התמכרות לסמארטפון

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

התמכרות לסמארטפון (באנגלית: Mobile-phone addiction) או שימוש יתר בטלפון סלולרי, היא תסמינים של תלות או התמכרות בקרב חלק ממשתמשי הטלפון הנייד, בדגש על טלפון "חכם" המסוגל לשלוח ולקבל הודעות טקסט ולהפעיל יישומים שונים. חלק מהמשתמשים בטלפון חכם מפגינים התנהגויות בעייתיות שדומות להתמכרות לסמים. התנהגויות אלה כוללות שימוש רב בתקשורת (או במשחקים בטלפון), השקעה רבה של זמן ו/או כסף בטלפון הנייד, שימוש תכוף במכשיר הסלולר, שימוש בטלפון במצבים לא מתאימים מבחינה פיזית או חברתית כמו בזמן נהיגה במכונית, והרגשה של שימוש רב מידי בטלפון למרות רצון להפחית או להפסיק להשתמש בו.

שימוש רב מידי בטלפון הסלולרי עלול להוביל להשקעת זמן רב בתקשורת בסלולר, השפעה לרעה על יחסים עם אנשים אחרים, הרגשה רעה אם יש הפרדות מהטלפון הנייד או במקרה של תקלה או אובדן תקשורת. מצבים מסכני חיים הקשורים להתמכרות לסמארטפון כוללים כתיבה או קריאת מסרונים בזמן נהיגה, הסחות דעת אחרות בזמן נהיגה (כמו שיחה בטלפון), צילומי סלפי מסוכנים (כמו צילום על צוק, צילום ליד חיות מסוכנות).

מדידות ושכיחות

השכיחות של שימוש יתר בטלפון נייד, תלויה בהגדרה וכך במדד שנועד לכמת את התנהגות הנבדקים. שני מדדים מקובלים כוללים את 20-item self-reported Problematic Use of Mobile Phones (PUMP) ואת Mobile Phone Problem Use Scale (MPPUS), בהם משתמשים למדוד שימוש יתר בקרב מבוגרים ומתבגרים. מבחן PUMP מבקש מנבדקים לענות כמה הם מסכימים בסולם של 1 עד 5 ל-20 הצהרות המכסות כמה היבטים הנוגעים להתמכרות ומוכרים מהתמכרויות אחרות כמו תסמיני גמילה, הגדלת המינון (טולרנטיות), שימוש זמן ממושך יותר ממה שתוכנן, השקעת זמן רב בטלפון, השתוקקות לקבל שיחה או הודעה, האם מוותרים על פעילות אחרות לטובת הטלפון, האם משתמשים בטלפון למרות בעיה נפשית או פיזית, האם הוא מפריע למילוי חובות אחרות כמו לימודים או עבודה, האם משתמשים בטלפון גם במצב מסוכן, והאם משתמשים בו למרות בעיה נפשית או בין-אישית. לדוגמה הצהרה המעידה על תסמיני גמילה היא "כאשר אני מספיק להשתמש בטלפון הנייד, אני מרגיש מרוגז ועצבני" הצהרה על טולרנטיות או התרגלות לגירוי היא "אני צריך יותר זמן עם הטלפון הנייד כדי להרגיש סיפוק, בהשוואה למה שהייתי צריך בעבר." ‏[1]

יש הבדלים ביחס לגיל, מגדר וסוג המדד בו משתמשים. בקרב נערים בני 11-14 בבריטניה השכיחות של שימוש יתר היה 10%. בהודו יש הצהרה על שכיחות של 39%-44% באותה קבוצת גיל. תחת קריטריון הבחנה אחר, השכיחות המוערכת נעה בין 0 ל-38%, כאשר השכיחות של דיווח עצמי על התמכרות לטלפון סלולרי היא גבוהה יותר לעומת זו שמוערכת במחקרים שבודקים הבחנה בהתבסס על קריטריונים. השכיחות של תופעה דומה של התמכרות לאינטרנט היא 5%-10% בדרום קוריאה, ושם הדבר נחשב כיום לבעיה בריאותית רצינית.

התנהגויות המקושרות להתמכרות לטלפון נייד שונות עבור נשים וגברים. לנשים יש סיכון גבוה יותר להתמכר לטלפון נייד לעומת גברים. גברים מרגישים פחות לחץ חברתי מנשים, ופחות משתמשים בטלפון הנייד לשם מטרות חברתיות. פחות סביר שאנשים מבוגרים יסבלו מהתמכרות לטלפון בגלל שימושים חברתיים אחרים, פחות מתח ושליטה עצמית חזקה יותר.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ ראו טבלה 2, ב-Lisa J. Merlo et al, Measuring Problematic Mobile Phone Use: Development and Preliminary Psychometric Properties of the PUMP Scale , Journal of Addiction, Volume 2013 (2013), Article ID 912807