תובלה באופניים

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אשה מסיעה זוג ילדים באופניים בהולנד

תובלה באופניים (באנגלית: Freight bicycles) כוללת את מגוון השיטות ודגמי האופניים, תלת אופן ואופניים חשמליים להובלת מטענים (כולל סחורות, ילדים, בני אדם אחרים וחיות מחמד). הובלה כזו נעה בין נשיאת משאות קלים של מספר ק"ג על גבי אופניים רגילים לבין סחיבת משאות של עשרות ואף מאות ק"ג על גבי דגמים מיוחדים של אופניים או על עגלות קלות המתחברות לאופניים.

אופני מטען

אופניים חשמליים להובלת משאות כבדים בתחרות של אופני מטען בברלין בשנת 2018.

לאופניים המשמשים לצורכי תובלה או תעבורה יש שמות רבים. באחרונה רווח יותר השימוש בשם אופני מטען (Cargo Bikes). שמות נוספים הם Cargo bicycles, Freight bicycles, Carrier cycles, Freight tricycles, Box bikes, Cycletrucks, או long johns, ועוד.

עיצובים לסחיבת משאות כוללים בדרך כלל קופסה סגורה, משטח שטוח או סל נצרים שמורכבים על גלגל אחד או שני גלגלים לפני או אחרי האופניים.

רוב העיצובים של הובלת אופניים הם אופניים בעלות מרכז כובד נמוך, וגם המטען נמצא במקום נמוך. שכן המומנט באופניים גדל ככל שמתרחקים מציר הגלגלים, לכן משאות שנמצאים גבוה יותר (לדוגמה ילקוט על הגב) יוצרים עמוס גדול יותר על הרוכב והאופניים לעומת משאות נמוכים יותר (נראה כאילו הם שוקלים יותר) וכן מטען במקום גבוה יותר מקטין את יציבות האופניים. לדוגמה ילקוט שנמצא משני הצדדים של הסבל אחורי הוא עיצוב מוצלח יותר לעומת סלסלה קדמית בגובה הכידון.

אופני מטען הם בעלי עיצוב מאסיבי יותר לעומת אופני עיר רגילים שכן הם צריכים להתמודד עם עומסים כבדים יותר. על המסגרת, התמסורת (שרשרת, מהלכים) והבלמים להיות מותאמים לעומסים גדולים יותר. יש עיצובים של אופניי מטען להובלת משאות של כמה עשרות קילוגרמים. בשנים האחרונות יש עיצובים של תלת אופן או של 4 אופן שמתחבר לאופניים חשמליים ומסוגלים לשאת מטען כבד יותר במשקל של מאות קילוגרמים. המטרה של עיצובים כאלה הוא לאפשר הובלת רהיטים או מוצרי חשמל כבדים בתוך העיר.

עיצוב עירוני ותובלת אופניים

הובלה באופניים קלה יותר בערים קומפקטיות (שבהן מרחקי הנסיעה קצרים) ושטוחות, ובמקומות בהם יש תשתיות אופניים כגון שבילי אופניים ושדרות אופניים. שכן הדבר מקל על התמרון והתפעול הבטוח של אופניי מטען שהם לרוב מסורבלים יותר יחסית לאופניים רגילים.

שימוש בתחבורת אופניים לשם הובלת ילדים לגני ילדים ולבתי ספר, מקובל יותר בקרב מדינות כמו הולנד ובדנמרק יחסית למדינות מערביות אחרות שבהן תחבורת אופניים פחות נפוצה. עם זאת השימוש בהובלה באופניים מתרחב בשנים האחרונות גם לערים אחרות באירופה וגם בישראל.

מומחים רבים לתחבורת אופניים, בהם הממונה לשעבר על תחבורת אופניים בניו יורק סיטי,Janette Sadik-Khan, טוענים כי כאשר רואים נשים על אופניים ומשפחות על אופניים הדבר מעיד על תשתיות אופניים בטוחות באמת. [1]

יתרונות וחסרונות של תובלה באופניים

יתרונות של תובלה באופניים במקום במשאית עבור חברת המשלוחים הוא יכולת התמודדות טובה יותר מולפקקים ובעיות חניה, פריקה וטעינה. בנוסף אופניים כאלה מסוגלים להכנס למרחבים שמשאית רגילה אינה יכולה להכנס אליהם. יתרון נוסף הוא בעלויות תחזוקה זולות יותר עקב צריכה נמוכה יותר של אנרגיה ומבנה פשוט יותר של כלי הרכב.

מבחינת תושבי העיר תובלה באופניים מפחיתה השפעות חיצוניות של מכוניות - יתרון חשוב נוסף הוא הפחתה בהשפעות בריאותיות של מכוניות - שיפור משמעותי בבטיחות של נוסעי דרך אחרים בעיר (מכוניות, קטנועים, אופניים והולכי רגל) שעבורם משאית היא סיכון משמעותי. המהירות המופחתת שלה האופניים פרושה שיפור הבטיחות בדרכים בעיר. שיפורים נוספים כוללים הפחתה של זיהום אוויר מתחבורה והפחתה של זיהום רעש.

חסרונות של תובלה באופניים כוללים בעיות של מגבלת משקל ומרחק- האופניים לא מיועדים להבולת משקל כבד, או לתובלה לטווח ארוך. כמו כן בערים שבהם אין רשת רציפה של שבילי אופניים קשה לעודד תובלה באופניים. בערים הרריות או עם שיפועים גדולים יש צורך באופניים חשמליים לשם תובלה כזו.

הובלה מסחרית של מטען באופניים

נכון לשנת 2018 קיימת מגמה של מספר חברות תובלה להשתמש באופני מטען שיוצרו על ידי יצרניות המתמחות בכך - אופניים חשמליים או רגילים, תלת או דו אופן בעלי פרופיל צר, מהירות מוגבלת כדי להתאים לשבילי אופניים ולרחובות צרים וקטנים, המשמשים לשם תובלה מקומית בתוך העיר למגוון גדול של חברות תובלה, טכנאים ומכירה קמעונאית.

חברת התובלה dbschenker מפעילה תכנית לתובלת משאות באופניים חשמליים ב-5 ערים בנורווגיה - כולל אוסולו, Trondheim , Drammen, Kristiansand וStavanger. אופני המטען האלה יכולים לשאת עד 300 ק"ג , להגיע לרחובות קטנים , להשתמש בשבילי אופניים כדי להמנע מפקקים והם קטנים וזריזים יותר ממשאית. לפי טענת החברה היעילות של החלוקה השתפרה ב-40% וכן הם חוסכים פליטות של גז החממה פחמן דו חמצני.[2]

הובלה מסחרית של נוסעים באופניים

במזרח הרחוק התקיימו מזה עשרות שנים נהגי "ריקשה" שמסיעים נוסעים בתלת אופן. בשנת 2017 קם מיזם חדש בלונדון בשם Pedal Me שנועד להסיע נוסעים באופניים חשמליים. [3]

תובלת אופניים שיתופית

בשנת 2016 הופעל בשתי ערים בגרמניה פיילוט ממשלתי לבחינת שירות של שיתוף אופני מטען לציבור, בשם Transportrad Initiative Nachhaltiger Kommunen, [4] בכל עיר שותפו 24 זוגות של אופני מטען לשימוש הציבור.

גלריה

הובלת משאות באופניים:

הסעת ילדים באופניים:

ראו גם

קישורים חיצוניים

סרטונים
יצרנים של אופני מטען ואופני תובלה
תמונות של אופני מטען ואופני תובלה
תמונות של הורים וילדים על אופניים
תמונות של הורים רוכבים לצד ילדים


תמונות שונות
אופניים

תחבורת אופניים: תחבורת אופניים - תחבורה פעילה - אופניים חשמליים - תובלה באופניים - תיירות אופניים - כלכלת אופניים

אופניים

תחבורת אופניים ברחבי העולם: אופניים באירופה - הולנד (אמסטרדם) - דנמרק (קופנהגן) - גרמניה - צרפת - בריטניה - שוודיה - ספרד (סיביליה) - ארצות הברית - ישראל (תל אביב-יפו, אופניים חשמליים בישראל)

תשתיות ומדיניות: תשתיות אופניים - שבילי אופניים - רחוב אופניים - צומת ידידותי לאופניים - חניית אופניים - מדרגות אופניים - תחבורת אופניים בעיר הררית - שילוב אופניים ברכבת - תחבורה בת קיימא - עירוניות מתחדשת - עירוב שימושי קרקע - חזון אפס תאונות דרכים - מיתון תנועה - תוכנית אב ארצית לתחבורה בת קיימא - עיר ללא מכוניות - איזור ידידותי להולכי רגל - קסדת אופניים

מדריכים ופעילות: כיצד ללמוד לרכוב על אופניים - טיפים ליוממות אופניים - כיצד להימנע מפגיעת מכוניות - מסה קריטית - מסה קריטית בישראל - עירוניות טקטית - סיקלוביה - יום האופניים העולמי - ישראל בשביל האופניים