תרבות מקיימת

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
(הופנה מהדף תרבות בת קיימא)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תרבות מקיימת או תרבות בת קיימא היא תרבות שבה הערכים, נקודות המבט ואורח החיים נותנים מקום מרכזי לקיימות, כלומר שימוש מושכל במשאבי טבע ושרותי הטבע, שיוויון (או ביזור כלכלי) וצדק חלוקתי דורי ובין דורי ותפיסות כלכליות שתומכות בשימור של משאבי הטבע ובחברה האנושי לדוגמה הכללת משאבי ההון החברתי, הסביבתי והתרבותי בתוך הניתוח הכלכלי- כדוגמת כלכלה אקולוגית.

המושג "תרבות מקיימת" יכול גם להתייחס לחברה של מיעוטים המצליחים לשמור על אופי התרבותי שלהם ולהתקיים לאורך שנים רבות, לדוגמה המיעוט היהודי בתפוצות. במובן זה המוסד החברתי הצליח לשרוד במשך זמן רב, בלי קשר לקיימות האקולוגית שלו.

דוגמאות היסטוריות להתמודדות של חברות עם אתגרי קיימות

הספר התמוטטות של הביולוג וההיסטוריון הסביבתי ג'ארד דיימונד סוקר מספר דוגמאות לתרבויות לא בנות קיימא שהתמוטטו עקב שילוב של סיבות חברתיות וסביבתיות. תרבויות אלה כוללות את איי הפסחא, בני המאיה, האנסאזי, התיישבות הנורדים בגרינלנד, ועוד. בנוסף דיימונד מביא גם דוגמאות לתרבויות אחרות שהיו נתונות תחת איום סביבתי הצליחו לשרוד - טיקופיה, יפן הקיסרית ופפואה ניו גיני. דיימונד מבצע השוואה בין התרבויות ומנסה להבין מה דומה ומה שונה בין התרבויות השונות. הוא גם סוקר תרבויות מודרניות ובוחן את הקשיים הפוליטיים הכלכלים והתרבותיים המקשים התמודדות עם בעיות סביבה.

אחת המסקנות של דיימונד היא כי מוסדות חברתיים, הנהגה פוליטית וערכים חברתיים לא מתאימים הם בדרך כלל הגורמים המעורבים בהתמוטטות של תרבות, בעיקר על ידי האצה של משבר סביבתי ועל ידי התעלמות ממשבר כזה או נקיטת צעדים לא מספיק טובים כדי להתמודד איתו.

טיקופיה

דוגמה לתרבות בת קיימא, שהצליחה לשרוד במשך אלפי שנים קיימת באי הקטן טיקופיה. בני האי שילבו ערכים של קיימות, יחד עם פרקטיקות של יער מאכל וייצוב אוכלוסין שהיו הכרחיות כדי לשרוד.

התיישבות הנורדים בגרינלנד

דוגמה מפורטת להשפעת התרבות על הקיימות מובאת על ידי דיימונד לגבי התיישבות הנורדים בגרינלנד, מושבה שהתקיימה במשך 400 שנה עד להכחדתה המלאה ברעב בקור ובמלחמות. האליטה הפוליטית של המושבה הייתה עסוקה במאבקים פוליטיים בינה לבין עצמה, וכוונה את רוב עודף המשאבים לעבר צבירת מוצרי יוקרה במקום לפנות מאמצים לשם חידוש מלאים של משאבים נחוצים. לדוגמה, הנורדים ערכו מסעות לצפון לשם ציד פרוות במטרה לייצא אותן לנורווגיה כדי לייבא בחזרה שמלות יקרות, במקום מסעות אל הדרום לחידוש מלאי העצים שלהם היו זקוקים. ללא עצים אלה, הנורדים היו מוגבלים יותר בבניית סירות ואוניות, וכן לא יכלו להפיק ברזל מפאת מחסור בחומרי בעירה.

המוסדות החברתיים של הנורדים היו חלק מהבעיות שלהם שכן העדר מוסדות דמוקרטיים יחד עם מסורת של חקלאות ווואסלים גררו את פערים חברתיים וריכוז הכוח בידי מיעוט קטן ועשיר שהיה עסוק בעיקר במלחמות פנימיות שלו, ולא חווה על בשרו את המצוקה הסביבתית-כלכלית עד שהיה מאוחר מידי. היבט נוסף של הריכוזית הכלכלית מידי ולא שוק משוכלל ופערים כלכליים גדולים שהובילו לכך שרוב ההחלטות הכלכליות נלקחו על ידי אליטה פוליטית ומספר איכרים עשירים שהחזיקו וואסלים ורשת של תומכים נאמנים.

הערכים החברתיים של הנורדים שהיו של נצרות קהילתית שמרנית, אפשרו לנורדים לשרוד במשך מאות שנים בסביבה העויינת שנמצאת בצפון הרחוק. המסורת זו עיצבה את החברה הנורדית בגרינלנד ועודדה הנורדים לעסוק בגידול פרות דבר שהפך יותר ויותר קשה עם השנים. המסורת של הנורדים, יחד עם גזענות, מנעה מהם גם שיח ולמידה עם האינואטים, ציידים לקטים שהתיישבו מאוחר יותר בגרינלנד והיו להם טכנולוגיות שאיפשרו להם לשרוד את תנאי האקלים הקשים ואת הקור והרעב שהכחידו את הנורדים. לדוגמה סירות קאנו מעורות בעלי חיים. מסיבה לא ברורה, אולי טאבו על אכילת דגים, ואולי בעיה טכנית, הנורדים בגרינלנד גם נמנעו מדייג דגים.

איי הפסחא

דוגמאות נוספות להשפעת התרבות על מידת ההתאמה האקולוגית של תרבות לסביבה הטבעית, כוללות את אי הפסחא. באי הייתה תחרות תרבותית חזקה בין בני שבטים שונים על בניית פסלי-אבן יותר ויותר גדולים למטרות פולחן. פסלי הענק נחצבו והוקמו בעמל רב במשך מאות שנים ובנייתם דרשה עמל רב מצד תושבי האי.

כדי להוביל את הפסלים מהמחצבות למקום היעד שלהן נכרתו עצים רבים באי. יחד עם גורמים נוספים הדבר הוביל לבירוא יערות. היערות באי סיפקו שירותים אקולוגיים חיוניים לחקלאות כמו מניעת סחף קרקע וכן עץ לבניית סירות שהיו חיוניות כדי לאפשר דייג. בעקבות בירוא היערות נכחדו העצים כליל. ואתם התרחשה גם התמוטטות של החקלאות והדייג באי, וכתוצאה מכך רעב המוני, מלחמות אזרחים ומוות של רוב האוכלוסייה במקום. לאחר התמוטטות זו התפשטו אמונות דתיות חדשות ובני האי מוטטו את כל הפסלים הישנים באי. המלחמות והרעב נמשכו ואוכלוסיית האי הלכה וירדה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

קיימות

תחומי מחקר ויישום: אקולוגיה - תרבות מקיימת - כלכלה בת קיימא - כלכלה אקולוגית - חקלאות בת קיימא - פרמקלצ'ר - אנרגיה מתחדשת - עיצוב מקיים - כימיה ירוקה - אקולוגיה תעשייתית - אקולוגיה עירונית - תחבורה בת קיימא - עירוניות מתחדשת - בנייה ירוקה - תעשייה בת קיימא - ייצוב אוכלוסין

The Earth seen from Apollo 17.jpg

מושגים: השפעות סביבתיות - אקסרגיה - I=PAT - מחזור ביוגאוכימי - התפוצצות אוכלוסין - גבולות מקיימים לתפוקת חומר ואנרגיה - משאבים מתכלים - טביעת רגל אקולוגית - מערכת אקולוגית - שיא תפוקת הנפט - עקרון הזהירות המונעת - הכחדה המונית - זיהום - התחממות עולמית - בליית קרקע - דייג יתר - עמידות - סביבתנות - כלכלת מצב יציב

ספרים וסרטים: גבולות לצמיחה - התמוטטות - אנרגיה בת קיימא - ללא האוויר החם - מעריסה לעריסה - קורס בהתרסקות - סיפורם של הדברים - האיש שנטע עצים