ישראל ושינויי האקלים - הצעת מדיניות לממשלת ישראל

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כריכת מסמך "ישראל ושינויי האקלים - הצעת מדיניות לממשלת ישראל"

ישראל ושינויי האקלים - הצעת מדיניות לממשלת ישראל הוא מסמך מדיניות האקלים של ארגוני הסביבה המתווה "מפת דרכים" למקבלי ההחלטות בישראל, וקורא לאימוץ מיידי של מדיניות רב-תחומית משולבת שתציב את ישראל בקו אחד עם מדינות ה-OECD, בפעולה לנוכח שינויי האקלים. המסמך הופק על ידי קואליציית דרכים לקיימות ונערך על ידי יניב נאור ולירון מעוז. המסמך הוא מסמך המדיניות השמיני של הקואליציה, והוא הושק ב-23 ביוני 2015 ביום הסביבה בכנסת, מספר חודשים לפני ועידת האקלים בפריז. המסמך הוגש לשר להגנת הסביבה, אבי גבאי, בישיבה הפתיחה של השדולה הסביבתית – חברתית וכן ליו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה בדיון מיוחד של ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת שהוקדש לנושא "היערכות ישראל לשינויי האקלים".

המסמך נכתב במשותף על ידי הארגונים החברים בקואליציית "דרכים לקיימות" של התנועה הסביבתית בישראל, והוא מתייחס הן לצעדים של בניית חוסן והסתגלות לשינויי האקלים ופגעיהם "(אדפטציה)", והן לצעדים שנועדו להפחית את פליטות גזי החממה "(מיטיגציה)". במסמך נכללות המלצות שורת צעדים מעשיים ומדידים בשני מישורים אלה. כצעדים ראשונים בטווח המיידי דורשים ארגוני הסביבה מהממשלה להפשיר את התכנית הלאומית הפחתת פליטות ולתקצב אותה עוד בשנת התקציב הנוכחית ובנוסף לאמץ תכנית לאומית רחבה בתחום של היערכות והסתגלות לשינויי אקלים ולהשקיע התייעלות אנרגטית, בתחבורה ציבורית ובבניה ירוקה כאמצעים המתאימים לשני מישורי הפעילות גם יחד. אלו הם מהלכים משתלבים ומשלימים, וישראל כמדינה מפותחת צריכה לפעול כיתר מדינות העולם, בשני אפיקי פעולה אלו במקביל.

רשימת הפרקים

 • משפט בינ"ל

עו"ד יותם שלמה, הקליניקה לרגולציה סביבתית, הפקולטה למשפטים, בר-אילן מבט גלובלי על מדיניות שינויי אקלים

 • אסטרטגיה וביטחון

עו"ד תמי גנות, אדם טבע ודין מתחמם פה – על האיום האסטרטגי – ביטחוני בשינויי האקלים

 • כלכלה

לביא אהרון ועידן דורפמן, העמותה לכלכלה בת קיימא סיכונים בשוק הפחמן העתידי

פרקי מיטיגציה

 • אנרגיה

נעם סגל, ד"ר שחר דולב ויעל כהן פארן, הפורום הישראלי לאנרגיה משק האנרגיה בישראל

 • תחבורה

א. דרור רשף, העמותה לכלכלה בת קיימא העלות הגבוהה של הרכב הפרטי. ב. יותם אביזוהר, ישראל בשביל האופניים תחבורת אופניים כמנוף להפחתת גזי חממה.

 • משק המים

ד"ר יובל ארבל, אקופיס מזה"ת הערכות לשינויי האקלים במשק המים.

 • בנייה ירוקה

אביאל ילינק וקרן שווץ, המועצה הישראלית לבנייה ירוקה הטמעת בנייה ירוקה בישראל.

 • המגזר הערבי

ד"ר חוסיין טארביה וסלמאן אבוחמד, איגוד ערים לאיכות הסביבה, בקעת בית נטופה פרוייקט "תג הסביבה" ברשויות הערביות.

 • ועדות התכנון

לידיה מורדבינקין, אלכסנדר סעודה, אלעד הוכמן, מיכל שוקרון, מגמה ירוקה ביטול תכניות מסוכנות בוועדות התכנון.

פרקי אדפטציה

 • תזונה

אלון שפון, הגר מילר-אלמוג, דורית אדלר, ד"ר חיים חביב, ד"ר מיכל סימוביץ', ד"ר נועם צ'כנובסקי, ד"ר חגית אולנובסקי, הפורום הישראלי לתזונה בת קיימא שינויי אקלים וביטחון תזונתי בישראל.

 • מגוון ביולוגי וטבע עירוני

א. ד"ר עפרי גבאי, החברה להגנת הטבע המגוון הביולוגי בישראל בעידן שינויי אקלים ב. יעל זילברשטיין, עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע טבע עירוני ושינויי אקלים בישראל

 • תכנון עירוני

א. סיגלית רחמן, עמותת מרחב תכנון עירוני ועידוד עירוניות בישראל. ב. ד"ר אורלי רונן, יעל כתב בורגר, מרכז השל לקיימות ובית ספר פורטר ללימודי הסביבה קידום חוסן עירוני לשינוי אקלים בתכנון עירוני: המלצות לרשויות מקומיות בישראל.

 • חינוך

א. ד"ר דויד דוניץ וליעד נים, מרכז השל לקיימות ממדיניות של בת יענה להתמודדות ראויה: שינוי בחינוך בעידן הפרעת האקלים והגדלת הפערים החברתיים. ב. מרב ניר, המועצה לישראל יפה תרבות הצריכה וחינוך לקיימות.

 • צדק אקלימי

כרמית לובנוב, האגודה לצדק סביבתי בישראל מתווה למדיניות אקלים חברתית-כלכלית.

 • דת, רוחניות ומשבר האקלים

המרכז הבין דתי לפיתוח בר קיימא הרב יונתן נראל ודוד מירון ופנר, מגן העדן ועד משבר האקלים: קריאה בין דתית לפעולה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

שינויי אקלים והתחממות עולמית

רקע מדעי להתחממות עולמית: קלימטולוגיהמחזור הפחמןשיווי משקלשוק האנרגיה העולמידלק מחצביתהליך ארוך טווחתהליך בלתי הפיךהתחממות עולמיתשינויי אקליםאפקט החממהגזי חממהגרף מקל ההוקיהחמצת אוקיינוסיםעמעום עולמימודל אקלימיהפתעה אקלימיתהתקררות עולמיתטביעת רגל פחמניתפוטנציאל התחממות עולמית

התחממות עולמית

השפעות של שינויי אקלים: המסת קרחונים ושלגיםעליית מפלס פני היםהשפעה על סופותהשפעה על בצורות ומידבורהשפעות כלכליות של התחממות עולמיתשינויי אקלים וחקלאותפליטים סביבתייםההתיישבות הנורווגית בגרינלנדהשערת מדיאההשפעות ההתחממות העולמית על המזרח התיכוןרקע סביבתי חברתי למלחמת האזרחים בסוריהשינויי אקלים בישראלהנה זה בא (ספר)

מדיניות אקלים: ההיסטוריה של חקר שינויי האקליםהמחלוקת על התחממות עולמיתהפנל הבין-ממשלתי לשינויי אקליםפרוטוקול קיוטודו"ח שטרןועידת האקלים בפריזאמת מטרידה (סרט)‏מצעד האקליםהכחשת שינויי האקליםהתרמית הגדולה של ההתחממות העולמית (סרט)התחממות העולמית - מורה נבוכים

טכנולוגיה, כלים, ותחומי התמודדות: אנרגיה מתחדשתחסכון אנרגטיהתייעלות אנרגטיתתחבורה בת קיימאעירוניות מתחדשתבנייה ירוקההשפעות סביבתיות של מזון מהחישימושי קרקעחקלאות בת קיימאצמיחה כלכליתI=PATפשטות מרצוןגידול אוכלוסיןכלכלה בת קיימאזה משנה הכל