פרדריק סודי

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פרדריק סודי, 1922.

פרדריק סודי (באנגלית: Frederick Soddy) היה כימאי בריטי שנולד במאה ה-19. סודי גילה, יחד עם הפיזיקאי ארנסט רתרפורד, כי רדיואקטיביות נובעת מהתמרה אטומית (הפיכת יסוד כימי אחד ליסוד כימי אחר), או ריאקציה גרעינית. הוא הוכיח גם את דברים קיומם של איזוטופים של מספר יסודות רדיואקטיביים. על הישגים אלה הוא זכה בפרס נובל בכימיה לשנת 1921.


סודי היה מבקר של הסדר החברתי הקיים. הוא חזה כי אם בני האדם יצליחו לרתום את הכוח הגרעיני הוא ינוצל ככלי נשק קטלני, רעיון שזכה לביקורת מצד מדענים אחרים בשעתו.

סודי היה אחד הכותבים המרכזיים בתחילת המאה ה-20 שביקרו את כלכלה נאו-קלאסית והכינו את היסודות לכלכלה ביופיזית וכלכלה אקולוגית. הוא קבע כי הפגם היסודי בניתוח הכלכלי הוא הבלבול בין עושר, שהוא תכונה שמעוגנת במציאות הפיזית, לבין חוב, שהוא מוסכמה חברתית.

תרומתו לכלכלה אקולוגית ולכלכלה ביופיזית

בהמשך דרכו הגיע סודי למסקנה כי הכלכלה המרכזית (כלכלה נאו-קלאסית) היא שגויה משום שהיא מנותקת מהבסיס הפיזיקלי של הקיום ומחוקי התרמודינמיקה. בכך הוא נחשב לאחד מההוגים בתחום הכלכלה הביופיזית וממבשרי ההכלכלה האקולוגית והכלכלה בת קיימא. עם זאת דבריו זכו להתעלמות כמעט מוחלטת מצד הכלכלנים של תקופתו ואלו שהתייחסו אליו (פרנק נייט) לא הצליחו להבין את משנתו.

לאחר ההכרה בעבודותיו בתחום הכימיה, הגיע סודי למסקנה כי העולם זקוק לכלכלה טובה יותר ולאו דווקא לכימיה טובה יותר. הוא הפנה את עיקר המרץ שלו לניסיון לכתוב מחדש את חוקי הכלכלה בהתאם לחוקי הפיזיקה. בין השנים 1921 ל-1944, כתב סודי 4 ספרים שבהם ביטא ביקורת קשה כלפי הכלכלנים בני תקופתו ולמען רפורמה מקיפה בתחום המוניטרי, תוך שהוא נשען על כלכלה שנשענת על תרמודינמיקה, אך הוא נדחה כ"משוגע" שכתיבתו בתחום הכלכלה מביישת את הישגיו בתחום הכימיה.

המלצות רבות שלו, שנחשבו נועזות בזמנו, התקבלו בסופו של דבר: זניחת תקן הזהב, לאפשר ליחס המרה בין מטבעות להשתנות בחופשיות, להשתמש בתקציב הממשלתי ובחוב הממשלתי ככלים מאקרו-כלכליים כדי להקטין את השפעות מחזורים של שפל וצמיחה, לפתח לשכה מרכזית לסטטיסטיקה לאיסוף נתונים כלכליים (כולל מדד המחירים לצרכן) כדי לאפשר את השימוש בכלים אלה. עם זאת התנגדותו הנחרצת של סודי לבנקאות ברזרבה חלקית, נשארה מחוץ לזרם המרכזי בכלכלה.

כמו הפיזיוקרטים טען סודי בשנת 1922 כי תאוריה מקיפה של עושר כלכלי היא קודם כל בעלת חוקים ביו-פיזיים,[1] בגלל ש:

"החיים שואבים את כל האנרגיה הפיזית, או הכוח שלהם, לא ממשהו שטמון בחומר החי, ואפילו פחות מיישות קדושה חיצונית, אלא רק מהעולם הדומם. בכל צרכי המשך הקיום הפיזי הם תלויים בעקרונות של מנוע הקיטור. העקרונות והאתיקה של כל מוסכמות האדם אסור להם להיות מנוגדים לאלו של התרמודינמיקה."
-- Cartesian Economics, 1922 עמ' 9 [2]

סודי טען כי השגיאה הקטלנית בחקר הכלכלה נעוצה בבלבול בין עושר (wealth), לבין חוב. לעושר - המושג ונשמר בדברים פיזיים, כמו שדות, אנשים, מכונות, בתים, יש מימד פיזיקלי ברור, ולעומת זאת חוב שהוא יישות מתמטית מדומיינת שאין לה מימד פיזיקלי. בניגוד לעושר, ניתן לייצר חובות על ידי "נפנוף היד" או "רצון הרוח".[1] עושר, בהיותו דבר פיזי הוא דבר שמתקלקל בגלל החוק השני של התרמודינמיקה וללא תחזוקה הוא מגדיל את האנטרופיה ומעבד את תכונותיו המועילות. בניגוד אליו חוב יכול לתפוח עם הזמן בגלל ריבית.

"חובות כפופים לחוקי המתמטיקה במקום לחוקי הפיזיקה, בניגוד לעושר, שכפוף לחוקי התרמודינמיקה, החובות לא נרקבים עם חלוף הזמן. להפך, הם גדלים בכך וכך אחוזים בשנה, על ידי החוקים הפשוטים והמוכרים של ריבית דריבית."
-- Wealth, Virtual Wealth, and Debt, 1926, עמ' 70

[3]

היות ויש גידול מתמיד של החובות על ידי מנגנון של ריבית ובנקאות ברזרבה חלקית, אבל אין גידול כזה אפשרי בדברים פיזיים (שיכולים לגדול אבל על פי חוקי הפיזיקה ולא על פי החלטות על ריבית), יש צורך במנגנונים ש"סוגרים את הפער" בין העושר לבין החוב - מנגנונים שנחשבים שליליים כמו אינפלציה פשיטות רגל, החרמת רכוש וכו'. סודי טען כי אי אפשר להתנגד לתופעות אלה כל עוד מתקיים המנגנון של ריבית ואין ההבחנה בין חוב לבין עושר.

עמדותיו של סודי אודות עיגון הכלכלה בתרמודינמיקה וכלכלה ביופיזית נשארו בלתי מוערכות במשך 40 שנה לערך, עד צמיחת זרם הכלכלה האקולוגית ובעיקר עבודתו של ניקולס ג'ורג'סקיו-רוגן, חוק האנטרופיה והתהליך הכלכלי וספריו של הרמן דיילי אודות כלכלת מצב יציב.

ספריו בנושא כלכלה

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 CUTLER J. CLEVELAND BIOPHYSICAL ECONOMICS: HISTORICAL PERSPECTIVE AND CURRENT RESEARCH TRENDS, Ecological Modelling, 38 (1987) 47-73
  2. ^ Soddy, F., 1922. Cartesian Economics. Hendersons, London.
  3. ^ Soddy, F,, 1926. Wealth, Virtual Wealth, and Debt. E.P. Dutton, New York. Solow, R.M., 1974. Intergenerational equity and exhaustible resources.