תהליך אוטוקטליטי

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תהליך אוטוקטליטי הוא תהליך שמחזק את עצמו ככל שהוא מתקדם. בתהליך זה יש היבטים של לולאת משוב מחזקת. דוגמאות רבות לתהליך אוטוקטליטי הן מתחום הכימיה - כאשר תגובות כימיות מסויימת מקלות על התנאים להתחזקות מהירות התגובה.

דוגמאות נוספות לתהליכים אוטוקטליטיים כוללות את:

  • המהפכה החקלאית - שינוי חברות האדם מציידים לקטים שהיו בעיקר קבוצות קטנות נודדות לישובי קבע שעסקו בחקלאות. החקלאות אפשרה יתרונות לגודל של פריון חקלאי משופר וקיום קבוצות חברתיות גדולות יותר דבר שהיווה יתרון צבאי. בהמשך התפתחו ערים ומבנים חברתיים מורכבים יותר. תהליכים אלה כמו גם התפשטות של מחלות דחקו יותר ויותר חברות של ציידים לקטים וקידמו עוד את החקלאות. שינויים חברתיים רבים ליוו את המהפכה החקלאית וחלקם הגדול דווקא היווה הרעה (לפחות לכמה אלפי שנים) של תנאי החיים של רוב התושבים. הדבר גם לווה בגידול אוכלוסין שהתקיים בקצב איטי.
  • המהפכה המדעית - הנכונות להודות בבורות, יחד עם שימוש בשיטה המדעית ושיתופי פעולה, הובילו להתקדמות בידע האנושי. החברות האנושיות השתמשו בידע זה כדי לקבל יתרון צבאי, יתרון כלכלי ולפתח את הטכנולוגיה וכן הדבר גרר גם שינויים חברתיים שונים דברים אלה הובילו להגדלת עוצמת החברות האירופאיות שהובילו את המהפכה המדעית. דברים כמו שינויים טכנולוגיים והתפתחות ההשכלה והקולוניאליזם הובילו לעוד עוצמה, עוד אפשרויות מחקר והעלו שאלות חדשות. ראו גם ציר זמן של המהפכה המדעית.
  • המהפכה התעשייתית - בעקבות המהפכה המדעית וכן בגלל היבטים חברתיים שהיו באנגליה החלה האצה של פיתוחי טכנולוגיה ושל תעשייה. המצאות שונות הזינו ענפי תעשייה שתמכו אחד בשני- בעיקר כריית פחם, יציקת ברזל ופלדה ופיתוח מכונות כמו מנועי קיטור, קטרים ומכונות טוויה. מנוע הקיטור אפשר כרייה עמוקה ונרחבת יותר של פחם על ידי שאיבת מים, הפחם הזין את מנועי הקיטור והקטרים, הפחם גם אפשר יציקות פלדה ופיתוחים במטאורולוגיה שאפשרו מסילות ברזל, גשרים, בניית מכונות, חיזוק מבנים רבי קומות ועוד. תהליכים נוספים שהיו שותפים לקידום המהפכה התעשייתית כללו את המשך המהפכה המדעית והמחקרים לטובת התעשייה (לדוגמה שכלול מנוע הקיטור), מחקרים גאוגרפיים שמצאו מקומות חדשים של משאבי טבע ותהליך של עיור שאפשר הקמת ערים יותר ויותר גדולות צפופות ומשכוללות. ראו גם ציר זמן של המהפכה התעשייתית
  • עיור - המהפכה התעשייתית יחד עם תיעוש החקלאות הובילו להקטנת כמות העובדים בחקלאות ומעבר גובר של עובדים אל תעשייה ואל המסחר. דברי אלה הובילו להתפתחות ערים גדולות וצפופות יותר מה שסייע להתפתחות של אנשים, רעיונות וסחורות ולפיתוחים במדע ובמסחר. הדבר גם גרר עליה של צריכה לנפש ולצמיחה כלכלית דבר שהגביר ביקושים לסחורות מוצרים ושירותים חדשים. ערים אפשרו התמחות כלכלית על ידי ריכוז כמות גדולה יותר של קונים במקום אחד וכן תמיכה של בעלי מקצוע מתמחים בבעלי מקצוע ובפירמות אחרות. דברים אלה מעודדים עוד תיעוש של החקלאות ויתרונות לגודל וכן מושכים אנשים רבים יותר לגור קרוב יותר לעיר. בחלק מהמקומות מתפתחות גם ערי ענק. יש חוקרים הטוענים כי הצמיחה הכלכלית בעיר גדולה יותר היא מהירה יותר.
  • המהפכה המיקרוביולוגית - המצאת המיקרוסקופ נבעה עקב בחינת אריגים בהולנד על ידי ליבנהוק. במחקריו גילה ליבנהוק את החיידקים, לאחר תקופה שבה הנושא התקדם בצורה איטית למדי, גדל הנושא בחיידקים עקב הבנה גוברת והולכת שהם מהווים גורם חשוב של מחלות בחקלאות ובבני אדם. החל משנת 1854 לערך החל תהליך אוטוקטליטי שבו גילויים חדשים הובילו להצלחה בהפחתת תחלואה, ולעניין גובר בתחום, מצד חוקרים, חקלאים, ממשלות וכלל הציבור. הדבר גרר הצלחה למגר יותר ויותר מחלות זיהומיות בעיקר מסוף המאה ה-19 ועד אמצע המאה ה-20. בהמשך הוביל המחקר המיקרוביולוגי לתחומים נוספים כמו המהפכה הירוקה והנדסה גנטית שגררו עוד מחקרים ועוד הישגים.
  • מהפכת המחשוב והאינטרנט - ככל שמחשבים השתכללו יותר ופיתחו יכולות תקשורת טובות יותר עלה גם הצורך בשמירה ועיבוד של עוד מידע, וכן עלתה השימושיות של רשתות תקשורת - ביישומים חדשים כמו אימייל, מסחר אלקטרוני, ויקיפדיה, בנקאות אלקטרונית, אתרי קניות, רשתות חברתיות, יישומים בטלפון נייד, וידאו סטרימינג, שיחות באינטרנט, משחקי רשת, עבודה מרחוק, חישה מרחוק, האינטרנט של הדברים ועוד. הביקוש הגובר לשירותים אלה פיתח גם את הטכנולוגיות הנוגעות למחשוב כמו מחשבים, רשתות תקשורת, אינטרנט ופרוטוקולים אחרים, מצלמות רשת, הצפנה, דחיסת נתונים, ועוד.
  • ביקוש מושרה של פרבור ושימוש במכוניות - ככל שיש יותר מכוניות בעיר יש יותר פקקי תנועה ובעיות חניה הדבר מעודד את פרבור המסחר - הקמת קניונים מחוץ לעיר וכן איזורי תעסוקה -שכן במקומות אלה קל יותר להגיע במכונית, הקרקע זולה יותר ולכן עלות ההשכרה נמוכה יותר וגם קל יותר לספק מקומות חניה זולים לעובדים ולקונים. פרבור המסחר מעודד את פרבור המגורים שכן קל יותר להגיע למקומות אלה במכונית. הפרבור של הדיור והמסחר מקשה יותר על שימוש בתחבורה ציבורית, הליכה ברגל או אופניים וכך עוד אנשים קונים מכונית. היות ובפרבר אין הרבה יעדים במרחק הליכה יש גם יותר נסיעות במכונית. בנוסף בגלל צפיפות נמוכה של דיור היעילות של תחבורה ציבורית היא נמוכה, ולכן התדירות שלה נמוכה וזמן הנסיעה עצמו מתארך בניסיון לאסוף עוד נוסעים לקו. התוצאה היא עוד מכוניות ועומסים גדולים יותר על הכבישים. את תוצאת התהליך ניתן לראות בנתוני פיצול נסיעות ביחס לרוב הערים הגדולות בארצות הברית, שבהן אחוז השימוש במכוניות הוא 80%-90%. תהליך דומה שמתרחש הוא תכנון מוטה מכוניות שיכול להגדיל עוד ועוד את השימוש במכוניות בעיר קיימת גם ללא פרבור על ידי הרעת מצבם של משתמשי תחבורה רכה (לדוגמה חניה על מדרכות) התהליך ההפוך של עירוניות מתחדשת גם יכול להיות תהליך שמזין ומחזק את עצמו - מנקודה מסויימת והלאה.
  • תהליכי הזדקנות הרס ומוות ביצורים חיים - בקרב רוב היצורים החיים יש תהליך איטי שמחזק את עצמו של הרס איטי של מידע של ה-DNA, תאים, רקמות, איברים, מערכות בגוף ולבסוף הגוף כולו. תהליכים אלה הם בחלקם תהליך בלתי הפיך. הגוף יודע לתקן חלק מהנזקים ל-DNA, וכן הוא מצוייד בתהליכים לשיקום של רקמות שניזוקו על ידי יצירת תאים חדשים וכו'. ככל שחולף הזמן יש נזקים מצטברים כך שתא בודד מתפקד פחות טוב. תאים שניזוקו עלולים להפוך לתא סרטני שעלול לסכן את הגוף. במקרים אחרים תהליכי הזדקנות גורמים לכך שאיברים מסויימים מתפקדים פחות טוב ודבר זה מדרדר עוד את תפקודם של איברים אחרים עד לקריסה של אחד האיברים כמו התקף לב, שבץ, מחלות מוח, מחלות של המערכת החיסונית ועוד.

ראו גם