מכונית חשמלית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
(הופנה מהדף רכב חשמלי)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מכונית חשמלית (Electric car), או רכב חשמלי (Battery electric vehicle) הוא רכב שמונע על ידי מצבר חשמלי נטען שממיר אנרגיה כימית שמאוחסנת בו לאנרגיה חשמלית. האנרגיה החשמלית משמשת כדי להניע מנוע חשמלי במקום מנוע בעירה פנימית שמשמש במכונית רגילה. יש מכוניות המשתמשות במנוע חשמלי וגם במנוע בעירה פנימית, והם דוגמאות לרכב היברידי.

ניסיונות מסחריים והיקף

רכבים המונעים באמצעות מצבר חשמלי כוללים מכוניות, משאית קלות, רכבים חשמליים שכונתיים, אופנועים וקטנועים חשמליים, אופניים ממונעות, קלנועיות, רכבי גולף, מלגזות ורכבים דומים.

באופן היסטורי מכוניות חשמליות סבלו מבעיות של מחירי מצברים גבוהים, מרחקי נסיעה קצרים בין טעינה וטעינה, זמני טעינה ממושכים של המצבר, ואורך חיים מוגבל של המצבר. בעיות אלה גרמו לתפוצה מוגבלת של המכוניות. ייתכן כי שכלולים מתמשכים בטכנולוגיות של מצברים יתגברו על בעיות האלה. בשנים האחרונות חלה עליה ניכרת בבנייה של אבות טיפוס, ומספר פעמים פירמות יצאו בהכרזות על מועד ייצור עתידי. טיוטה, הונדה, פורד וג'נרל מוטורס יצרו כולם רכבים חשמליים בשנות ה-90 כדי להתמודד עם חוקי זיהום האוויר בקליפורניה. נשמעו טענות כלפי ייצרני הרכב הגדולים בארצות הברית כי הם מחבלים בכוונה בניסיונות של עצמם לייצר רכב חשמלי.

דוגמה בולטת ליוזמה בתחום היא חברת "בטר פלייס" שמייצרת תשתית לרכבים חשמליים שיכולים להחליף את המצבר החשמלי הריק במצבר חשמלי מלא בתוך מספר דקות.

מכוניות חשמליות מונעות במצבר הן סוג של מכוניות חשמליות נטענות. דוגמאות נוספות לרכבים אלה הם רכבים שאוצרים חשמל באמצעות גלגל תנופה או באמצעות על-מוליכים. דוגמאות נוספות לרכב המונע באמצעות מצבר אנרגיה הוא רכב המונע במימן או תאי דלק ורכב המונע באוויר דחוס.


פליטת גזי חממה, דלדול אנרגיה וזיהום

מכוניות חשמליות נכללו בין המכוניות המוקדמות ביותר. המכוניות האלה לא פולטות זיהום אוויר או גזי חממה באופן ישיר, והן גורמות לזיהום אוויר מינימלי בזמן השימוש בהן, אם הן נטענות ממקור אנרגיה מתחדשת. המכוניות החשמליות יקטינו אולי את התלות של מדינות רבות בנפט, ובכך יתרמו גם לביטחון הלאומי שלהן. הן עשויות להקטין את הגידול בקצב של התחממות עולמית, בתלות במקור החשמל שלהן. מסיבות אלה, יש הרואים במכוניות סוג של מכונית ירוקה.

עם זאת, אם מקורות אנרגיה של המכונית החשמלית הם דלק מחצבי כמו פחם לדוגמה, אזי הרבה מהשפעות הסביבתיות של גם המכונית החשמלית הן דומות או זהות למכונית רגילה. מכונית חשמלית כזו תורמות לזיהום אוויר, להתחממות עולמית ודלדול משאבי האנרגיה באופן דומה לתרומה של מכונית המונעת בנפט. מכוניות חשמליות יכולות לתרום תרומה מסויימת לבעיות אלה אם היעילות האנרגטית של המכוניות החשמלית היא גבוהה יותר. גם מכוניות חשמליות המונעות בגז טבעי יכולות להקטין בעיות של זיהום אוויר ושל התחממות עולמית, אם כי נמשכת בעיה של דלדול משאבים מתכלים ופגיעות של הכלכלה לשיא תפוקת הגז.

השלכות סביבתיות וחברתיות נוספות

בלי תלות במקור האנרגיה שלהן, גם מכוניות חשמליות גורמות לבעיות חברתיות וסביבתיות הקשורות לכל המכוניות כמו: פרבור, פקקי תנועה, קיטוע של בתי גידול, ייקור הדיור בגלל הקצאת שטחים לחנייה, הגדלת הפערים בין עשירים ועניים בגלל פערי תחבורה ותאונות דרכים.

חוקרים מהאוניברסיטה הנורווגית למדע וטכנולוגיה בעיר טרונדהיים פרסמו בשנת 2012 ממצאי מחקר שהשווה בין ההשפעות הסביבתיות של מכוניות מונעות בדלק לעומת מכוניות חשמליות. המחקר, שהתפרסם ב-JOURNAL OF INDUSTRIAL ECOLOGY, מתבסס על ניתוח מחזור החיים של המכונית. ניתוח כזה בודק מה הן השלכות סביבתיות של מוצר החל משלב הפקת חומרי הגלם והייצור ועד לשלב שבו הוא הופך לפסולת. עד לאחרונה השוו רוב המחקרים בין דגמי מכוניות שונות בעיקר בשלב שבו הן כבר נוסעו על הכביש.

על פי המחקר, בכמה היבטים סביבתיים למכוניות החשמלית יש השלכות סביבתיות שליליות יותר מאלו של מכוניות מונעות בדלק. מדובר בין השאר ברעילות שמסכנת את האדם, דלדול מצבורים טבעיים של מתכות וזיהום מקורות מים. כדי לייצר מכונית חשמלית יש צורך במתכות כמו ניקל ונחושת. הסיכויים של פליטת מתכות אלו לסביבה בשלבי כריית המתכות והפקת חומרי הגלם והייצור, ברמות שרעילות עבור האדם, גבוהים בשיעור של 180 עד 290 אחוז לעומת מכוניות מונעות בדלק. דלדול מצבורים טבעיים של מתכות שבהם משתמשים בתעשייה מהיר פי שלושה מהדלדול שנגרם בייצור מכוניות מונעות בדלק. [1]

ראו גם

קישורים חיצוניים