גרינווש

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
(הופנה מהדף טיוח ירוק)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

גרינווש, או טיוח ירוק או Greenwash הוא מונח לתאר פעילות של מתן תדמית ציבורית חיובית, בעיקר בהקשר סביבתי, להתנהלות הנתפסת כבלתי סביבתית. מקורו של הביטוי הוא שילוב של המונח "ירוק" (כשהכוונה לאידאולוגיה סביבתנית) עם המונח "וויטוואש" (הלבנה או טיוח). לראשונה השתמשו בביטוי בתחילת שנות התשעים (שימוש קדום במילה הופיעה בכותרת של מאמר של מהדורת מרץ\אפריל 1991 של המגזין Mother Jones).

נציגים של תאגידים טוענים כי הקידום של קווי מדיניות של שוק חופשי, טכנולוגיה חדשה וצמיחה כלכלית הינם הכרחיים כדי להשיג פיתוח בר קיימא, וטוענים באופן מתגבר כי הם מודעים לנושא הסביבתי. מבקריהם טוענים כי יש עדויות מעטות לכך שתאגידים רב לאומיים משנים את התנהגותם לכיוון של קיימות למרות הרטורטקיה שלהם; והם טוענים כי תאגידים רבים נשארו היצרנים הראשיים של טכנולוגיות הרסניות לסביבה ואשר מסכנות את עתיד האנושות. גרינווש הינו, אם כן, רק טכניקה של תעמולה, יחסי ציבור ושיווק - ספין תקשורתי.

הגרינווש מהווה נדבך משמעותי בהתמודדות של עסקים אשר פוגעים בסביבה ושל רשויות מול ביקורת מצד של סביבתנים - טכניקה זו מאפשרת להתחמק מאחריות ולבלבל את המבקרים.

אמצעי גרינווש

  • פרסום מוצר שיש לו יתרון סביבתי קל כמוצר "ירוק".
  • הצגת תווית לא מחייבות על המוצר כגון "מיוצר מחומרים טבעיים בלבד".
  • שיתופי פעולה עם גופים לשמירת טבע, על ידי תרומה לפרוייקט וכך השגת איזכור שם החברה בהקשר סביבתי.
  • תרומה לגופים חברתיים או לגופים לנקיון המרחב הציבורי וכך השגת הודעות יחסי ציבור בעיתונות. וכך הצהרה על כך שהחברה תורמת "לחברה ולסביבה".
  • הוצאת סרטוני הסברה, עלונים או פרסומים שמסבירים שהנזק שהחברה גורמת לו אינו משמעותי, או שפעילות החברה חיונית לקיום הכלכלה ותורמת לתעסוקה. צעד זה הוא יחסית נדיר והוא חלק מניהול משברים בעקבות ביקורת שכבר קיימת מול החברה.

דוגמאות לגרינווש

ראו גם

הפניות

  • "Greenwash!", David Beers and Catherine Capellaro, (1991) Mother Jones, March/April:88.
  • "A Brief History of Greenwash", Joshua Karliner, CorpWatch, March 22, 2001.

קישורים חיצוניים