רוברט סקידלסקי

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רוברט סקידלסקי (באנגלית: Robert Jacob Alexander, Baron Skidelsky) הוא היסטוריון וכלכלן פוליטי בריטי. הוא ידוע בזכות ספר ביוגרפיה מפורסם של הכלכלן ג'ון מיינרד קיינס.

סקידלסקי חיבר יחד עם בנו, פרופסור לפילוסופיה באוניברסיטת אקסטר ספר בשם "כמה זה מספיק?" ("?How Much is Enough"). סקידלסקי טוען שקיינס טעה כשהוא חשב שצמיחה כלכלית ותוצר כלכלי גבוה יותר יובילו להקטנת שעות העבודה. קיינס חזה שבתוך שני דורות, כלומר בשנות ה-90, אנשים יעבדו 15 שעות בשבוע. סקידלסקי מציין שעובד ממוצע כיום עובד אמנם פחות שעות, אבל עדיין עובד הרבה שעות (למעשה אם מסתכלים על משקי בית ולא על עובד ממוצע, רואים כי הם עובדים יותר, שכן בזמנו של קיינס השתתפות נשים בשוק העבודה הייתה מצומצמת בהרבה).

סקידלסקי טוען שיש לכך מספר סיבות. סיבה אחת היא שיש גידול של אי שוויון כלכלי בתוך המדינות המערביות כך שאנשים במעמדות הנמוכים לא נהנים מפירות הצמיחה. סיבה אחרת היא התרגלות הדונית שגורמת לאנשים להתרגל למה שיש להם ולרצות לקנות עוד דברים. סיבה שלישית של הרגשת אי הסיפוק של אנשים נובעת מתרבות הצריכה וממניפולציות שחברות מבצעות כדי שאנשים יצרכו יותר.

לטענת סקידלסקי "צמיחה צריכה להפוך לדבר שולי, ולא למטרת מדיניות עיקרית, אם הניסיון להגיע לחיים טובים יביא לצמיחה חיובית, אפס צמיחה או צמיחה שלילית - זה דבר שולי. אנחנו לא צריכים להיות מוטרדים במיוחד מאיך זה יבוא לידי ביטוי בנתונים ממוצעים של צמיחת התוצר".

לטענת סקידלסקי המערכת הפיננסית והכלכלית מערערת היבטים שונים של איכות חיים. לדוגמה המערכת גורמת לירידה בביטחון תעסוקתי. אנשים לא יכולים לצפות לרמה סבירה של המשכיות בחייהם, והם נאלצים להסתגל לתנאים חדשים באופן בלתי פוסק. באופן דומה השיטה הכלכלית מגבילה מתן הכבוד רק לאנשים ההישגיים ביותר או העשירים ביותר. השיטה הכלכלית הנוכחית מגבילה את האישיות על ידי כך שבאופן מתגבר אנשים תוחמים את ההרגשה העצמית שלהם או את הכוונות והפעילות שלהם להצלחה מסחרית ו/או הצלחה במובן של פרסום. לטענת סקידלסקי העבודה הרבה והמחסור בזמן גורמים לפגיעה בקשרים משפחתיים וקהילתיים.

סקידלסקי מציע הצעות מעשיות לקידום כלכלה שבה אנשים עובדים פחות, צורכים פחות, ומתאמצים פחות (פשטות מרצון). בין היתר הוא מציע: הכנסה בסיסית לכל שהממשלה תשלם לכל אחד מהאזרחים, וכך תקטין את התמריץ לעבוד; נקיטת צעדים להגבלת הצריכה, כמו למשל מס על צריכה, וגם צעדים שיגבילו את השימוש בפרסום.

ראו גם

קישורים חיצוניים

תרבות הצריכה

מושגים: התיישנות מכוונת - שיווק - פסיכולוגיה שיווקית - האדם הכלכלי - השלכות בריאותיות וחברתיות של טלוויזיה - קפיטליזם כתרבות - מיתוס - סדר מדומיין - פסיכולוגיה חיובית - כלכלה התנהגותית - כלכלת אושר - הון חברתי - שביעות רצון מהחיים - מרוץ הנאה - אשראי - צמיחה כלכלית - I=PAT - טביעת רגל אקולוגית

תרבות הצריכה

סרטים וספרים: הפרסומת והאגו - מחלת השפע - המאה של העצמי - סיפורם של הדברים - אומת המזון המהיר - בלי לוגו - האוטופיה הרומנטית - שיבוש תרבות - הכסף או החיים - לא רציונלי אבל לא נורא - כשתאגידים שולטים בעולם - כסף כחוב

חלופות: פשטות מרצון - שבוע כיבוי הטלוויזיה - יום ללא קניות - יום לתקשורת דמוקרטית - אדבסטרס - עירוניות מתחדשת - סחר הוגן - מזון איטי - עשה זאת בעצמך - פרמקלצ'ר - שגשוג ללא צמיחה - כלכלת מצב יציב - חמש דרכים לרווחה - צרכים אנושיים בסיסיים - כלכלה בודהיסטית - רוחניות חילונית