טביעת רגל פחמנית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

טביעת רגל פחמנית (באנגלית: Carbon Footprint) היא סך פליטות של גזי חממה התורמים להתחממות גלובלית (דרך פליטה ישירה או דרך שימושי קרקע) שנגרמים על ידי פירמה, אירוע, מוצר, מדינה או אדם. גזי חממה נפלטים במהלך שימוש בדלק מחצבי לתחבורה, בזמן ייצור חשמל, בירוא יערות, וכן בייצור ובצריכה של מזון, חומרי גלם, עץ, בתים, כבישים ומוצרים ושירותים נוספים. לשם פשטות הדיווח ויכולת השוואה לרוב טביעת הרגל הפחמנית נמדדת ביחידות של כמות הפחמן דו חמצני האקוויוולנטית לגודל ולחוזק של גז החממה שנפלט.

מדדים לקיימותGreen foot print.png

מקור השם "טביעת רגל פחמנית" נובע מהמושג טביעת רגל אקולוגית. טביעת רגל פחמנית מהווה חלק מהחישוב של טביעת הרגל האקולוגית וכן חלק מניתוח מחזור חיים של מוצרים ופעילויות.

כאשר יודעים את טביעת הרגל הפחמנית של אדם, ארגון או מדינה, ניתן לבנות תוכנית להפחתה של כמות הפליטות. על ידי שינויים טכנולוגיים, שינויים בבחירת הצרכנים, שינוי התמריצים הכלכליים על ידי שינוי המיסוי והסבסוד או על ידי חקיקה ועוד.

ביולי 2011 אמור להתחיל ניסוי בצרפת שאמור להתפשט למדינות אירופאיות נוספות. והחל מיולי 2012 צפוי כי תהיה חובה על יצרנים המעוניינים לייצא למדינות אלה לציין על המוצרים שלהם את טביעת הרגל הפחמנית של המוצר. בנוסף היצרנים יחויבו לציין על המוצר מדדי השפעה נוספים הרלוונטיים לתעשייה כמו כמות האשפה שנוצרה במהלך הייצור או השפעה על מגוון מינים. מטרת החוקים היא לגרום לשקיפות גדולה יותר של תהליך הייצור ולאפשר לצרכנים לבחור במוצרים בעלי השפעה נמוכה יותר על שינויי האקלים, דבר זה אמור בהמשך לעודד את היצרנים לחפש חלופות פחות מזהמות [1].

ראו גם

קישורים חיצוניים

שינויי אקלים והתחממות עולמית

רקע מדעי להתחממות עולמית: קלימטולוגיהמחזור הפחמןשיווי משקלשוק האנרגיה העולמידלק מחצביתהליך ארוך טווחתהליך בלתי הפיךהתחממות עולמיתשינויי אקליםאפקט החממהגזי חממהגרף מקל ההוקיהחמצת אוקיינוסיםעמעום עולמימודל אקלימיהפתעה אקלימיתהתקררות עולמיתטביעת רגל פחמניתפוטנציאל התחממות עולמית

התחממות עולמית

השפעות של שינויי אקלים: המסת קרחונים ושלגיםעליית מפלס פני היםהשפעה על סופותהשפעה על בצורות ומידבורהשפעות כלכליות של התחממות עולמיתשינויי אקלים וחקלאותפליטים סביבתייםההתיישבות הנורווגית בגרינלנדהשערת מדיאההשפעות ההתחממות העולמית על המזרח התיכוןרקע סביבתי חברתי למלחמת האזרחים בסוריהשינויי אקלים בישראלהנה זה בא (ספר)

מדיניות אקלים: ההיסטוריה של חקר שינויי האקליםהמחלוקת על התחממות עולמיתהפנל הבין-ממשלתי לשינויי אקליםפרוטוקול קיוטודו"ח שטרןועידת האקלים בפריזאמת מטרידה (סרט)‏מצעד האקליםהכחשת שינויי האקליםהתרמית הגדולה של ההתחממות העולמית (סרט)התחממות העולמית - מורה נבוכים

טכנולוגיה, כלים, ותחומי התמודדות: אנרגיה מתחדשתחסכון אנרגטיהתייעלות אנרגטיתתחבורה בת קיימאעירוניות מתחדשתבנייה ירוקההשפעות סביבתיות של מזון מהחישימושי קרקעחקלאות בת קיימאצמיחה כלכליתI=PATפשטות מרצוןגידול אוכלוסיןכלכלה בת קיימאזה משנה הכל