הרמן דיילי

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרמן דיילי

הרמן דיילי (באנגלית: Herman Daly‏; נולד בשנת 1938; נפטר ב-28 באוקטובר 2022) היה כלכלן אמריקאי, אחד מהאבות המייסדים של זרם הכלכלה האקולוגית ואחד האנשים הבולטים בכלכלה בת קיימא. דיילי הגה מושגים כמו חוקי דיילי לקיימות וכלכלת מצב יציב. דיילי עבד בבנק העולמי והיה פרופסור בבית הספר למדיניות ציבורית באוניברסיטת מרילנד, בארצות הברית.

השכלה

דיילי היה תלמידו של הכלכלן הנאו-קלאסי ניקולס ג'ורג'סקיו רוגן. בהמשך דרכו "מרד" ג'ורג'סקיו רוגן בממסד האקדמי הכלכלי, וניסה להכניס לעולם המושגים הכלכלי את מונח האנטרופיה, בעיקר בהקשר של תלות העולם הכלכלי במשאבי טבע. דיילי המשיך ופיתח ביקורת זו בספריו.

דיילי כיהן כפרופסור לכלכלה באוניברסיטת לואיזיאנה. הוא היה אחד המייסדים של הירחון כלכלה אקולוגית והיה עורך-עמית של ירחון זה.

עבודה בבנק העולמי

דיילי עבד ככלכלן בכיר במחלקה הסביבתית של הבנק העולמי, שם הוא עזר לפתח קווי מדיניות הקשורים בפיתוח מקיים. בעודו שם, הוא עסק במבצעים סביבתיים באמריקה הלטינית.

בשנת 1996 זכה דיילי בפרס הפרנסה הנאותה על "קריאת התגר העמוקה שלו כלפי הכלכלה הקונבנציונלית מנקודת מבט אקולוגית ואתית".

עבודתו

דיילי עסק בתחומי העניין שונים כגון פיתוח כלכלי, אוכלוסין, משאבים, כלכלה אקולוגית, וסביבה. הוא פרסם מאות מאמרים וכמה ספרים שנחשבו לפורצי דרך בתחום של כלכלה וסביבה.

דיילי ניסח את "חוקי דיילי לקיימות" או גבולות מקיימים לתפוקת חומר ואנרגיה - תנאים פיזיים שהם תנאי הכרחי אך לא מספיק לקיימות.

ספרים

דיילי פרסם מספר ספרים שהשפיעו על כלכלנים רבים ופתחו את הדרך לזרם הכלכלה האקולוגית. בכללם "כלכלת מצב יציב", "חישוב ערכו של כדור הארץ", "מעבר לצמיחה ", "כלכלה אקולוגית והאקולוגיה של הכלכלה." יחד עם התאולוג ג'ון ב. קוב הוא כתב את "לטובת הכלל" שזכה בפרס גרוומייר (Grawemeyer Award) על רעיונות לשיפור מצב העולם.

בשנת 2003 פרסם דיילי וג'ושוע פריילי את ספר הלימוד הראשון בנושא כלכלה אקולוגית - "כלכלה אקולוגית: עקרונות ויישומים"

ספרים (רשימה חלקים)

מאמרים

קישורים חיצוניים