היפוך זהות מדע

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

היפוך זהות מדע או היפוך אידאולוגיה מדע הוא תהליך נפשי-חברתי שבו זהות של אדם, במיוחד בהקשר של אידאולוגיה פוליטית, חברתית, תרבותית או כלכלית, שגובשה בדרך כלל בגיל צעיר או בשלב מוקדם של הבנת הנושא, גורמת להתנגדות, הדחקה או דחייה מוחלטת של רעיונות מדעיים או עובדות. זהו מנגנון חשוב בתהליכים של הכחשת מדע ובמיוחד בהקשרים של התנגדות לקיימות - לדוגמה בתהליכים כמו הכחשת זיהום או הכחשת אקלים. היפוך אידאולוגיה מדע נפוץ במגוון סוגיות חברתיות ובוויכוחים כלכליים חברתיים שונים, כמו גם בדיונים על דת ומדע ובהקשרים של תאוריות קונספירציה.

היפוך זהות-מדע נובע מכך שבני אדם, כמו חלק מן היונקים והציפורים לומדים "כיצד עובד העולם" בעיקר מתוך הסביבה החברתית שלהם - הוריהם, המשפחה שלהם, חברים, הסביבה התרבותית-חברתית שבה הם גרים. כבר בגיל צעיר בני אדם מחכים התנהגות של בני אדם אחרים כדי להיזהר מסכנות, להשתלב במשפחה ובקהילה בה הם גרים. דברים אלה, כמו גם מנגנונים מודרניים יותר כמו קהילות דתיות, תרבות הצריכה, מערכת החינוך הלאומית ועוד יוצרים בקרב האדם זהות אישית וחברתית - ערכים, אידאולוגית ומיתוסים איתם הוא מזדהה - לדוגמה אדם שנולד במשפחה דתית בדת מסויימת - נניח מוסלמי סוני - יאמץ בעצמו זהות דומה עם הסברים דומים על העולם.

בקרב קהילות וזרמים חברתיים שמחוייבות לרעיונות של מדע, התשובות לשאלות "איך עובד העולם" נובעות מחוקי טבע בעלי סדר מורכבות הולך וגדל. פיזיקה, כימיה, ביולוגיה - מדעי הטבע, שעליהם אמורים להישען מדעים פחות חד-משמעיים, מורכבים יותר ופחות ברורים - פסיכולוגיה, סוציולוגיה, כלכלה, מדעי המדינה. סדר הכרת העובדות והמחוייבות להסברים אמור להיות ממדעי הטבע אל מדעי החברה, ויש גם סדר היררכי בין מדעי הטבע עצמם - תאוריה ביולוגית שסותרת את חוקי הפיזיקה נראית דבר בלתי סביר, שכן החוקים הבסיסיים של ביולוגיה - לדוגמה פעילות תאי הגוף או פעילות חלבונים בתוך התא, מבוססים על חוקים בסיסיים יותר בתחומי הכימיה והפיזיקה.

היפוך זהות-מדע נוצר כאשר אנשים דוחים ממצא מדעי, עובדה היסטורית, תאוריה מדעית או תחום מדעי שלם בגלל אידאולוגיה או זהות מעמד חברתי או מקצוע שהם מזדהים איתם במהלך חייהם. באופן רציונלי וקר יש קודם להבין מה אומרים נניח חוקים בתחומים כמו פיזיקה, כימיה, ביולוגיה - ורק לאחר מכן לברר סוגיות הנוגעות לדוגמה לכלכלה. אבל רעיון אידאולוגי כלשהו כבר טבוע בנו מגיל צעיר או ששמענו בעבר הסבר משכנע מאד לגבי סוגיה כלכלית כלשהי. כעת כאשר אנו באים לבחון סוגיה הנוגעת נניח לברוא יערות או התחממות עולמית אנו בוחנים אותה דרך הפריזמה של הזהות או האידאולוגיה איתה אנחנו מזוהים. קיימים מנגנוני הגנה נפשיים המתעוררים מפני הידע החדש ומסייעים לנו לדחות אותו בטיעונים שונים - נניח טיעוני אד-הומינים (טיעונים לגופו של אדם) או מנגנוני הכחשה אחרים.

דוגמאות

דוגמאות נפוצות להיפוך זהות-מדע נוגעות להתנגשות בין דת ומדע.

  • התנגדות לאבולוציה - אנשים דתיים רבים וכן מסורתיים לא לומדים אבולוציה ביולוגית כלל או שיש להם בורות ביחס לנושא. דוגמה לחוסר הבנות נפוצות ביחס לאבולוציה מובאות בספר השען העיוור - לדוגמה המחשבה לפיה אבולוציה היא אך ורק תהליך מקרי. מצד שני אנשים דתיים לומדים להעריך טקסטים דתיים כבר מגיל צעיר. הסברים על איך עובד העולם ואיך נברא העולם הטבעי משולבים בחוויות בגיל צעיר והם חלק מתחושת זהות טבעית עם קהילה של אנשים אהובים - משפחה, חברים וקהילות רחבות יותר שהם חלק מהזהות האישית והציבורית של האדם. לפיכך הכרה בנכונות האבולוציה או אפילו לימוד מסודר של הנושא נחשבים לעיתים קרובות טאבו.
  • מוצא האדם והיסטוריה של האדם - בטקסטים דתיים שונים יש הסברים שונים איך האדם נברא או הגיע ליקום. בדתות אברהמיות מדובר בבריאה על ידי האל ובדתות אחרות יש תהליכים שונים ומשונים שגורמים להופעת בני האדם בעולם. הסברים מדעיים להופעת האדם מתארים אבולוציה של בני האדם מתוך קופי -אדם קדומים וקרבה משפחתית-גנטית לקופי אדם אחרים (כמו שימפנזה, אורנג-אוטנג, גורילות). בנוסף ארכיאולוגים וחוקרים ביולוגיים מבררים את התפתחות האדם במאות אלפי השנים האחרונות - המהפכה הלשונית, המהפכה החקלאית, התפתחות טכנולוגיות שונות כמו חוט-ומחט, אש, דיג, סירות והשפעותיהם ועוד. הסברים אלה מתנגשים עם תובנות דתיות שונות - לדוגמה תיאור של התפתחות מספר זני אדם - שחלקם חיו במקביל לאדם הנבון - כמו ניאנדרטלים שנכחדו ו/או התמזגו עם האדם הנבון. דוגמה אחרת היא היסטוריה של כ-70,000 שנה - הרבה לפני טקסטים דתיים שמתארים עולם בן כ-6,000 שנה. הסברים אלה לא מקובלים בקרב החברה הדתית או המסורתית היות והם מתנגשים עם טקסטים דתיים.

דוגמה אחרת להיפוך זהות נוגעת לזהות עם מקום העבודה. אנשים שעובדים כחלק מענף מזיק או פירמה מזיקה כלשהי מתקשים להודות בנזקים שנגרמים כתוצאה מכך. דוגמאות חשובות לכך שייכות לתחומים כמו בריאות הציבור או זיהום. דוגמה בולטת היא הכחשת נזקי העישון על ידי עובדים בחברות טבק - שניסו להכחיש נזקים כמו התמכרות לניקוטין, שיווק טבק לילדים או השפעות בריאותיות של עישון טבק. דוגמה אחרת נוגעת לדוגמה להכחשת נזקי האזבסט. הסופר אפטון סינקלר אמר "קשה לשכנע מישהו להבין משהו אם המשכורת שלו תלויה בכך שהוא לא יבין את זה."

דוגמאות אחרות נוגעות להתנגדות לאקולוגיה ולקיימות בקרב זרמים שונים - שמרנים, דתיים, קפיטליסטים, קומוניסטים ועוד.

  • אקולוגיה - לימודי אקולוגיה אינם מקובלים הן בקרב החברה הדתית והן בקרב אידאולוגיות כלכליות שונות כמו סוציאליזם או קפיטליזם. תובנות מתחומים אקולוגיה כמו לדוגמה ייצור ראשוני או מערכת אקולוגית או מחזור ביוגאוכימי מתנגשות עם תיאור של העולם כמקום שבו רק בני האדם פועלים, קיומם לא תלוי בכוחות טבע או במשאבים טבעיים והם לבדם מעצבים את גורלם. אנשים בעלי אידאולוגיות חזקות בתחומי כלכלה - דוחים לעיתים קרובות ממצאים בתחומי אקולוגיה או קיימות בטענות לפיהן ממצאים אלה הן בגדר איום על הסדר החברתי הקיים בחברה שלהם ולפיכך - ראוי להתעלם מהם. דוגמה נפוצה לכך משלבת גם דיכוטומיה כוזבת בתחום הכלכלי. קפיטליסטים רבים חווים כל ביקורת על המערכת הקפיטליסטית כסוג של "קומוניזם" מי שאומר שיש בעיות בשוק הוא נגד שוק חופשי ולכן הוא סוג של קומוניסט. קומוניזם הוא דבר רע ומסוכן ולכן צריך לדחות את הביקורת הסביבתית. הדיכוטומיה הכוזבת היא שיש היבטים רבים לכלכלה - דרך מוסדות כלכליים רבים שמעצבים ומשפיעים עליה - ולכן כלכלה דומה יותר לצבעים או דתות שונות - מי שאינו קפיטליסט אינו בהכרח קומוניסט כמו שצבע שאינו ירוק אינו בהכרח אדום. היפוך זהות מדע מתרחש כאשר כדי להגן על מבנה חברתי כלשהו - נניח על קפיטליזם או על צמיחה כלכלית או על תכנון מוטה מכוניות מוכחשות בעיות שיש לדבר זה ויש הכחשה של היבטים מדעיים - נניח הכחשת אקלים או הכחשה של הכחדה המונית או התלות של האדם במערכות אקולוגיות (ראו לדוגמה ביוספרה 2).

ראו גם