התקררות עולמית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

התקררות עולמית (Global cooling) הייתה השערה במהלך שנות ה-1970 לפיה פני השטח של כדור הארץ והאטמוספירה שלו יתקררו בקרוב ותגיע לשיאה ביצירת קרחוני ענק. להשערה זו היתה תמיכה מועטה בקהילה המדעית, אבל היא זכתה לתשומת לב זמנית בציבור עקב שילוב של מגמה קלה של ירידה בטמפרטורות משנות ה-1940 ועד לשנות 1970, ודיווחים בעיתונות המסחרית שלא שיקפו את מלוא היקפה של הספרות המדעית בתחום האקלים. ספרות זו דווקא הכילה כמות גדלה והולכת של מחקרים שחזו התחממות עולמית עתידית עקב פליטה של גזי חממה.

מכחישי אקלים טוענים לעיתים קרובות כי התחזית של התחממות עולמית והתאוריה כי הדבר הוא מעשה ידי אדם, דומות לאזהרות שנשמעו בשנות ה-70 על התקררות עולמית. הם טוענים כי בעבר היה קונצנזוס מדעי לגבי התאוריה של התקררות עולמית. מכאן עולה המסקנה המתבקשת כביכול לפיה אם חוקרי האקלים טעו בעבר לכיוון אחד הם כנראה טועים היום לכיוון השני ואין טעם בכלל להקשיב להם.

טענת מכחישי האקלים אינה נכונה מבחינה עובדתית. בחינה של הספרות המדעית של שנות ה-60 וה-70 מצביעה שאין קונצנזוס התומך בתאוריה של התקררות עולמית, אלא מחקרים רבים הטוענים שיש מגמת התחממות.[[1] הטענה ששתי התאוריות שקולות זו לזו מתעלמת מכך שהתאוריה של התחממות עולמית התקבלה לאט לאט בקרב חוקרי האקלים עקב הצלחות שלה לדחוק הצידה תאוריות מתחרות (כמו זו שהעולם מתקרר או שהוא נשאר באותה טמפרטורה) בעוד שהתאוריה של התקררות עולמית היתה תאוריה שסביבה נסובו ויכוחים בין אנשי המקצוע. כמו כן מאז נהגתה תאורית התחממות עולמית, היא הצליחה לספק תחזיות לא מובנות מאליהן שהתבררו בהמשך כנכונות: קיום התחחממות עצמה של האטמוספריה ושל האוקיינוס, התחממות מהירה יותר של איזורי הקטבים, התחממות של השכבות הנמוכות באטמוספירה והתקררות השכבות הגבוהות שלה.

כמו כן הטענה המשווה את התאוריה של התחממות עולמית לזו של התקררות עולמית מתעלמת מתפקיד הפוך שמבצעת המדיה המסחרית ביחס לשתי התאוריות. בעוד שבתאוריה של התקררות עולמית, עיקר התמיכה בתאוריה נבע מתאורים צבעוניים בתקשורת שהשתמשה בה כדי לרגש את הציבור ולמכור עוד עיתונים, בנושא התחממות עולמית התקשורת עצמה חצויה ו"ספקנית" הרבה יותר יחסית למדעני האקלים. בעוד שגופי תקשורת רבים מביעים תמיכה בתאוריה של התחממות עולמית ובמדע האקלים, יש גופי תקשורת הקשורים לימין המנסים לנגח בעקביות את מדע האקלים ואת התאוריה של התחממות עולמית.

ראו גם

קישורים חיצוניים

שינויי אקלים והתחממות עולמית

רקע מדעי להתחממות עולמית: קלימטולוגיה - מחזור הפחמן - שיווי משקל - שוק האנרגיה העולמי - דלק מחצבי - תהליך ארוך טווח - תהליך בלתי הפיך - התחממות עולמית - שינויי אקלים - אפקט החממה - גזי חממה - גרף מקל ההוקי - החמצת אוקיינוסים - עמעום עולמי - מודל אקלימי - הפתעה אקלימית - התקררות עולמית - טביעת רגל פחמנית - פוטנציאל התחממות עולמית

התחממות עולמית

השפעות של שינויי אקלים: המסת קרחונים ושלגים, עליית מפלס פני הים, השפעה על סופות, השפעה על בצורות ומידבור, השפעות כלכליות של התחממות עולמית - שינוי אקלים וחקלאות - פליטים סביבתיים - ההתיישבות הנורווגית בגרינלנד - השערת מדיאה -השפעות ההתחממות העולמית על המזרח התיכון - רקע סביבתי חברתי למלחמת האזרחים בסוריה - שינויי אקלים בישראל - הנה זה בא (ספר)

מדיניות אקלים: המחלוקת על התחממות עולמית - הפנל הבין-ממשלתי לשינוי האקלים - פרוטוקול קיוטו - דו"ח שטרן - ועידת האקלים בפריז - אמת מטרידה (סרט) - הכחשת שינויי האקלים - התרמית הגדולה של ההתחממות העולמית (סרט) - התחממות העולמית - מורה נבוכים

טכנולוגיה, כלים, ותחומי התמודדות: אנרגיה מתחדשת - חסכון אנרגטי - התייעלות אנרגטית - תחבורה בת קיימא - עירוניות מתחדשת - בנייה ירוקה - השפעות סביבתיות של מזון מהחי - שימושי קרקע - חקלאות בת קיימא - צמיחה כלכלית - I=PAT - פשטות מרצון - גידול אוכלוסין - כלכלה בת קיימא - זה משנה הכל