תהליך חברתי

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תהליך חברתי הוא תהליך שינוי של סדר חברתי - כמו שינויים במוסד חברתי או של נורמות, מוסכמות, רעיונות מילים או מנהגים של חברות, לרוב של חברות אנושיות. לעיתים קרובות תהליך חברתי מתרחש על פני זמן רב - תהליכים ארוכי טווח שיכולים להתמשך על פני עשרות, מאות או אפילו אלפי שנים. ב-500 השנים האחרונות, בעקבות המהפכה המדעית והמהפכה התעשייתית חלו שינויים חברתיים רבים, וקצב השינוי בתחומים רבים גדל מאד. חלק מהתהליכים החברתיים נבעו משינויים טכנולוגיים, ביולוגיים, דמוגרפים, חלקם עקב שינויים בכלכלה וחלקם עקב שינויים פוליטיים ושינויים תרבותיים. לעיתים קרובות מדובר בתהליך דמוי אבולוציה שבו מספר שינויים בתחומים שונים, גוררים שינוי של הסביבה החברתית, הכלכלית וכו' ואלו בתורם יוצרים תנאים או שיוצרים "סביבה אקולוגית-חברתית" (נישה) שבה מתפתח תהליך שינוי חברתי נוסף. תהליך זה יכול להתקדם בכיוון מסויים ולהתמיד בו, או שהוא יכול להתפצל למספר תהליכים, או שהוא יכול לפנות לכיוון אחר. כמו כן לרוב לתהליך חברתי יש "השפעות לוואי" טכנולוגיות, חברתיות, כלכליות ואחרות שיוצרות בתורן השפעה על התהליך עצמו ועל תהליכים אחרים - תהליכים חברתיים, טכנולוגיים, פוליטיים, סביבתיים וכו'.

הרעיון בדבר קיומו של שינוי חברתי, ומה היחס הראוי להתייחס אליו נתון במחלוקת מאז יזמי עידן הנאורות והמהפכה הצרפתית לפחות. זרמים הדוגלים בשמרנות, מתנגדים בדרך כלל לשינויים חברתיים ורואים בהם דבר רע, אם כי לעיתים תכופות המציאות שאותה הם מנסים לשמר היתה גם היא בעבר חידוש חברתי. מול מחנה זה קיימים זרמים שונים הדוגלים בשינוים חברתיים - ביניהם הזרם הליברליזם, הזרם המודרניסטי, התנועה הפרוגרסיבית, קפיטליסטים, סוציאליסטים וסוציאל-דמוקרטים שיש להם רעיונות לגבי שינויים רצויים בחברה או לגבי מוסדות חברתיים שרצוי שיובילו שינויים שונים בחברה - נניח שוק חופשי או שוק תחרותי בקפיטליזם או ממשלה דמוקרטית יחד עם מוסדות אחרים בסוציאל-דמוקרטיה.

דוגמאות לשינויים חברתיים

 • המהפכה החקלאית - פיתוח החקלאות ושינויים בחברות של ציידים לקטים להסתמך על גידול גידולים, לרוב תוך ישיבה ביישובי קבע.
 • התיישבות בכפרים - המעבר מחיי חבורות שנדדו ממקום למקום בעקבות בעלי חיים וצמחים להתיישבות במגורי קבע במסגרת המהפכה החקלאית
 • המעבר מקבוצות של חבורות של אנשים (כמה עשרות בני אדם, עם קשרי משפחה קרובים) למסגרות פוליטיות של שבטים ונגידוית בנות כמה מאות בני אדם. [1]
 • הקמתן של ערי-מדינה וערים - תהליך שהחל לפני כ-10,000 שנה באזור המזרח התיכון - בערים החל תהליך של התמחות כלכלית שבו לא כולם היו חקלאים - אנשים החלו לעבוד במקצועות אחרים כמו חיילים, סוחרים, אומנים, מעמד שליט.
 • יצירת היררכיה חברתית שבה יש אנשים בתחתית (כמו עבדים, שפחות), אנשים במעמד ביניים (איכרים, אומנים זעירים, חיילים) ואנשים במעמד גבוה (סוחרים גדולים, פקידים חזקים, כוהני דת, אנשי אצולה ומלכים)
 • עיור - המעבר מכפרים קטנים למגורים בעיר - תהליך שהחל לפני כ-10,000 שנה והתגבר מאד בעקבות מיכון החקלאות ובעקבות המהפכה החקלאית והפחתת כמות האנשים שעוסקים בחקלאות.
 • המעבר מאנימיזים ואמונות באלים, רוחות, בעלי חיים ובני אדם שחיים ביחד במעין "קהילה אקולוגית" לדתות היררכיות יותר - דתות מרובות אלים (פוליתאיזם) או מונותאיזם.
 • התפתחות של אימפריות שניסו ולפעמים הצליחו להשתלט על מדינות שכנות.
 • מעבר מאמונה בסדר חברתי קהילתי (כולם שייכים לאותה חבורה או שבט ללא שיש בהכרח היררכיה ברורה) לסדר חברתי היררכי שטוען שההבדלים החברתיים הם לא רק כורח המציאות אלא גם דבר טבעי וצודק - לדוגמה צידוקים לעבדות, חוקים באשור, בבל ומדינות דומות שבהן העונשים על פגיעה בעבד שונים מפגיעה באדם חופשי, ופגיעה באדם חופשי שונה מפגיעה ב"אדם נעלה". בנוסף קיימת תפיסה כי נשים, ובמיוחד ילדים, וכן שפחות או עבדים הם רכוש של אב המשפחה. אם גבר חוטא, מותר להעניש את אשתו או בתו - לדוגמה למכור אותם לעבדות או להרוג אותם.
 • התפתחות רעיונות המוסר היהודי - בתהליך שלקח כנראה מאות שנים, היהדות מפתחת מוסר אחר שבו יש שוויון בין חברי הקהילה (לפחות היהודים) - "איש בחטאו ימות", מושמים סייגים לניצול של עבדים. החוקים החלים על עניים אינם שונים, לפחות בתאוריה, מהחוקים שמוחלים על אנשים עשירים (אם כי בפועל ייתכנו הבדלים ביחס למעמדות כמו כוהנים או בני אצולה ומלכים).
 • התפתחות המונותאיזם האוניברסלי - במקום רעיון פוליטיאסטי (מספר אלים שרבים ביניהם) או הרעיון של אלים מקומיים (אלים שאכפת להם רק מעם אחד) - התפתח בתחילה ביהדות ובהמשך בנצרות ובאיסלם רעיון של אל-אחד שיצר את כל בני האדם, את כל בעלי החיים, את כל הצמחים ואת כל היקום כולו- כולל השמש והכוכבים.
 • המהפכה הקופרנקאית - כדור הארץ כבר לא ניצב במרכז היקום אלא מקיף את השמש. רעיון שנחשב מובן מאליו במשך אלפי שנים (השמש מקיפה את כדור הארץ) וזכה לתמיכת הכנסייה הקתולית נמצא שגוי ונמצא הסבר טוב יותר. התחלת המהפכה המדעית עם הסברים של יותר ויותר תחומים על ידי השיטה המדעית ושילוב של ניסויים ולוגיקה במקום נבואה וכתבי קודש.
 • תהליך התיעוש - ותחילת המהפכה התעשייתית - תהליכים חברתיים רבים כמו עזיבת איכרים את אדמותיהם בכפר ומעבר לעיר בתקווה למצוא עבודה. הקמת בתי חרושת יותר ויותר גדולים במהלך המאה ה-18 וה-19.
 • תהליכי דפוס - גורמים לכך שיותר ויותר אנשים יודעים לקרוא ולכתוב וקל יותר להפיץ רעיונות.
 • האנציקלופדיה הגדולה מתפרסמת כחלק מעידון הנאורות - עידן שבו במקום כוחנות וכתבי קודש מתחילים לפתח את ההגיון ואת הידע ככלי לשירות האנושות.
 • ירידה קרנה של המלוכנות והתפתחות תהליכים של דמוקרטיה וליברליזם - החל משלהי המאה ה-18, ועד היום.
 • התנועה לביטול העבדות - ראשית ביטול עבדות של לבנים ובהמשך עבדות של שחורים, בתחילה באירופה אחר כך בארצות הברית ובהמשך בדרום אמריקה ובמזרח התיכון.
 • התנועה הפמיניסטית - מתחילת המאה ה-19 ועד היום - כולל הענקת זכויות רכוש לנשים, זכות לדבר בציבור, הענקת זכויות לנשים להצביע, שילוב נשים במקומות עבודה מקצועיים ומקצועות חופשיים כמו עורכות דין, רופאות, ושילובים באליטה הפוליטית והכלכלית כמו מנכ"ליות, שופטות, ראשות ערים, חברות פרלמנט, שרות וראשות ממשלה. מאבקים למען שכר שווה לגברים ונשים, מאבקים למען חופש מיני ונגד אלימות מינית והטרדה מינית.

ראו גם

הערות שוליים