התמכרות למשחקי מחשב

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

התמכרות למשחקי מחשב (באנגלית: Computer games addiction) או התמכרות למשחקי וידאו היא שימוש עודף או כפייתי במשחקי מחשב או במשחקי וידאו, שגורמת להפרעה בתפקוד היומיומי של האדם. המכור למשחקים מקדיש חלק ניכר מזמנו למשחקים. גיימר מכור עלול לבודד את עצמו מאנשים אחרים, להתעלם ממחויבויות חשובות יותר והוא בדרך כלל אובססיבי לגבי השגה של ניקוד, דירוג או הישגים במשחק מחשב כלשהו. [1]

התמכרות כזו יכולה לבוא לידי ביטוי במשחק כפייתי, בידוד חברתי, מצבי רוח משתנים והתפרצויות זעם, הפחתת היכולת לדמיין ולתעסוקה עצמית, עיסוק אובססיבי במשחק והתמקדות מוגזמת בהישגים של המשחק, עד כדי חוסר עניין בפעילויות ואירועים בעולם האמיתי. אין הגדרה או דיאגנוזה פורמלית להתמכרות למשחקי מחשב בספרות הרפואית או הפסיכולוגית, אבל גופים כמו ארגון הבריאות העולמי ואיגוד הפסיכיאטרים האמריקני מקיימים מחקרים ומגבשים הגדרות במטרה להבין ולהתמודד עם הנושא.

תסמינים להתמכרות למשחקי מחשב

שימוש מוגזם במשחקי מחשב עלול לכלול חלק או כל התסמינים של התמכרות כפי שהדבר מוכר מהתמכרות לסמים או התמכרויות פסיכולוגיות אחרות. התמכרות זו דומה להתנהגויות כפייתיות אחרות כמו קניות, ניקיון, עבודה וכו'. רוב המכורים למשחקי מחשב הם בנים, כאשר אלו יכולים להיות בכל הגילאים.

אי שקט ומצבי רוח

הסימן הנפוץ ביותר הוא חוסר שקט ומצבי רוח כאשר עוסקים בפעילות אחרת שאינה פעילות ההתמכרות שלו.[2] תסמינים כוללים מצבי רוח של כעס, חוסר סובלנות ויחס אפאטי בזמן שלא משחקים במחשב. שחקנים עלולים לסבול מדיכאון וחרדה כאשר לא נמצאים ליד המחשב. [3]

שעות משחק ארוכות

שחקנים מכורים עלולים לשחק שעות רבות ביום. אך מספר השעות אינו בהכרח סימן שכן ייתכנו תסמיני של שימוש מוגזם גם עם מספר שעות מועט, והשאלה העיקרית היא אם יש פגיעה בהתנהגות בזמן שלא משחקים. עם זאת נראה שמעל שעתיים ביום נחשב זמן מוגזם. ניסיונות להקטין את השימוש במחשב נכשלים וכמות הזמן שמוקדש למחשב הולכת ומתארכת. שחקנים עלולים לשקר לחברים ולמשפחה אודות כמות הזמן שבו הם משחקים במשחקי מחשב ולגבי מידת המעורבות שלהם במשחק. [4] שחקנים רבים מבלים 5-6 שעות ויותר מכך במשחקים באופן יומיומי.

שיבוש הרגלי אכילה ושינה

שחקנים רוצים לבלות זמן רב ככל הניתן מול המחשב, ולכן רוצים למצמם למינימום כל פעילות אחרת ולקום ממנו רק כדי ללכת לשירותים, לאכול ולישון. כתוצאה מכך מנסים להקטין למינימום את הפעילויות האלה.[5] לכן גם שחקנים עלולים להזניח הופעה חיצונית והיגיינה אישית, לסבול מהפרעות אכילה כמו תת תזונה או משקל יתר, לסבול משיבוש של שעות השינה ושינוי של הרגלי שינה ואכילה.

עקב השעות הרבות של משחק ואובדן עניין יש תת פעילות גופנית, ואף פגיעות גופניות שונות הקשורות בשהייה ארוכה מול המחשב כמו כאבי גב וצוואר, כאבי עיניים, כאבי ראש, עייפות. ייתכנו גם פגיעות אורתופדיות או דלקות בשורש כף היד.

אובדן עניין במעגלי חיים אחרים

יש אובדן עניין במעגלי חיים אחרים של המכור למשחקים בין אם מדובר בלימודים, עבודה, חברים, משפחה, זוגיות, תחומי עניין אחרים ועוד. חלק מהשחקנים מודאגים יותר מטיב היחסים שלהם במשחק מאשר מטיב היחסים שלהם עם קרובים וחברים בחייהם, אצל רבים יש ירידה באיכות היחסים עם חברים, והם נמנעים מלענות לשיחות טלפון מחברים. יש מקרים בהם כל החברים משחקים במשחק מסויים ויש לחץ חברתי לשחק במשחק, ביחד או לחוד. שחקנים מכורים עלולים לשחק בעבודה או על חשבון הלימודים.

יש מחנכים המזהירים כי רוב המשחקים כוללים מרכיב של אלימות וכי דבר זה גורר התרגלות להתנהגות אלימה לאחר שבמשחק הרס של דברים והרג של בני אדם הופך להיות דבר שגרתי שמקבלים עליו ניקוד לטובה.

יש חוקרים שמזהירים כי השוואה בין תסמינים של משחק בעייתי לבין תסמינים של מהמרים כפייתיים היא פגומה ועלולה לנפח בעיה מעבר למימדים שלה. Richard Wood לדוגמה טוען שבעיות הקשורות להימור אינן כה בעייתיות בהקשר של התנהגות מתגמלת אחרת כמו משחק. גם Barnett and Coulson מזהירים כי הדיון אודות התנהגות משחק בעייתית התקדם הלאה מוקדם מידי ללא הבנה של התסמינים, כלים להערכה שלהם ושל התוצאות.

תפוצה

לפי סקר משנת 2017 של HBSC, יוזמה בינלאומית של ארגון הבריאות העולמי לחקר הרגלי בריאות של ילדים בגיל בית ספר, בקרב בני נוער ברחבי אירופה וישראל יש ירידה בצפייה בטלוויזיה. עם זאת השימוש במחשבים למטרות משחק ולמטרות אחרות, עלה בצורה חדה בשנים 2002-2014, כך שסך זמן המסכים של ילדים לא ירד. באופן כללי בנים מדווחים נמצאים יותר מול מסכים ביחס לבנות, אבל יש בשנים האחרונות עליה בצפייה במחשב בקרב ילדות. ההמלצות הנוכחיות של גורמי בריאות הן עד 2 שעות ביום זמן של מסכים מסוגים שונים, רוב הילדים צופים במסכים זמן ארוך יותר. ‏[1]

רק קבוצה קטנה מתוך כלל המשחקים במחשב מוגדרת כ"מכורים למשחקי מחשב". יש כיום יותר ויותר מחקרים שמנסים לברר מה האחוז של אנשים שמשחקים באופן מוגזם. מחקר שנערך בקרב 3389 ששיחקו במשחקי מחשב (גיימרים) מנורווגיה, מצא כי 1.4% היו בעלי התמכרות למשחקי מחשב, 7.3% היו עם בעיות משחק, ו3.9% היו "גיימרים כבדים", לעומתם 87% מהגיימרים היו "גיימרים רגילים". גברים וגיל צעיר קשורים באופן סטטיסטי חיובי לגיימרים מכורים, עם בעיות או אינטנסיביים, כך גם מקום לידה במדינות עניות יותר (אפריקה, אסיה, דרום אמריקה ומרכז אמריקה). התמכרות למשחקי וידאו הייתה קשורה באופן שלילי למצפוניות וקשורה באופן חיובי לנוירוטיות. בריאות פסיכוסומטית ירודה קשורה באופן חיובי לשחקנים עם בעיות ושחקנים "כבדים". ‏[2]

עיצוב ממכר של משחקי מחשב

בעבר משחקי מחשב נמכרו כדיסקים או אמצעי פיזי אחר בתמורה לתשלום על המשחק עצמו. עבור יוצרי המשחק לא היתה הרבה משמעות לכמות של הזמן שאותה מבלה השחקן עם המשחק כל עוד המשחק נחשב מוצלח מספיק כך ששחקנים אחרים ירצו לשחק בו או אותם שחקנים ירצו לקנות את משחק ההמשך או משחקים דומים שבית התוכנה ייצר. היבטים אלה השתנו לרעה במשחקי מחשב מודרניים יותר. [6]

לפי Malcolm Gladwel כדי להנות ממשרה כלשהי אדם צריך לקבל לפחות שלושה דברים - אוטונומיה (אתה יכול לקבוע לפחות במידה כלשהי, מה אתה עושה ואיך), סיבוכיות (כך שהעבודה לא חוזרת על עצמה שוב ושוב) וקשר בין מאמץ ותגמול (כלומר אתה מקבל סיפוק מעבודה קשה). לאנשים רבים אין דבר כזה בעבודה שלהם והם מחפשים לכך תחליף במשחקי מחשב. מחשקי מחשב רבים מציעים היבטים אלה. לדוגמה אוטונומיה - מחשקים מציעים לבחור כיצד יראה הגוף שלך, המין, צבע השיער, הבגדים וכו'. השחקן יכול לבחור בין משימות שונות לרכוש מוצרים שונים ולרדוף אחר פרסים שונים. משחקים יכולים לספק דרגת סיבוכיות הולכת וגדלה כדי להשיג משאבים שונים או להצליח במשימות שונות. כמו כן המשחק מציע פרסים שונים ומיידיים על ביצוע משימות שונות כמו ניקוד, כסף, עליית דרגה, מפלצות מעניינות יותר, תלבושות, שריונות וכלי נשק מתוחכמים וחזקים יותר וכו'. ‏[3]

העובדה כי הפרסים והאתגרים הניתנים במשחקי מחשב הם וירטואליים ולא אמיתיים, לא מפחיתה את עוצמת החשיבות שלהם לשחקן. אם חרב או שריון יפה נמצאים רק במחשב זה לא שונה מאד מניסיון לקנות יהלום אמיתי שהוא "רק יפה". השריון או החרב הם לא רק יפים, אלא גם יכולים להועיל לשחקן כל עוד הוא משחק במשחק. ‏[3]

מתכננים של משחקי מחשב מודרניים מכניסים בהם אלמנטים שונים כדי לעודד את השחקנים לשחק בהם שוב ושוב, לשחק בהם זמן רב וכדי לעודד התנהגות כפייתית או כדי לעודד הפצה של המשחק הלאה.

 • "פרס יומי" - השחקן מקבל משאבים או הגרלה יומית כאשר הוא נכנס למשחק, דבר זה מעודד שחקנים להיכנס למשחק בכל יום ויום.
 • "מכרה זהב עם כספת" - מתבצעת "כרייה" של משאב כמו יהלומים או זהב, אשר מצטברים ב"כספת" בעלת תכולה מוגבלת. על השחקן להיכנס מדי יום או כל כמה שעות כדי לרוקן את הכספת שתעביר את המשאב לחשבון הכללי שלו. אם הוא לא נכנס למשחק באותו יום הסכום בכספת לא עולה וכך הוא "מפסיד" משאבים.
 • "משימות יומיות" - בכל יום על השחקן להשלים מספר מסויים של משימות כדי לזכות בפרסים שונים - דבר זה מעודד כניסה יומיומיות למשחק, בנוסף הדבר מספק תמריץ לשחקן להישאר במשך כמה דקות (ולפעמים חצי שעה לפחות) כדי להשלים את המשימות.
 • אירועים בימים שונים - בימים שונים בשבוע יש פרסים שונים או משאבים שונים שלא ניתן או קשה להשיג בימים אחרים. דבר זה מעודד שחקנים להיכנס בכל אחד מימות השבוע.
 • אירועים תקופתיים - יש אירועים או פרסים מיוחדים שמעודדים את השחקן להשקיע זמן רב עוד יותר ולקבל פרסים עוד יותר גדולים. לדוגמה אירועים בסופי שבוע, מבצע לקראת חג המולד, וכו'.
 • תגמול הניתנים בצורה מקרית - מחקרים בחיות מעבדה מראים כי אם הפרס הוא ידוע (לדוגמה 3 משיכות בידית מניבות בוטן) אז החיה מפסיקה ללחוץ על הידית בגלל שהיא יודעת מה לעשות כדי לקבל פרס. אם הפרס ניתן בצורה של הגרלה התוצאה היא כמות לחיצות גבוהה יותר. הדבר הזה דומה למנגנון של התמכרות להימורים - יש טעם להרוג עוד מפלצת ועוד מפלצת בגלל שהמפלצת הבאה עשויה לתת לך פרס ענק. או המפלצת הבאה. או זו שאחריה. ‏[3] התמכרות להימורים מוכרת כיום על ידי רופאים כהתמכרות חמורה שיש לה היבטים ביולוגיים והיא עלולה להוביל לפגיעה ביחסים חברתיים, בעבודה, דיכאון ועוד היבטים מזיקים מבחינה בריאותית וחברתית.
 • קבלת פרסים על הזמנת חברים - דרך פייסבוק או רשתות חברתיות אחרות.
 • פרסום של הישגים ברשתות חברתיות - דרך לעודד שחקנים להתגאות בהישג שלהם במשחק - הן כדבר שירצו לשאוף אליו, והן כדבר שיכול למשוך אנשים נוספים לתוך המשחק.
 • תחרות מול שחקנים אחרים - משחק מול מחשב יגמר בסופו של דבר ככל שרמת הקושי תעלה. כאשר משחקים מול שחקנים אחרים רמת הקושי עולה כל הזמן.
 • עונשים על אי-כניסה למשחק - חלק מהמשחקים נותנים "עונש" לשחקים שלא היו במשחק במשך הרבה זמן. לדוגמה יבולים שנובלים עם הזמן, בתים שנהרסים עם הזמן, שחקנים אחרים שיכולים "לפלוש" ולהשיג משאבים וכו'. ‏[3]

השפעות של התמכרות למשחקי מחשב

ארגון הבריאות העולמי מפרסם מדריך לסיווג מחלות והפרעות המכונה ICD. המדריך הקודם פורסם בשנת 1990. הגרסה המעודכנת של המדריך אמורה לצאת בשנת 2018 והיא מכונה ICD-11. בשנת 2017 פורסם כי הארגון שוקל אם להכניס התמכרות למשחקי מחשב כהפרעה, טיוטת המסמך מכילה מספר קריטריונים קליניים כדי לבדוק האם התמכרות למשחקי מחשב הפכה לבעיה בריאותית. לפי הטיוטה, לאדם יש הפרעת גיימינג אם הוא נותן עדיפות גדלה והולכת למשחקי מחשב, עד לרמה שהמשחק מקבל קדימות על פני תחומי עניין אחרים בחיים. [7] [8] איגוד הפסיכיאטרים האמריקני, APA, מגדיר את הפרעת המשחקים במהדורה החמישית של "הפרעות מוחיות" שפורסמה בשנת 2017 כ-"הפרעה הדורשת מחקר קליני נוסף". [9]

שעות משחק רבות על חשבון פעילות אחרת

שעות משחק הן שעות שבהן לא מבצעים פעילות אחרות כמו שינה, אכילה, משחקים עם חברים, פעילות גופנית, לימודים, עבודה, טיפול בילדים או בבית. שחקני מחשב רבים מבלים מספר שעות ביום או לכל הפחות מספר שעות בשבוע במשחק במחשב. לדבר זה יכולות להיות השפעות שליליות שונות על תחומי חיים רבים.

יש מקרים קיצוניים של דבר זה - ב-1993, מגזין WIRED פירסם כתבה על סטודנט בשם דיוויד שבילה יותר מ-12 שעות ביום במשחק המחשב Multi user dungeons או בקיצור MUD כשהדבר בא על חשבון לימודים באוניברסיטה.[10] ב-2007 התראיין אבא לנער בן 15 שבמשך 14 חודשים שיחק מעל מ-16 שעות ביום כדי לשחק ב-RuneScape. האב תאר את ההתמכרות למחשב של בנו כ"קשה כמו התמכרות להרואין".[11]

השפעות על המוח

בשנת 2017 פורסם מחקר שטוען כי משחקי מחשב מסוג משחקי פעולה (כמו ירי בגוף ראשון) הורידו את כמות החומר האפור בהיפו-קמפוס. לעומת זאת משתמשים שהשתמשו באסטרטגיות מרחביות שתלויות בהיופוקמפוס הראו עליה בחומר האפור של ההיפו-קפמוס. החוקרים טענו כי משחקי מחשב עשויים להשפיע באופן חיובי או שלילי על ההיפוקמפוס כתלות בסוג המשחק. ‏[4]

Natasha Dow Schüll, פרופסורית במחלקה לתקשורת, תרבות ותקשורת של אוניברסיטת ניו יורק, משתמשת במונח "אזור מכונה" (Machine zone) כדי לתאר את המצב הנפשי של "טבילה" שבו שרויים מהמרים "כבדים" במהלך ההימורים במכונות הימורים. בזמן זה הם מאבדים תחושה של זמן, מרחב, מודעות גופנית וערך כספי [12] ייתכן כי מנגנון דומה מתרחש גם אצל שחקנים כבדים - תחושה של ניתוק מהעולם החיצוני ושכחה של צרכי הגוף (כמו צמא, רעב, שינה) או יחס לצרכים מהעולם החיצוני האמיתי.

מקרי מוות עקב הזנחה או סיבה אחרת

אחד הנזקים של מהתמכרות למשחקי מחשב הוא הזנחה עצמית או של קרובי משפחה. העולם האמיתי נשכח משום שהשחקן מרוכז ומתרגל לקבל תגמולים מתוך המשחק. במקרים קיצוניים ונדירים הדבר עלול להסתיים במוות. ידועים גם מקרים של רצח או התאבדות על רקע סכסוכים הקשורים למחשקי מחשב.

מקרי הזנחה עצמית

בשנת 2005 Seungseob Lee שיחק במשחק StarCraft במשך כמעט 50 שעות באינטרנט קפה. הוא קיבל דום-לב ומת בבית חולים מקומי. חברו אמר "הוא היה מכור למשחקים. כולנו ידענו על כך. הוא לא יכל לעצור את עצמו". שישה שבועות קודם לכן, חברתו, שהיא גם שחקנית "כבדה", עזבה אותו והוא פוטר מעבודתו. [13]

בשנת 2007 בסין מת בחור בשם Xu Yan מת לאחר ששיחק ברשת מעל ל-15 ימים[14], ובן 30 אחר נפטר לאחר ששיחק 3 ימים רצוף.[15]

מקרי הזנחה או פגיעה באנשים אחרים

בשנת 2005 בארצות הברית הורשע Gregg J. Kleinmark בן 24, בהרג מתוך הזנחה של זוג ילדיו. הילדים בני ה-10 חודשים טבעו כאשר הוא השאיר אותם במשך 30 דקות באמבטיה כדי לשחק ב-Game Boy Advance.

בשנת 2007 הנער Daniel Petric ירה בהוריו והרג את אמו, לאחר שאלו לקחו ממנו העותק של המשחק Halo 3. נגזר עליו מאסר של 23 שנים. השופט אמר "אני מאמין באמונה חזקה כי דניאל פטריק לא הבין בזמן שהוא תכנן את הרצח, שאם הוא יהרוג את הוריו הם יהיו מתים לנצח". [16]

בשנת 2009 בדרום קוריאה, מתה ילדה בת 3 חודשים מתת תזונה עקב הזנחת זוג הוריה. ההורים (עובדת במפעל ונהג מונית) שיחקו 12 שעות ביום במשחק Prius שבו מגדלים ילד וירטואלי. לאחר מות הילדה נשפטו ההורים למאסר של שנתיים. [17]

בשנת 2011 בניו-מקסיקו הורשעה Rebecca Colleen Christie ברצח מדרגה שניה וזניחה של ילד ונגזר עליה מאסר של 25 שנה לאחר שהזניחה את ביתה בת ה-3.5 שמתה מתת תזונה והתייבשות, כדי לשחק ב-World of Warcraft.[18]

השמנת יתר והפרעות אכילה

עקב שעות רבות מול המחשב, עלולה להתפתח הרגלי אכילה לקויה שבה אוכלים מול המחשב, או מדלגים על ארוחות, אוכלים אוכל מעובד בצורה לא סדירה ועוד. כל אלה תורמים להפרעות אכילה ולהשמנת יתר או לפגיעה של תת תזונה. השפעות אחרות על התזונה יכולת להתרחש עקב שעות ישיבה ארוכות מול המחשב ללא פעילות גופנית ועל ידי שיבוש שעות השינה.

אורח חיים יושבני- תת פעילות גופנית

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב - אורח חיים יושבני

משחקי מחשב עלולים לתרום גם להפחתת הפעילות הגופנית - אורח חיים יושבני. דבר זה, לא רק שתורם גם להשמנה, אלא גם תורם בפני עצמו לנזקים בריאותיים בתחומים רבים כולל מחלות לב, סוכרת, ומספר מחלות סרטן. דבר זה נובע הן מכך שהאדם עצמו אינו משחק, וכן בגלל השפעתו על שאר הקהילה - לדוגמה ילדים שרוצים לשחק כדורגל או משחקים אחרים בחוץ, מתקשים יותר למצוא ילדים אחרים איתם יוכלו לשחק, שכן גם הילדים האחרים עסוקים במשחקי מחשב או בצפייה בטלוויזיה.

מתוך ניסיון לצמצמם בעיה זו יש כיום קונסולות מיוחדות שבהן השחקן צריך להזיז את גופו - לקפוץ במקום, להתכופף או להזיז את הידיים והרגליים, כדי לשחק במשחק.

השפעה על יחסי המין

בשנת 2017 פורסם מחקר שבדק כ-400 גברים איטלקים בגילאים 18-50. שני שליש מהם נחשבים "גיימרים" - אנשים שמשחקים במחשב לפחות שעה אחת ביום, מדי יום. המחקר מצא רמות תשוקה מינית נמוכות יותר ורמות שפיכה מוקדמת נמוכות יותר בקרב גיימרים. לימור בנדל, יועצת זוגית ומינית טוענת כי מטופלים רבים מגיעים לקליניקה בעקבות התמכרות למסכים, בין אם למשחקי וידאו ומחשב, תוכניות טלוויזיה, פייסבוק וכמובן סרטי פורנו". [19]

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ Adolescent obesity and related behaviours: trends and inequalities in the WHO European Region, 2002–2014 סקר על מדינות אירופה וישראל ביחס לבני נוער, Health Behaviour in School-aged Children (HBSC), פורסם ב 2017
 2. ^ Wittek, C.T., Finserås, T.R., Pallesen, S. et al. Prevalence and Predictors of Video Game Addiction: A Study Based on a National Representative Sample of Gamers, Int J Ment Health Addiction (2016) 14: 672.
 3. ^ 3.0 3.1 3.2 3.3 David Wong, 5 Creepy Ways Video Games Are Trying to Get You Addicted, 2010, cracked.com
 4. ^ mpact of video games on plasticity of the hippocampus, Molecular Psychiatry (2017) 00, 1– 9
רפואה מונעת
תזונה והרגלי אכילה: השמנת יתר - סוכרת - כלכלת השמנה - עיצוב להרזיה - מזון מהיר ותעשייתי - סוכר - משקאות ממותקים - בשר מעובד - מלח - מזון אורגני - דגנים מלאים
הרגלי חיים והתמכרויות: עישון - מניעת עישון - גמילה מעישון - אלכוהול ובריאות - השלכות בריאותיות של טלוויזיה - התמכרות למשחקי מחשב
תנועה ובטיחות בתחבורה: השפעות בריאותיות של מכוניות - זהירות בדרכים - תחבורה פעילה - הליכתיות - מיתון תנועה - תחבורת אופניים - כיצד להימנע מפגיעת מכוניות - אורח חיים יושבני - אורח חיים פעיל - פעילות גופנית
זיהום וסיכונים לשיבוש מערכות: גורמים מסרטנים - זיהום - זיהום אוויר - זיהום מים - זיהום במזון - חומרי הדברה - מתכות כבדות - ניקיון ידידותי לסביבה - משבש אנדוקריני - טרטוגן - עמידות לאנטיביוטיקה
רווחה נפשית וחברתית: פסיכולוגיה חיובית - מתח נפשי - דיכאון - חמש דרכים לרווחה - הון חברתי - גורמים חברתיים המשפיעים על הבריאות
עקרונות ונושאים מערכתיים: הוליזם - גורם סיכון בריאותי - נטל תחלואה - נכות - אזורים כחולים - טכנולוגיה נאותה - חשיבה מערכתית - רפואה משתתפת - חברות התרופות - הכחשת נזקי העישון - עקרון הזהירות המונעת - עירוניות מתחדשת - אי שוויון בריאותי - אי שוויון בריאותי בישראל - סיבות מוות בישראל