אדבסטרס

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אדבסטרס (באנגלית: Adbusters) או מכסחי הפרסומות הוא המגזין של ארגון Adbusters Media Foundation - קבוצה בינלאומית שפועלת לקדם תנועה חברתית חדשה בעידן. ערכי התנועה הם פשטות מרצון והתנגדות לתרבות הצריכה וכן סביבתנות וקיימות. מטרת הקבוצה היא "להפיל את מוקדי הכוח הקיימים ולחשל שינוי מאסיבי בדרך בה אנו חיים במאה ה-21." אדבסטרס הוא גם כינוי נפוץ לקבוצה עצמה. מרכז הפעילות של אדבסטרס הוא בקנדה, וההוגה והמייסד שלו הוא קאלה לאסן.

כרזה של אדבסטרס ליום ללא קניות

אדבסטרס קידמו את היזמות של "יום ללא קניות" למאבק בתרבות הצריכה ואת "שבוע כיבוי הטלוויזיה" לקידום המודעות לביזור התקשורת ולתקשורת דמוקרטית ולהשפעות בריאותיות וחברתיות של טלוויזיה. הם התמקדו גם בקשרים בין כלכלה לבין אקולוגיה, כמו "טביעת רגל אקולוגית", לחשוב מחדש על הקידמה ומעבר למדדים חלופיים לתמ"ג. הארגון היה מעורב גם בהפגנות נגד הגלובליזציה בשנים 1999-2000 ומתח ביקורת אל השתלטות תאגידים על הסכמי סחר והשקעה.

אדבסטרס מורכבת מאנשי תקשורת, קריאטייב, מדיה ועוד - אנשים שמכירים את עולם הפרסום והשיווק, וכן את הנושא של שימוש בדימויים גרפיים. הם משתמשים במדיה הגרפית ובמדיות אחרות כמו הפקת סרטונים קצרים דמויי פרסומות, כדי להעביר מסר שהוא "אנטי פרסומת" - שנועד לגרום לאזרח לפקפק בפרסומת או להסתכל על צד אפל של התעשייה או פירמה מסויימת, בהקשר שמזכיר את הפרסות של החברה, שהתעשייה זו מנסה להסתיר. פעילות דומה היא העברת מסר חברתי או סביבתי על ידי שימוש באמצעים יצירתיים.

היסטוריה

אדבסטרס נוסדה בשנת 1989 על ידי קאלה לאסן וביל שמאלץ (Bill Schmalz), צמד מפיקי סרטים דוקומנטריים עטורי פרסים מוונקובר, קנדה. מאז תחילה שנות ה-80, לאסן עסק בהכנת סרטים שבחנו את הלקחים התרבותיים והרוחניים שהמערב יכול ללמוד מניסיונם של היפנים עם קפיטליזם.

בשנת 1988 חברת British Columbia Council of Forest Industries, הגוף הדובר של תעשיית כריתת היערות, ניצבה בפני לחץ ציבורי עצום מצד תנועה סביבתית גדלה בקנדה. עסקי כריתת העצים לחמו בחזרה באמצעות סרטון פרסומת בטלוויזיה שנקרא "יערות לעד" "Forests Forever." דבר זה היה דוגמה מוקדמת לטיוח ירוק: תמונות של ילדים שמחים, עובדים וחיות וקריין שהבטיח לציבור כי תעשיית כריתת העצים מגינה על היער.

סרטון האנטי-פרסומות של לאסן ושמאלץ להגנה על יערות

לאסן ושמלאץ רתחו מזעם על השימוש במדיה הציבורית כדי להעביר בה מה שלדעתם היה תעמולה אנטי-סביבתנית. הם הגיבו על ידי הפקת "יער גשם מדבר" ("Talking Rainforest") אנטי-פרסומת שבה מסביר עץ עתיק לגזיר עץ כי "חוות עצים אינה יער". אלא שצמד היוצרים לא הצליחו לקנות זמן אוויר בתחנות ששידרו את הפרסומות של תעשיית כריתת היערות. על פי עובד באדבסטרס "התגובה של CBC לפרסומת הטלוויזיה יצרה את נקודת הניצוץ האמיתית עבור מדיה-פאונדיישן. נראה שהפרסומת של לאסן ושמאלץ הייתה יותר מידי קונטרברסלית לשידור ברשת CBC. המסר הסביבתני שקרא תיגר על חברות כריתת היערות הגדולות נחשב כ"פרסום למדיניות" למרות שפרסומות ה"אינפורמטיביות" שעודדו כריתת יערות נחשבו כדבר לגיטימי".

Media Foundation נוסדה לאחר שלאסן ושמאלץ הבינו כי לאזרחים אין את אותה הגישה לזרם המידע כמו לתאגידים. אחד הקמפיינים המרכזיים של האגודה ממשיך להיות "מדיה-קרקטא" (בדומה למאגנה-כארטא) -" תנועה שתבטיח את הזכות לתקשר בחוקות של כל מדינות העולם החופשי, ובהצהרה האוניברסלית של זכויות האדם"

עם השנים, עוד ארגונים אימצו שיטה זו - לדוגמה קמפיין הדובים הלבנים שיושבים על קרחון- ימי מפשיר במאבק של גרינפיס נגד חברת קוקה קולה בהקשר של התחממות עולמית על רקע אולימפיאדת סידני. מאבק אחר דומה הוא המאבק של גרינפיס נגד השתתפות חברת הסבונים Dove בחקלאות כרות והבער - כריתת יערות במלזיה כדי לפנות שטח לחקלאות להפקת שמן קוקוס.

בישראל

מספר יוזמות בוצעו בישראל לקדם רעיונות שנהגו על ידי אדבסטרס או לבצע פעילות דומות, או לקדם אותם באופן ישיר:

  • ספרו של קאלה לאסן, שיבוש תרבות יצא בהוצאת בבל.
  • אתר בדידות.קום יצא עם כמה קמפיינים של אדבסטרס כולל "צמיחה כלכלית"?, "יום חופשי מקניות", "שבוע כיבוי הטלוויזיה", ו"לדרוש את המרחב העירוני".
  • מגזין הכרומו "עוד" יצא באופן חד פעמי, על ידי קבוצת אינדימדיה ישראל.
  • אתר "אין בושה במהפכה", ומגזין 42 מעלות של רונן אידלמן.
  • שיבוש תרבות, ו"כיבוש תרבות" היה שם שימש קבוצה של אמנים שביצעו שיבוש פרסומות בהקשרים של תרבות הצריכה, פמיניזם וכיבוש.

ראו גם

קישורים חיצוניים

תרבות הצריכה

מושגים: התיישנות מכוונת - שיווק - פסיכולוגיה שיווקית - האדם הכלכלי - השלכות בריאותיות וחברתיות של טלוויזיה - קפיטליזם כתרבות - מיתוס - סדר מדומיין - פסיכולוגיה חיובית - כלכלה התנהגותית - כלכלת אושר - הון חברתי - שביעות רצון מהחיים - מרוץ הנאה - אשראי - צמיחה כלכלית - I=PAT - טביעת רגל אקולוגית

תרבות הצריכה

סרטים וספרים: הפרסומת והאגו - מחלת השפע - המאה של העצמי - סיפורם של הדברים - אומת המזון המהיר - בלי לוגו - האוטופיה הרומנטית - שיבוש תרבות - הכסף או החיים - לא רציונלי אבל לא נורא - כשתאגידים שולטים בעולם - כסף כחוב

חלופות: פשטות מרצון - שבוע כיבוי הטלוויזיה - יום ללא קניות - יום לתקשורת דמוקרטית - אדבסטרס - עירוניות מתחדשת - סחר הוגן - מזון איטי - עשה זאת בעצמך - פרמקלצ'ר - שגשוג ללא צמיחה - כלכלת מצב יציב - חמש דרכים לרווחה - צרכים אנושיים בסיסיים - כלכלה בודהיסטית - רוחניות חילונית