זיהום מי תהום

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

זיהום מי תהום (באנגלית: Groundwater contamination) הם סוגי זיהום שמחלחלים אל מי תהום ומשם עלולים להגיע אל מי השתייה. בעיקר מדובר בסוגים של זיהום מים וזיהום קרקע, הן כתוצאה מזיהום חקלאי, הן מזיהום תעשייתי וסוגי מזהמים ממקורות אחרים. חומרים כמו מתכות כבדות הן מסוגי זיהום מי התהום המסוכנים ביותר.

מבחינה כלכלית, מה שמאפיין זיהום מי תהום הוא השהייה בין גורם הזיהום לבין החשיפה לזיהום ובין החשיפה לזיהום לבין הגילוי של זיהום כזה. דבר זה מקשה על הקטנת הזיהום בכלים כלכליים כמו מיסוי ירוק או מיסוי פיגוביאני. כמו כן, קשה לכמת את הנזק הכלכלי שעלול להיגרם כתוצאה מזיהום כזה, בגלל האופי של הזיהום ושל התצורה הכאוטית (ספוגית עם חתכים אלכסוניים) של שכבת מי התהום שמאפשר לזיהום לנדוד הרחק ממקום ההיווצרות שלו.

בישראל מתקיימים מספר רב של מוקדי זיהום של מי תהום, בעיקר באקוויפר החוף. זיהום תעשייתי חמור התרחש בזיהום המים בתע"ש תל אביב, ומקרים נוספים של זיהום קרקע ומים לאורך גוש דן. כמו כן התרחשו מקרים של זיהום על ידי חומרי הדברה שזלגו למי התהום והובילו לתחלואה בפרקינסון. באיזור אקוויפר החוף לבדו, העריכה רשות המים בשנת 2014 כי סך השטח המזוהם ב-63 אתרי התעשייה המרכזיים מגיע לכ-72 קמ"ר - כלומר שטח שדומה לשטח המשותף של תל אביב, רמת גן, גבעתיים ובני ברק. נפח המים המזוהם באתרים הינו כ-1.7 מיליארד מ"ק [1] - מעל כמות הצריכה השנתית הממוצעת של מים שפירים בכל ישראל.

ראו גם

קישורים חיצוניים

זיהום מי תהום בישראל