תחבורה ציבורית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תחבורה ציבורית היא תחבורה שכלי הרכב שלה הם ציבוריים ולא אישיים. לרוב השימוש במונח הוא לתחבורה ציבורית המונית כמו רכבת, אוטובוס, מוניות שירות ומוניות וכו', ופחות לדוגמה לאופנים ציבוריים (כמו תל אופן).

הגדרה רחבה יותר של "תחבורה ציבורית" תכלול גם אמצעי תחבורה נוספים שאינם פרטיים ושניתן לנסוע בהם בתשלום או בחינם: מעליות, מדרגות נעות (בתוך מבנים או בחוץ), מטוסי נוסעים, אוניות נוסעים, ושיתוף מכוניות או שיתוף נסיעות.

קידום תחבורה ציבורית מבוצע על ידי קידום תשתיות של תחבורה ציבורית, כמו מסלולים בלעדיים לתחבורה ציבורית ובאופן כללי יותר תכנון מוטה תחבורה ציבורית. קיימים גם צעדים לייעול התחבורה הציבורית כמו BRT או תחבורת מעברים וכן צעדים להגברת השימושיות שלה כמו יישומים למתן מידע על תחבורה ציבורית וחקיקה לשיפור השירות שלה. כמו כן הדבר מושלם על ידי צעדים לייקור התחבורה הפרטית ולהקטנת המשיכה שלה, ולהפנמת עלויות חיצוניות שגורמות לסבסוד הרכב הפרטי כמו על ידי משתמשים אחרים כגון זיהום אוויר או פרבור (ראו פירוט בהשפעות חיצוניות של רכב פרטי).

יעילות התחבורה הציבורית תלויה בגורמים שונים כמו הקצאת נתיבים יעודיים (חלק מהתפיסה של BRT), דפוס פריסת הקווים והפעלתם, אמינות הקווים, וצפיפות מגורים גבוה יחסית. בישובים פרוורים התחבורה הציבורית אינה יעילה בגלל הצורך לאסוף ולפזר תושבים על פני שטח גדול יחסית ואו לבצע עצירות תכופות במסלולים מפותלים וארוכים.

תחבורה ציבורית מהווה חלק חשוב מהתפיסה של תחבורה בת קיימא, עירוניות מתחדשת ואקולוגיה עירונית. בהשוואה לתחבורה פעילה או תחבורה רכה - תחבורת אופניים, אופניים חשמליים והליכה ברגל שיכולים לנייד אנשים למרחקים קצרים במרחבים עירוניים בעיקר.

מאפיינים של תחבורה ציבורית

כמות האנשים שיכולים לעבור בשעה אחת, בחתך רחוב עירוני של 3.5 מטרים (רוחב נתיב תנועה). אוטובוסים יכולים להעביר פי 4.5 יותר אנשים לעומת נתיב למכוניות, ובאופניים כמות גדולה פי 7.

שימוש במכונית לצורך תחבורה סובל מיעילות ניצול מרחב-וזמן נמוכות. לדוגמה נתיב אחד בכביש מהיר יכול להעביר 2000 מכוניות בשעה. זהו אמצעי התחבורה הכי פחות יעיל בהקשר זה שכן אוטובוס יכול להביר כמות אנשים גדולה פי 4.5 בשעה (9000 איש), אופניים כמות אנשים גדולה פי 7 (14,000), נתיב הליכה ברגל יכול להעביר 19,000 איש בשעה ורכבת קלה, יכולה להעביר כמות גדולה פי 11 לעומת רכב פרטי - 22,000 איש בשעה. [1] אוטובוסים מערכתיים - BRT הם בעלי מאפייני קיבולת דומים לאלו של רכבת קלה.


השימוש בתחבורה ציבורית יכול לחסוך למשתמש הוצאות שימוש ברכב פרטי כמו דלק ותחזוקה וכן הוצאות של זמן וכסף על חנייה. מצד שני תכנון לא נכון של תחבורה ציבורית עלול לגרור חוסר נוחות וחוסר גמישות עבור המתשמש (כלומר איכות מוצר פחות טובה) וכן עלות כלכלית משמעותית של זמן אבוד.

הזמן הזה הוא ההפרש בין כמות הזמן שלוקח להגיע מדלת לדלת בשימוש בתחבורה ציבורית ביחס לרכב הפרטי (זמן שמתבזבז עקב הליכה לאוטובס, המתנה לו, מסלול מתפתל של האוטובוס, עמידה בפקקים, החלפת קווים וכו'). בעוד שמחיר נסיעה עירונית בתחבורה ציבורית עשוי להגיע למאות שקלים בחודש, עלות הזמן האבוד עלולה להגיעה לאלפי שקלים בחודש. עלות זו גבוה יותר ככל שהאנשים עשירים יותר (ומרוויחים יותר מעבודה בשכר) וכן היא גבוה יותר בקרב הורים לילדים קטנים (שיש להם מחויבות לדיוק בזמנים גבוה יותר יחסית לשאר האוכלוסיה, ופחות זמן פנוי). לפיכך לצרכי השוואה בין זמני הנסיעה בנסיעות יוממות בין תחבורה ציבורית לבין תחבורת רכב פרטי עשויה להיות השפעה מכרעת על השאלה באיזה אמצעי תחבורה משתמשים.

מאפיינים חשובים של תחבורה ציבורית, בעיקר תחבורה ציבורית המונית (רבת קיבולת) הם קישוריות טובה, תדירות ואמינות.

 • תחבורה ציבורית צריכה לקשר באופן טוב ומהיר בין נקודות שונות, לרוב יהיו אלו נקודות בתוך העיר. כאשר אלו הן נקודות בעלות צפיפות אוכלוסין גבוהה יותר התחבורה הציבורית יכולה להיות תכופה יותר ולכן מועילה יותר מבחינת הנוסע. כמו כן מבחינת מפעיל התחבורה הציבורית עדיף לקיים מסלול קצר עם אוטובוס מלא ולא אטובוס ריק שמבצע מלסול ארוך.
 • תדירות תכופה פרושה שהמשתמש ממתין זמן קצר יותר לאטובוס, ולכן זמן הנסיעה הכולל שלו מתקצר. תדירות תכופה יותר מקטינה את הצורך באמינות.
 • זמני היציאה וההגעה של התחבורה הציבורית צריכים להיות אמינים, שכן עיכוב או הקדמה של קו אחד גורמים לכך שנוסעים יכולים לפספס אותו או את אמצי התחבורה ההמשכי (לדגומה רכבת אחרי אוטובוס שכונתי). בנוסף אמינות נמוכה מגדילה את חוסר הוודאות הנוגעת לזמני הנסיעה, דבר שמחייב נוסעים לקחת מרווחי בטחון גדולים יותר, מה שאומר עוד זמן שאינו מנוצל למטרות אחרות כמו פגישות, עבודה , לימודים וכו'.

יש חשיבות גדולה לצורת התכנון העירוני ולצורת תפעול האוטובוסים ורכבות בהקשר של יעילות התחבורה הציבורית. לדוגמה בישובים פרבריים שיש בהם צפיפות דיור נמוכה אוטובוס צריך לנסוע במסלול ארוך ומפותל כדי לאסוף די נוסעים כדי שהוא יהיה כלכלי. לחלופין הנוסעים צריכים להגיע ממקומות מרוחקים לתחנת אוטובוס אחת. כך או כך מדובר בתוספת משמועתית לזמן הנסיעה הכולל ופגיעה באיכות השירות. כאשר אוטובוסים שנתקעים בפקקי תנועה שנגרמים על ידי רכב פרטי, הם מזהמים יותר, גורמים לשירות גרוע יותר ומאחרים, כמו כן האמינות שלהם יורדת, דבר שמאריך את זמני הנסיעה של הנוסעים לא רק בזמן הפקקים עצמו אלא בלקיחת מרווחי בטחון גדלים והולכים. פריסה לא נכונה של קווי תחבורה ציבורית היא בצורה של "קווי ספגטי" באופן שהם מנסים לחבר כל נקודה במטרופלין לכל נקודה אחרת. דבר זה גורם לכך שיעילות התחבורה הולכת ויורדת עם התווספות עוד שכונות, ולכך שקווים מבצעים נסיעות ארוכות ומפותלות גם בעיר בנסיון לאסוף עוד נוסעים ולשרת שכונות מרוחקות יותר, דבר שהופך את הקווים לאיטיים יותר ולפחות אמינים.

היקפי שימוש בתחבורה ציבורית

במספר ערים בעולם יש שימוש גבוה מאד בתחבורה ציבורית. פיצול נסיעות (mode split)מודד את אחוז העובדים שמגיעים לעבודה באמצעי תחבורה שונים כמו הליכה ברגל, תחבורת אופניים, תחבורה ציבורית וברכב פרטי.

במספר ערים גדולות (עם מעל מליון תושבים) כמו בוגוטה (64%), וורשה (60%), ניו יורק, מומבי, טוקיו ודלהי יש שימוש נרחב בתחבורה ציבורית של מעל 50% (בערים אחרות כמו פאריס יש אחוז עצום של משתמשים שמגיעים ברגל). לעומתם יש ערים גדולות כמו אינדאנפוליס, לאס-ווגאס, סן דיאגו, סן-אנטוניו, סן-חוזה, דאלאס, ויוסטון (כולן בארצות הברית) שבהן אחוז הנסיעות בתחבורה הציבורית היה נמוך מ-4% ואחוז הנסיעות ברכב הפרטי היה מעל 85%. [1]

בקרב ערים קטנות יותר עם מעל-250 אלף תושבים, בולטות בשימוש בתחבורה הציבורית: [2]

 • ברטיסלבה, בירת סלובקיה, עם 70% מהנסיעות בתחבורה ציבורית.
 • ברן בשוויץ עם 54%,
 • טאלין, בירת אסטוניה, עם 50%
 • ליסבון, בירת פורטוגל, עם 46%
 • סטוקלוהם, בירת שוודיה עם 43%.

אחוז השימוש תחבורה הציבורית בישראל, לשם השוואה, עומד על כ -20%. נכון ל-2012 רק 18-19% מהעובדים בגוש דן משתמשים בתחבורה ציבורית כדי להגיע לעבודה,.[2] רוב הנוסעים בתחבורה הציבורית בישראל משתמשים באוטובוס כאמצעי הנסיעה העיקרי שלהם ולא ברכבת, חשמלית או רכבת תחתית. בשנת 2010 נסעו 86% מנוסעי התחבורה הציבורית באוטובוסים; 10% נסעו במוניות שירות, ו 4%- נסעו ברכבת.[3]

השפעות

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב - השפעות חיצוניות של רכב פרטי

ברחבי העולם תחבורה ציבורית מספקת שירותי יוממות וניידות לאחוזים גדולים של האוכלוסיה, דבר זה מקטין בעיות של ביקוש מושרה להוספת כבישים ולחניות וממתן בעיות של פקקי תנועה. תחבורה ציבורית יעילה יכולה לשפר מאד את זמני הנסיעה בין ובתוך ערים בעיקר בימי חול, של עובדים, לקוחות וספקי סחורות ושירותים, ובכך לשפר את הביצועים של הכלכלה כולה. ערים בעלות פרבור נרחב ושימוש נרחב ברכב פרטי, כמו לוס אנג'לס או בנקוק נגרם בזבוז נרחב של זמן, שלפעמים מגיע ל-4 שעות ביום או יותר, ולדבר זה השלכות רבות על התפקוד הכלכלי של העיר.

תחבורה ציבורית מאפשרת ניוד לאוכלוסיות שאינן יכולות לנהוג ברכב פרטי, או שנוסעים בו פחות כמו נשים, קשישים, ילדים ונוער, עניים ואנשים בעלי מוגבלות. דבר זה מרחיב את אפשרוית הגישה לחינוך ולתעסוקה לאוכלוסיה רחבה יותר ומקטין פערים כלכליים, ומלכודות עוני שנוצרים על ידי אי שוויון תחבורתי. כמו כן התחבורה הציבורית משפרת את הקצעת העובדים בשוק העבודה ואת הניידות החברתית ובכך גוררת יעילות כלכלית גבוהה יותר.

תחבורה ציבורית מקטינה השפעות חיצוניות שליליות רבות של הרכב הפרטי כמו תאונות דרכים, זיהום אוויר, תת פעילות גופנית, עלות חנייה ועוד. היא גם מקטינה בצורה ניכרת את ההוצאות האישיות והציבוריות על תחבורה. כמו כן היא יכולה לסייע לתחבורת אופניים ולהליכה רגלית על ידי שילוב של כל האמצעים בחלק מהנסיעות.

דו"ח משנת 2010 של איגוד התחבורה הציבורית האמריקאי (APTA), מגלה כי תושבים המתגוררים בישובים עם תשתית מפותחת של אוטובוסים ורכבות נוטים להיות בריאים יותר, והם בעלי תוחלת חיים ארוכה יותר בממוצע יחסית לישובים אחרים. הסיבות לכך כוללות הפחתה בתאונות דרכים (לרמה של רבע מישובים פרווריים) ושיפור הבריאות הגופנית והנפשית בעקבות עידוד תחבורה פעילה[3]

ראו גם


אקולוגיה עירונית

בבית פנימה (אורח חיים): locavore - ניקיון ידידותי לסביבה - פשטות מרצון - עבודה מרחוק - מיחשוב ירוק - שימור מזון ללא מקרר חשמלי - קומפוסט

תכנון עירוני: עירוניות מתחדשת - פרבור - עירוב שימושי קרקע - פיתוח מוטה תחבורה ציבורית - ערים ללא מכוניות - בנייה ירוקה

תחבורה: תחבורה בת קיימא - הולכי רגל - תחבורת אופניים - השפעות חיצוניות של מכוניות - מרחב משותף - BRT - תחבורת מעברים - חנייה - אופניים חשמליים

תופעות: אי חום עירוני - פרבור -ביקוש מושרה - אפקט הבייגלה - השפעות סביבתיות של מזון מהחי - תסמונת הבניין החולה - שלטי חוצות

ישובים לדוגמא: קופנהאגן - ונקובר‏ -אוטווה - בריזביין - פורטלנד - קוריטיבה -תחבורת אופניים בהולנד -BedZED - אורוויל - שכונת וובן, פרייבורג - שיקגו - בוגוטה - מלבורן - מסדאר

כלים לשינוי: אוטובוס מהלך - מסה קריטית - גינה קהילתית - מרחב משותף - בנייה ירוקה - פרמקלצ'ר - מפה ירוקה - גני הנצחון - מיתון תנועה - איזור ידידותי להולכי רגל

אישים וארגונים: מרחב - התנועה לעירוניות מתחדשת בישראל - תחבורה היום ומחר - המרכז לקיימות מקומית -ישראל בשביל האופניים - פרויקט המקומות הציבוריים - דיוויד אינגוויצ' - ז'יימה לרנר - ג'יין ג'ייקובס

ספרים וסרטים: ערים ללא מכוניות - מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות-אומת הפרברים- אגדה אורבנית - סוף עידן הפרברים


הערות שוליים

 1. ^ הנחיות לתכנון רחובות בערים – תנועת אופניים משרד התחבורה, אוקטובר 2009
 2. ^ השימוש בתחבורה הציבורית בישראל אינו מספק nrg, 20/9/2012
 3. ^ יניב רונן, שירות התחבורה הציבורית בישראל – היקף הסובסידיות ושיעורי ההוצאה למשק בית, ומחירי נסיעה בארץ -ובאירופה , מרכז המידע והמחקר של הכנסת, 6 ביולי 2014

קישורים חיצונים

מוסדות, ארגונים ופעילות

יישומים ואתרים למתן מידע על התחבורה הציבורית

מחקרים ומדיניות


מחקרים של מרכז המידע והמחקר של הכנסת

מחקרים ומידע נוסף

כתבות בעיתונות