קשרי הון-אקדמיה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קשרי הון-אקדמיה הם קשרים בין חברות ותאגידים גדולים ואנשי עסקים לבין חוקרים וגופים אקדמיים על ידי מימון קרנות, מכוני מחקר, מחקרים, בניינים, ועוד. קשר כזה קיים מזה זמן רב שכן מחקר מדעי דורש תקציבי מחקר.

החשש הוא שקשרים אלה יגרמו להטיות שונות לטובת העסקים של התורמים - הטיות של מחקרים, הטיות בחוות דעת מקצועיות לבתי משפט, הטיות בחומר הלימודים, בספרים ובכתבות בעיתונות הפופולרית של אנשים מהאקדמיה, וכן במדיניות של מוסדות האקדמיה (כמו אוניברסיטאות או מכללות) ביחס לחופש הביטוי במוסדות אלה. במקרים מסויימים חברות ממנות מכוני מחקר פרטיים וחוקרים במטרה ליצור רושם של מחקר מדעי אובייקטיבי שתומך בעמדתם. ביטוי עתיק יומין לקשר בין בעלי הון לבין מובילי דעת קהל נמצא בביטוי "בעל המאה הוא בעל הדעה".

בעיות בקשרים אלה יכולים לבוא בשלל תחומים שנוגעים למוצרים ציבוריים שבהם נדרשת מחקר מדעי או מומחים מקצועיים לחוות דעה שעלולה לפגוע בחברות. דוגמה לכך היא טענה של הכלכלן לואיג'י זינגלס לפיה חלק ניכר מהחוקרים בתחום הכלכלה חוששים לבקר את מערכת הבנקאות משום שזו ממנת כנסים, מחקרים ועוד ויציאה נגדה גוררת גם פגיעה במימון של חוקרים וגם קשיים לפרסם בירחונים חשובים. דוגמה לבעיה נוספת היא קשרים של חברות הטבק לחוקרי בריאות כדי לנסות לקדם היבטים שונים מתחום של הכחשת נזקי העישון כמו הכחשה כי עישון מסוכן לבריאות, עישון ממכר או חשיבות של שיווק מוצרי טבק לבני נוער. באופן דומה מושקע כסף בידי חברות מזון במחקרים הקשורים לבריאות ותזונה כדי לטשטש קשר בין תזונה לא בריאה לבין סוגי מחלות שונות. דוגמה נוספת מתחום הבריאות היא הכחשת נזקים של זיהום בידי מומחים הקשורים לחברות מזהמות, או התעלמות מבעיות שונת בתחום של תעשיית התרופות. בתחום של שינויי אקלים חברות נפט ופחם קשורות בניסיונות של מומחים ומכוני מחקר ללנטוע ספק כטקטיקת השהייה או לערער על התאוריה של התחממות עולמית - חלק ממאמץ של הכחשת אקלים.

ראו גם