אזהרת מדעני העולם לאנושות

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אזהרת מדעני העולם לאנושות או אזהרת מדעני העולם לבני האנוש (באנגלית: World Scientists' Warning to Humanity) היא אזהרה למין האנושי עליה חתומים מאות מדענים, בה הם מתריעים מפני שואה אקולוגית אם לא ישנה את דרכיו.

הנרי קנדל (Henry W. Kendall), שהיה נשיא מועצת המנהלים של איגוד המדענים המודאגים, כתב את ההצהרה בסוף שנת 1992. ההצרה המתחילה במילים "האנושות והעולם הטבעי נמצאים במסלול התנגשות. העצומה ממליצה על צעדים ספציפיים כמו להתרחק מדלקים מחצביים למען מקורות אנרגיה מתחדשים יותר כדי למנוע פליטה של גזי חממה וזיהום אוויר.

יותר ממחצית מהזוכים בפרס הנובל בתחומים מדעיים שחיו בתקופת ההצהרה, וכ-1,700 מהמדענים המובילים בעולם חתמו על הצהרה זו. ‏[1]

תוכן ההצהרה

ההצהרה טענה שהמגמות נוכחיות של פיתוח

עלולות לשנות את עולם החי עד כדי כך שהוא לא יהיה מסוגל לקיים את החיים בדרך שאנו מכירים. שינויים יסודיים הם הכרחיים אם אנו רוצים להימנע מן ההתנגשות שאליה מובילה דרכנו הנוכחית.

אזהרת המדענים לאנושות מכילה גם המלצות ספציפיות:

אנו מוכרחים, לדוגמה, להתרחק מפני דלקים מאובנים לכיוון של מקורות אנרגיה מתחדשים יותר, להקטין את הפליטה של גזי חממה ואת זיהום האוויר והמים שלנו.

כפי שציין פעם אקולוג "אם מגמות הנוכחיות ממשיכות, אנחנו לא". (מקור לא ברור)

רקע

כנס ריו 1992

הצהרת המדענים יצאה במקביל לכנס ריו 1992 ההיסטורי - כנס כדור הארץ המפגש הפוליטי הגדול ביותר בהיסטוריה אי-פעם, שהיה מוקדש לשינוי המהותי בפיתוח כלכלת העולם, על ידי יישום העקרונות של פיתוח בר קיימא או פיתוח מקיים.

הצהרת הידלברג

יש הרואים ב"אזהרת מדעני העולם לאנושות " הצהרה נגדית להצהרת הידלברג - הצהרה משנת 1992 שגם עליה חתומים מדענים רבים וזוכי בפרס נובל במועד מוקדם יותר באותה שנה אשר מותחת ביקורת על חלק מהתנועה הסביבתית, ומצוטטת לרוב על ידי אלו המתנגדים לתאוריות הקשורות לההתחממות עולמית - כלומר תומכים בהכחשת אקלים. הצהרה זו מתחילה במתיחת ביקורת על:

אידאולוגיה בלתי-רציונלית, אשר מנוגדת לקידמה תעשייתית ומדעית, ומעכבת פיתוח כלכלי וחברתי.

עם זאת, הצהרת הידלברג לא מציע שום המלצות ספציפיות ואינה מהווה כתב אישום כנגד מדעי הסביבה: "אנו תומכים באופן מלא במטרות של אקולוגיה מדעית עבור עולם שמשאביו חייבים להיות מנוטרים ומשומרים. אבל אנו דורשים שניטור ושימור אלו יהיו מבוססי על עקרונות מדעיים ולא על תפישות אי-רציונליות."

ההזהרה השניה

בנובמר 2017 חתמו 15,364 מדענים על "אזהרת מדעני העולם לאנושות - הזהרה שניה" שנכתבה על ידי שמונה כותבים וקראה בין היתר לצמצם את הגידול באוכלוסיית העולם, צמצום של הצריכה לנפש של דלק מחצבי, בשר ומשאבים נוספים. ‏[2]

האזהרה השנייה הכילה תשע סוגי גרפים של אינדיקטורים שונים שכולם מתייחסים לנושא ספציפי שעלה בהזהרה משנת 1992. ברוב הנושאים שעלו המגמות של הרס הסביבה הטבעית המשיכו לעלות. ב-25 השנים שעברו מאז המכתב המקורי:

  • כמות המים הנקיים שזמינים לכל אדם בעולם ירדה ב-26%.
  • המספר של "איזורים מתים" באוקיינוס - מקומות מקומות שבקושי ניתן להתקיים בהם בגלל זיהום וחוסר בחמצן - גדלו בשיעור של 75%
  • ברוא יערות נמשך כך שכמעט 300 מיליון דונם של יער אבדו, בעיקר לשם הקצאת מקום לקרקע חקלאית.
  • עלו בצורה משמעותית ומתמשכת הן הפליטות של [[פחמן דו חמצני] והן הטמפרטורות ממוצעות בעולם.
  • האוכלוסייה האנושית גדלה ב-35%.
  • נמשכה ההכחדה של מיני בעלי חיים מספר מיני היונקים, הזוחלים, הדו-חיים, הציפורים והדגים בעולם ירד ב-29%.‏[3]

המאמר כלל גם 13 צעדים ספציפיים שהאנושות יכולה לנקוט כדי לעבור למגמות בנות קיימא יותר.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ Textfile containing the Warning and a list of selected signatories , stanford.edu, מאורכב גם בקישור הבא
  2. ^ Ripple WJ, Wolf C, Newsome TM, Galetti M, Alamgir M, Crist E, Mahmoud MI, Laurance WF, World Scientists’ Warning to Humanity: A Second Notice, BioScience, 13 November 2017, doi= 0.1093/biosci/bix125
  3. ^ 15,000 מדענים מזהירים: כדור הארץ בדרך לקטסטרופה, מאקו, 14.11.2017