כלכלה מקומית מקיימת

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

כלכלה מקומית מקיימת היא כלכלה החותרת לעצב מערכת כלכלית וחברתית הוגנת ובת קיימא המעוגנת במשאבים מקומיים (אנשים, נכסים כלכליים, תשתיות אנושיות ופיזיות, משאבי תרבות מקומיים).

מערכת זאת נועדה לשמור על האינטרסים של הקהילה ולפתח יכולות ונכסים אשר ישרתו את צורכי האוכלוסייה המקומית. המוני קהילות ברחבי העולם מתמודדות עם אתגר זה באסטרטגיות שונות.

שיטות לקידום כלכלה מקומית בת קיימא

קואופרטיבים

אסטרטגיה אחת של כלכלה מקומית היא פיתוח והפעלה של קואופרטיבים מסוגים שונים. המודל הקואופרטיבי מהווה יסוד מרכזי בעיצוב כלכלה מקומית.

על מנת להבין את העוצמה הפוטנציאלית של המודל הקואופרטיבי עלינו להתחיל בהבנה בסיסית של המודל עצמו. רבים משתמשים במושג קואופרטיב גם כאשר הם מתכוונים למציאות הרחוקה מהעיקרון והמעשה הקואופרטיבי כפי שהם קיימים היום בעולם. ברית הקואופרציה הבינלאומית (ICA), ארגון הגג של התנועות הקואופרטיביות בעולם מגדיר כך את המודל:

"הקואופרטיב הוא התאגדות עצמאית של בני אדם, המתאחדים מרצונם החופשי על מנת לספק את צורכיהם הכלכליים, החברתיים והתרבותיים באמצעות מיזם עסקי שהוא בבעלות המשותפת ובשליטתם הדמוקרטית"

הגדרה זאת מאפשרת להבחין הן במאפיינים החשובים של המודל והן בפוטנציאל שלו לקידום הכלכלה המקומית. ראשית כל- ההתארגנות חייבת להיות עצמאית וחופשית. לא ניתן לארגן קואופרטיב עבור אחר(ים). לכל היותר, ניתן ללמד את העקרונות הקואופרטיבים, להציע את היתרונות ולהצביע על האתגרים הגלומים במודל. כמו כן, הקואופרטיב מתבסס על הבנה ברורה שהמציאות האנושית היא מארג משולב של חברה, כלכלה, ותרבות המתקיימים תוך אינטראקציה מתמדת.

חקלאות נתמכת קהילה

חקלאות נתמכת קהילה היא מודל חברתי-כלכלי-אקולוגי של חקלאות וחלוקת מזון, שבו משפחות או יחידים משלמים סכום כסף קבוע (או תורמים שעות עבודה) לחקלאי מקומי ובתמורה מקבלים ארגז ירקות ופירות שבועי.

הקהילה חולקת עם החקלאי את הסיכונים ואת התנובה של גידול תוצרת חקלאית. בדרך כלל מדובר במזון אורגני או בחוות פרמקלצ'ר. לעיתים המשלוחים כוללים מוצרי מזון נוספים כמו לחם, דבש, בשר, חלק, מוצרים יבשים וכו'. היתרונות הסביבתיים של השיטה נעוצים הן בשיטות הגידול שהן בדרך כלל חקלאות בת קיימא, והן בצריכה מקומית של משאבים, ללא עלות של נפט הנחוץ להובלת התוצרת.

מטבע מקומי

מטבע קהילתי או מטבע מקומי, הוא סוג של מטבע חלופי או מטבע משלים לכסף פיאט הלאומי הנפוץ כיום. מטבע מקומי מעודד את הקיום של כלכלה מקומית על ידי מתן תמריץ כלכלי גדול יותר לבצע פעילות כלכליות ברדיוס כלכלי מסויים. היתרונות הסביבתיים והחברתיים של מטבע מקומי נובעים בדרך כלל מיצירת קשרים ושיפור ההון החברתי בין חברי הקהילה, וכן ערוץ להכרת שיטות ופרקטיות לפתרונות סביבתיים ומקומיים.

עיצוב עירוני ועירוניות מתחדשת

עיצוב עירוני יכול להשפיע על כמות העסקאות המבוצעות בתוך העיר. לדוגמה סלילת שבילי אופניים מגבירה את תחבורת אופניים ודבר זה גורר תמריץ גבוה יותר לתושבים לקנות ולעבוד בתחומי העיר עצמה ובכך לשפר את מצבם של עסקים מקומיים. רחוב ידידותי להולכי רגל מעודד הולכי רגל לקנות בעיר. שני הצעדים האלה, כמו גם עירוב שימושי קרקע וצעדים נוספים של עירוניות מתחדשת תורמים להקטנת ההוצאות של תושבים על מכוניות, על דלק, וחוסכים כסף רב שיוצא על היבטים שליליים של הרכב הפרטי כמו זיהום אוויר, תאונות דרכים, פקקי תנועה, חנייה דבר שמשאיר גם להם וגם לאנשים נוספים בעיר יותר כסף, זמן ומשאבים נוספים שאותם ניתן להשקיע במשפחה, חברים, פיתוח הון אנושי או הון חברתי וכן בקניות בעסקים מקומיים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ביזור וריכוזיות

רקע: שוק חופשי - שוק תחרותי - כשל שוק - מונופול - אוליגופול - מונופסון - תאגיד - תאגיד רב-לאומי - יתרונות לגודל - מינוף פיננסי - חברת פירמידה - סיכון מוסרי - מונופול טבעי - קשרי הון-שלטון - קפיטליזם של מקורבים‏ - שחיתות - לובי פוליטי - תעמולה - הפרטת המחקר - תרבות הצריכה - גלובליזציה - תביעת השתקה - התיישנות מכוונת - עוני - אי שוויון כלכלי - מלכודת עוני - ניידות חברתית

Movie poster the corporation.jpg

דוגמאות: הברונים השודדים - שוק הרכב העולמי - חברות הטבק - משפחות ההון בישראל - בנקאות בישראל - פנסיה בישראל - איי.די.בי. - האחים עופר - מונסנטו - נסטלה - משפט מקלייבל - חוק ההסדרים - גז טבעי בישראל

כלים לשינוי: הגבלים עסקיים - כלכלה דמוקרטית - כלכלה מקומית מקיימת - קואופרטיב - בנק שיתופי - מטבע משלים - מטבע קהילתי - כלכלה שיתופית - מכפיל מקומי 3 - מס טובין - פשטות מרצון - נתונים פתוחים - כנסת פתוחה - קוד פתוח - חומרה פתוחה

אישים וארגונים: אדם סמית - ארנסט פרידריך שומכר - יוזף שומפטר - ג'ון קנת גלבריית - אמרטיה סן - הא-ג'ון צ'אנג - דייוויד קורטן - ג'ושוע קארלינר - ונדנה שיווה - לואיג'י זינגלס - החלום האמריקאי החדש - SourceWatch

ספרים וסרטים: קטן זה יפה - הדינמיקה של הקפיטליזם - כשתאגידים שולטים בעולם - כלכלה בקומיקס - סופו של הליברליזם המפסידני - אומת המזון המהיר - מכונת הארגון - הלוגיקה של פעולה קבוצתית - נו לוגו - בולו'בולו - התאגיד - הפרסומת והאגו - סיפורם של הדברים - זה משנה הכל