שינויי אקלים

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
(הופנה מהדף שינוי אקלים)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שימו לב! דף זה עוסק בשינויי אקלים בכלל, מסיבות טבעיות ואנושיות, במהלך ההיסטוריה והפרה היסטוריה. למידע על שינויי אקלים מודרניים, מעשה ידי אדם, קודם כל, בגלל פליטת גזי החממה(המונח "שינויי אקלים", באנגלית: Climate change היום, בדרך כלל, מתייחס למושג הזה) - ראו בדף התחממות עולמית. להשפעת שינויי אקלים כאלה על ישראל - ראו דף שינוי אקלים בישראל.


שינוי אקלימי הוא כל שינוי ארוך טווח ומשמעותי באקלים או ב"מזג האוויר הממוצע" שמתקיים באזור מסויים. מזג האוויר הממוצע כולל את הטמפרטורה, הלחות, לחץ האוויר, דפוסי המשקעים ודפוסי הרוחות הממוצעים. הוא כולל גם שינויים במצב הממוצע בשונות (גודל התנודות סביב לממוצע) של נתוני האטמוספירה במשך תקופות זמן שנמשכות בין עשורים לבין מיליוני שנים. שינויים אלה יכולים להתרחש עקב תהליכים דינמיים בכדור הארץ, כוחות חיצוניים הכוללים לדוגמה שינויים בעוצמת האור שבאה מהשמש, ולאחרונה גם שינויים שגורמים בני האדם.

מקדש בטיקאל, עיר מאיה שהתקיימה במשך 1400 שנה, עד שחרבה וננטשה במאה ה-9 לספירה, כ-700 שנה לפני פלישת ספרד לדרום ומרכז אמריקה. אחד הגורמים שתרמו לכך היה ככל הנראה שינוי אקלימי איזורי שגרם לבצורת ממושכת.

אקלים ומערכות אקולוגיות

שינויי אקלים הם אחד הגורמים הראשיים המשפיעים על מערכות אקולוגיות והם קובעים במידה רבה את סוג הצמחיה במערכות אקולוגיות יבשתיות. סוג הצמחייה מושפע מכמות האור, מכמות המשקעים, ומהטמפרטורה הממוצעת וכן מהיבטים נוספים כגון לחות והרכב הקרקע. הרכב הצמחייה קובע בתורו את הרכב אוכלוסיית בעלי החיים שיכולים לחיות במערכת אקולוגית.

שינויי אקלים והכחדות המוניות

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב - הכחדה המונית

שינויי אקלים חזקים מספיק יכולים לגרום להכחדה של מערכות אקולוגיות ואף של מינים ומשפחות מינים. אחת ההכחדות הגדולות בעבר (שבהן נכחדו באופן פתאומי מיליוני מינים) מיוחסת להתחממות עולמית שהתרחשה בעברו של כדור הארץ. הכחדות אחרות קשורות אולי לשינויי אקלים של התקררות שנבעה מהתנגשות שביטים בכדור הארץ וכתוצאה מכך כיסוי השמיים בשכבת אפר למשך מספר שנים וקירור האקלים במה שמכונה חורף גרעיני.

הכחדת פרם-טריאס (Permian–Triassic extinction event P-Tr) שהתרחשה לפני 251 מיליון שנה היא אחת ההכחדה ההמונית הגדולה ביותר הידועה עד כה. כ-53% מכלל המשפחות הימיות וכ-84% מתוך הסוגים, כ-95% מכל המינים הימיים נכחדו. כמו כן נכחדו כ-70% ממיני היבשה, לרבות צמחים, חרקים ובעלי חוליות. בגלל שאובדן החיים היה נרחב, זמן השיקום לאחר ההכחדה היה ארוך במיוחד - ייתכן שכ-10 מיליוני שנים. יש ראיות לכך שהיו עד שלוש פאזות של הכחדה בתוך תקופה זו. יש מספר הצעות לתהליכים שגרמו לכך. הפאזה הראשונה התרחשה ככל הנראה עקב שינוי סביבתי מתמשך בעוד שהפאזה האחרונה התרחשה כנראה בעקבות אסון פתאומי. מנגנונים אפשריים לאסון כזה כוללים פגיעה של מטאוריט גדול אחד או יותר; התפרצות גדולה של הרי געש; שריפה של גז טבעי או פחם באזורי מלכודות הגז בסיביר (והתחממות עולמית) או חיזוק של אפקט החממה עקב שחרור פתאומי של מתאן מתחתית האוקיינוס בגלל תהליכי של חיידקים שמייצרים מתאן. תהליכים ארוכי טווח שאולי תרמו להכחדה כוללים שינוי בגובה פני הים, הגדלת אנוקסיה (מחסור בחמצן בים), גידול ביובש באוויר ושינויים בזרמים באוקיינוס עקב שינוי אקלים.

שינוי אקלים ודעיכת חברות היסטוריות

אחד משינויי האקלים הבולטים ביותר הוא שינוי האקלים של איזור הסהר הפורה במזרח התיכון ובאיזור וצפון אפריקה. לפני כ-10,000 שנה ועד לפחות לפני 2,000 שנה, הסהר הפורה היה אחד האיזורים הפוריים ביותר בעולם. פה החל ביות החיטה והיא גודלה בכמויות גדולות בסוריה, עירק, וארץ ישראל. תרבויות רבות קמו באיזור כולל שומר, אשור, בבל, מצרים ועוד ששגשגו באיזור במשך כ-3,000 שנה ויותר. גם איזור צפון אפריקה היה איזור פורה ושימש כמקום בסיס לעיר קרתגו שהתחרתה ברומא. עם הזמן פחתה כמות המשקעים באיזור והוא הפך מדברי יותר. ג'ארד דיימונד טוען בספרו רובים חיידקים ופלדה כי זו אחת הסיבות המרכזיות לדעיכת חשיבותו של איזור המזרח התיכון, ומעבר מרכזי התרבות לאיזורים גשומים וקרירים יותר.

על פי הספר התמוטטות מאת ג'ארד דיימונד שינויי אקלים הם אחד מ-5 גורמים סביבתיים-חברתיים שתרמו להתמוטטות חברות בעבר. לפי דיימונד וחוקרים נוספים, שינויי אקלים תרמו להרס ההתיישבות הנורדית בגרינלנד על ידי זה שהאקלים הלך והתקרר דבר שהקשה על כלכלת החקלאות הנורדית. שינויי אקלים איטיים תרמו להתמוטטות חברות המאיה והאנסאזי על ידי הגברת היובש באיזורי ההתיישבות שלהם, דבר שגרם לפחות משקעים, ולתקופות בצורת.

בפרק 14 של הספר, הדן בקבלת החלטות מול משבר סביבתי מציין דיימונד כי שינוי אקלים הם מסוג הבעיות שקשה להבחין בהם היות והמגמה ארוכת הטווח מתחבאת בתוך עליות וירידות מהירות יותר. שינוי אקלימי יכול להתפתח מתמשך על פני עשרות שנים (ולפעמים יותר), ובגלל שמזג האוויר אינו משתנה באופן מונוטוני קשה להבחין בו. עליה ממוצעת של 0.01 מעלות על פני כמה שנים היא דבר שקשה לתעד אותו בגלל עליות וירידות מהירות יותר. דיימונד מביא לדוגמה עמק שחי בו בצעירותו, שההרים סביבו היו בעבר מכוסי שלג, תושבי המקום התרגלו לכך שלאט לאט השלג בהרים הלך והפשיר וכיום נדיר לראותו. דיימונד שחזר למקום בהפרש של 40 שנה יכל לשים להבדל.

התחממות עולמית

שינוי אקלימי כיום

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב - התחממות עולמית

אקלים תקין נחשב לאחד מ-9 התחומים שמהווים גבולות פלנטריים אשר פריצתם עלולה לסכן את קיום האנושות. שינויי אקלים חריפים מידי עלולים לגרור שינוי בנתיבים של זרמי אוויר, זרמים בעומק הים ושינויים אלה עלולים לגרור שינויים בדפוסי המשקעים. דבר זה עלול ליצור הצפות במקומות מסויימים ויובש ובצורות במקומות אחרים. לדבר זה עלולה להיות השפעה לרעה על מערכות אקולוגיות ועל מערכות חקלאות שמותאמות לסוג מסויים של אקלים.

ייתכן ששינוי אקלים הנוכחי כבר משפיע על חברות שונות - לדוגמה בצורת ממושכת בסוריה, יחד עם בעיות חקלאיות בסין (המקושרים שניהם להתחממות העולמית הנוכחית), היו אחת הסיבות ללפרוץ מלחמת האזרחים בסוריה.

בעוד שהאקלים השתנה מאד גם בעבר, הרי שבעבר האוכלוסייה האנושית הייתה קטנה יותר (או לא קיימת - לפני קיום האדם) ומערכות החקלאות היו מקומיות יותר ולא חלק משוק מזון עולמי אחד. לדוגמה שינויי אקלים ורעב המוני בסין, לא בהכרח השפיעו על אוכלוסיית אירופה. בדומה לתחומים אחרים, גידול ביעילות והפיכת המערכת לריכוזיות יותר גורר ירידה בחוסן של המערכת שכן פגיעה ביבולי האורז בויאטנם גורר עליית מחירים של כל יבול האורז העולמי ולכך עלולה להיות השפעה על ההבטחון התזונתי והיציבות המדינית והכלכלית של מדינות אחרות.

ראו גם

קישורים חיצוניים

שינויי אקלים והתחממות עולמית

רקע מדעי להתחממות עולמית: קלימטולוגיה - מחזור הפחמן - שיווי משקל - שוק האנרגיה העולמי - דלק מחצבי - תהליך ארוך טווח - תהליך בלתי הפיך - התחממות עולמית - שינויי אקלים - אפקט החממה - גזי חממה - גרף מקל ההוקי - החמצת אוקיינוסים - עמעום עולמי - מודל אקלימי - הפתעה אקלימית - התקררות עולמית - טביעת רגל פחמנית - פוטנציאל התחממות עולמית

התחממות עולמית

השפעות של שינויי אקלים: המסת קרחונים ושלגים, עליית מפלס פני הים, השפעה על סופות, השפעה על בצורות ומידבור, השפעות כלכליות של התחממות עולמית - שינוי אקלים וחקלאות - פליטים סביבתיים - ההתיישבות הנורווגית בגרינלנד - השערת מדיאה -השפעות ההתחממות העולמית על המזרח התיכון - רקע סביבתי חברתי למלחמת האזרחים בסוריה - שינויי אקלים בישראל - הנה זה בא (ספר)

מדיניות אקלים: המחלוקת על התחממות עולמית - הפנל הבין-ממשלתי לשינוי האקלים - פרוטוקול קיוטו - דו"ח שטרן - ועידת האקלים בפריז - אמת מטרידה (סרט) - הכחשת שינויי האקלים - התרמית הגדולה של ההתחממות העולמית (סרט) - התחממות העולמית - מורה נבוכים

טכנולוגיה, כלים, ותחומי התמודדות: אנרגיה מתחדשת - חסכון אנרגטי - התייעלות אנרגטית - תחבורה בת קיימא - עירוניות מתחדשת - בנייה ירוקה - השפעות סביבתיות של מזון מהחי - שימושי קרקע - חקלאות בת קיימא - צמיחה כלכלית - I=PAT - פשטות מרצון - גידול אוכלוסין - כלכלה בת קיימא - זה משנה הכל