מד קידמה אמין

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
(הופנה מהדף GPI)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מד קידמה אמין (ר"ת: מק"א; באנגלית: Genuine Progress Indicator ובקיצור GPI) הוא מושג בכלכלה ירוקה, בכלכלה אקולוגית ובכלכלת רווחה שהוצע כמדד חליפי לצמיחה כלכלית במקום השיטה הקיימת של תוצר מקומי גולמי (תמ"ג). תומכי מד הקידמה האמין, טוענים שבניגוד לתמ"ג מדד זה מבחין באופן אמין יותר בין צמיחה כלכלית לבין צמיחה בלתי-כלכלית.

מדדים לקיימותGreen foot print.png

מק"א הינו מדידה שמטרה לבדוק האם הצמיחה בתוצר של מדינה, כלומר ייצור מוגבר של מוצרים והרחבת סך השירותים, אכן שיפרה את הרווחה של אוכלוסיית אותה מדינה. אפשר לדמות את ההבדל בין התמ"ג והמק"א להבדל בין הרווח הגולמי של פירמה לבין הרווח הנקי; הדעה הרווחת היא שרווח הנקי רלבנטי יותר בקביעת בריאותה ארוכת הטווח של הפירמה. בצורה דומה, הגידול במק"א יהיה אפס אם הגידול בהוצאות הכספיות לשם התגוננות מפני פשיעה וזיהום, ישתווה לעליה בכמות הכסף שנבעה מייצור של מוצרים ושירותים נוספים, כאשר כל שאר הגורמים נשארים ללא שינוי.

היסטוריה

באוקטובר 1995 פרסמו קליפורד קוב, טד הלסטאד וג'ונתן ראו מאמר בשם אם התמ"ג עולה למה אמריקה שוקעת בירחון The Atlantic. המאמר מנתח את הבעיות של התוצר המקומי הגולמי, עוקב אחר ההיסטוריה של התהוותו וביקורות מוקדמות לגביו, ומציג בקצה את המד הקידמה האמין כמדד חלופי - לא כל כך כמדד יחיד שיהווה פתרון מושלם, אלא ככלי שקל יחסית לאסוף לגביו נתונים ויציג תמונה נכונה יותר של הכלכלה. בנוסף המחברים מנסים להעריך את ההשפעות על הפוליטיקה של ארצות הברית שכלי כמו מד הקידמה האמין יכול ליצור - בין היתר שינוי של ההגדרות המפרידות בין זרמים שונים בתוך השמאל והימין וזיהוי נושאים משותפים למאבק.

ראו גם

מאמרים להורדה

קישורים חיצוניים


צמיחה כלכלית

מושגים: צמיחה כלכלית - תוצר מקומי גולמי - מחזור עסקים - התיישנות מכוונת - שינוי טכנולוגי - תרבות הצריכה - האדם הכלכלי - הון - הון חברתי - הון טבעי - כלכלת אושר- כלכלה התנהגותית - פרדוקס איסטרלין - אשראי - ספינת החלל כדור הארץ - עקומת קוזנץ הסביבתית - מעבר דמוגרפי - פיתוח בר קיימא - דה קפלינג - I=PAT - טביעת רגל אקולוגית - גידול מעריכי - אי שוויון כלכלי - כלכלת התמכרות - מוצר ציבורי

צמיחה כלכלית

סרטים וספרים: מחלת השפע - סיפורם של הדברים - שיבוש תרבות - כשתאגידים שולטים בעולם - כסף כחוב - שגשוג ללא צמיחה - גבולות לצמיחה - כלכלת מצב יציב - מעבר לצמיחה - אריתמטיקה, אוכלוסייה, ואנרגיה (סרט)

חלופות: מדדים חלופיים לתמ"ג - מד קידמה אמין - המדד הקנדי לרווחה - מדד הפלנטה המאושרת - מדד רווחה כלכלית מקיימת - אושר לאומי גולמי - כלכלת מצב יציב - חמש דרכים לרווחה - צרכים אנושיים בסיסיים - כלכלה בודהיסטית - מעריסה לעריסה - כלכלה מעגלית - יעדי פיתוח בר קיימא של ארגון האומות המאוחדות - כלכלת הדונאט