 ומעלה. [13] [14]מנוע האופניים יופעל באמצעות חיישן דיווש ולא על ידי מצערת (בידית האופניים). התמיכה החשמלית אמורה להיפסק במהירות של מעל 25 קמ"ש, [15] וזאת במטרה להגן על הרוכב ולמנוע ערבוב בין אופניים חשמליים לקטנועים חשמליים (שלהם מהירות גבוה יותר ודורשים יותר הגנה לרוכב ולסביבתו).

שימוש

בעקבות כניסת התקנות חל זינוק במספר רוכבי האופניים החשמליים בישראל. על פי הערכת משרד התחבורה, יש כמה עשרות אלפי זוגות אופניים חשמליים, כשחלק מהם מצוידים במנוע שהספקו עולה על המותר בחוק (250 וואט) ועל כן הם מהווים סכנה לרוכבים ולאנשים סביבם.[16]

בשנת 2010 נמכרו בישראל כ-1200 אופניים חשמליים, בשנת 2011 נמכרו כ-6,000 זוגות. בפועל המספר גבוה יותר שכן זוגות אופניים רבים מגיעים באופן חצי-פיראטי ולא עומדים בתקנות, או שהם אופניים רגילים שעברו הסבה באמצעות קיט. [17]

בשנת 2013, הודיעה חברת UMI, יבואנית שברולט בישראל כי בכוונתה למכור אופניים חשמליים של מותג A2B של התאגיד ההודי "הירו" שהוא אחד היצרנים הגדולים בעולם של רכבים דו-גלגליים.[18]

גם עיריות החלו להשתמש באופניים חשמליים. בשנת 2013 עיריית אשדוד קנתה 5 זוגות של אופניים חשמליים עבור הפקחים שלה במטרה לעודד את התחבורה הירוקה בעיר.[19]

רוכבים רבים של אופניים חשמליים הם רוכבים חדשים ו/או צעירים. חלקם לא מכירים את חוקי התנועה ורובם הגדול הם חסרי ניסיון ברכיבה על אופניים ובבטיחות אופניים. הדבר גורם לכך שרוכבים רבים מסכנים את עצמם ואת הולכי הרגל ורוכבים אופנים נוספים. היבטים כמו רכיבה נגד התנועה (בשביל אופניים), רכיבה נגד התנועה בכביש, רכיבה ללא תאורה, רכיבה על המדרכה ואי מתן זכות קדימה להולכי רגל במעברי חציה, הם כולם היבטים המסכנים את הולכי הרגל ואת הרוכבים עצמם. לדוגמה מחקר אחד מצא כי מעבר של אופניים במעברי חציה מסוכן פי 3 עד פי 11 (כתלות בכיוון הרכיבה), ביחס לחציה של צומת עירוני על נתיב הנסיעה של המכוניות. הסיבה היא שזוויות הראיה ומהירויות הנסיעה של רוכב אופניים שונים באופן מהותי מאלו של הולך רגל, כך שבמעבר חציה קשה לרוכב להבחין במכוניות וקשה לנהג להבחין ברוכב.

קישורים חיצוניים

אופניים

תחבורת אופניים: תחבורת אופניים - תחבורה פעילה - אופניים חשמליים - תובלה באופניים

אופניים

תחבורת אופניים ברחבי העולם: אופניים באירופה - הולנד - קופנהגן - גרמניה - שבדיה - צרפת - ארצות הברית - ישראל - תל אביב

תשתיות ומדיניות: תחבורה בת קיימא - שבילי אופניים - שדרת אופניים - צומת ידידותי לאופניים - עירוניות מתחדשת - עירוב שימושי קרקע - מיתון תנועה - תוכנית אב ארצית לתחבורה בת קיימא - עיר ללא מכוניות - חזון אפס תאונות דרכים - איזור ידידותי להולכי רגל

מדריכים ופעילות: כיצד ללמוד לרכוב על אופניים - טיפים ליוממות אופניים - כיצד להימנע מפגיעת מכוניות - קסדת אופניים - מסה קריטית - מסה קריטית בישראל - רכבת אופניים - ישראל בשביל האופניים


אקולוגיה עירונית

בבית פנימה (אורח חיים): locavore - ניקיון ידידותי לסביבה - פשטות מרצון - עבודה מרחוק - מיחשוב ירוק - שימור מזון ללא מקרר חשמלי - קומפוסט

תכנון עירוני: עירוניות מתחדשת - פרבור - עירוב שימושי קרקע - פיתוח מוטה תחבורה ציבורית - ערים ללא מכוניות - בנייה ירוקה

תחבורה: תחבורה בת קיימא - הולכי רגל - תחבורת אופניים - השפעות חיצוניות של מכוניות - מרחב משותף - BRT - תחבורת מעברים - חנייה - אופניים חשמליים

תופעות: אי חום עירוני - פרבור - ביקוש מושרה - אפקט הבייגלה - השפעות סביבתיות של מזון מהחי - תסמונת הבניין החולה - שלטי חוצות

ישובים ומדינות לדוגמא: קופנהגן - ונקובר‏ - אוטווה - בריזביין - פורטלנד - קוריטיבה - תחבורת אופניים בהולנד - BedZED - אורוויל - שכונת וובן, פרייבורג - שיקגו - בוגוטה - מלבורן - מסדאר

כלים לשינוי: אוטובוס מהלך - מסה קריטית - גינה קהילתית - מרחב משותף - בנייה ירוקה - פרמקלצ'ר - מפה ירוקה - גני הניצחון - מיתון תנועה - איזור ידידותי להולכי רגל - התייעלות אנרגטית

אישים וארגונים: מרחב - התנועה לעירוניות מתחדשת בישראל - תחבורה היום ומחר - המרכז לקיימות מקומית -ישראל בשביל האופניים - עץבעיר - פרויקט המקומות הציבוריים - דיוויד אינגוויצ' - ז'יימה לרנר - ג'יין ג'ייקובס

ספרים וסרטים: ערים ללא מכוניות - מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות - אומת הפרברים - אגדה אורבנית - סוף עידן הפרברים