כלכלה מבוססת משאבים

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
"חמלה אמיתית היא יותר מאשר זריקת מטבע לקבצן. היא ההבנה שמערכת המייצרת קבצנים צריכה להיבנות מחדש" ~ מרטין לותר קינג. גרפיטי הקורא למעבר לכלכלה מבוססת משאבים. צולם ב-18 באוגוסט 2016, פארק הירקון, תל אביב.

כלכלה מבוססת משאבים (באנגלית: Resource-based economy) היא כלכלה המבוססת על תפיסת העולם כי עוני נובע ממעצורים שמונחים בפני הקדמה הטכנולוגית, וכי מעצורים אלה נגרמים בגלל המערכת הכלכלית הנוכחית שהיא מערכת המתרכזת ביצירת רווח. לפי ז'אק פרסקו, הוגה פרוייקט ונוס, אם ההתקדמות הטכנולוגית הייתה מתקיימת בצורה עצמאית מהשאלה "איך ליצור עוד רווחים", היא הייתה גורמת לכך שעוד משאבים יהיו זמינים לעוד אנשים. שפע משאבים זה, שיתגלה מחדש, אמור להוריד את הנטייה האנושית לעצמאות, שחיתות ותאוות-בצע ותחת זה ישען על אנשים העוזרים זה לזה.

כלכלה מבוססת משאבים היא אחד הרעיונות המרכזיים שמופיעים בפרוייקט ונוס והיא כוללת את הרעיון של ביטול של כלכלה המבוססת על כסף בדגש על בנקאות ברזרבה חלקית.

פרוייקט ונוס שם דגש על השכלה, אינטליגנציה רגשית, חינוך לאי אלימות והעצמה. הפרוייקט קם מתוך חזון שמתנגד לאלימות, כפייה, מלחמה, עוני ואי שוויון, השחיתות והבזבוז שקיימים כיום.

פרוייקט ונוס שם דגש על אנרגיה מתחדשת רחבת היקף כדי ליצור שפע ותעשייה בת קיימא, תחבורה בת קיימא והיבטים אחרים של כלכלה בת קיימא.

הפרוייקט דוגל בייצוב אוכלוסין בשיטות של חינוך, כדי שאוכלוסיית העולם תוכל לחיות על פי יכולת הנשיאה של כדור הארץ.

עקרונות הניהול של החברה על פי פרוייקט וונוס הם השענות על טכנוקרטיה ומחשבים שיבצעו חישובים בצורה של קוד פתוח ושקוף כדי לנהל משאבי טבע והחלטות חברתיות אחרות. ההשענות על עקרונות מדעיים ועל שקיפות ושיתופי פעולה אמורה לקדם חברה שבה אנשים שאינם מבינים בתחומים מסוימים אינם מקבלים החלטות על סמך הרגשה בלתי מבוססת שלהם או על סמך רגש. השקיפות של עבודות המחשבים והישענות על תכנון שלהם על ידי גוף גדול של אנשים אמורה למנוע מצבים של שחיתות.

ראו גם

קישורים חיצוניים

קיימות

תחומי מחקר ויישום: אקולוגיה - תרבות מקיימת - כלכלה בת קיימא - כלכלה אקולוגית - חקלאות בת קיימא - פרמקלצ'ר - אנרגיה מתחדשת - עיצוב מקיים - כימיה ירוקה - אקולוגיה תעשייתית - אקולוגיה עירונית - תחבורה בת קיימא - עירוניות מתחדשת - בנייה ירוקה - תעשייה בת קיימא - ייצוב אוכלוסין

The Earth seen from Apollo 17.jpg

מושגים: השפעות סביבתיות - אקסרגיה - I=PAT - מחזור ביוגאוכימי - התפוצצות אוכלוסין - גבולות מקיימים לתפוקת חומר ואנרגיה - משאבים מתכלים - טביעת רגל אקולוגית - מערכת אקולוגית - שיא תפוקת הנפט - עקרון הזהירות המונעת - הכחדה המונית - זיהום - התחממות עולמית - בליית קרקע - דייג יתר - עמידות - סביבתנות - כלכלת מצב יציב

ספרים וסרטים: גבולות לצמיחה - התמוטטות - אנרגיה בת קיימא - ללא האוויר החם - מעריסה לעריסה - קורס בהתרסקות - סיפורם של הדברים - האיש שנטע עצים