מאקרו-כלכלה אקולוגית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מאקרו-כלכלה אקולוגית (באנגלית: Ecological macroeconomics) הוא תת תחום בתוך כלכלה אקולוגית שעוסק בשאלות מאקרו-כלכליות כלומר שאלות הנוגעות למשק שלם או אפילו לכל העולם.

השאלות וכלי הניתוח של הכלכלה האקולוגית שונים מרוב הזרמים האחרים. כלכלה אקולוגית עוסקת לא רק במה שמתרחש בתוך תת המערכת הכלכלית, אלא גם בקשרים שלה עם מערכות אחרות - המערכת האקולוגית והמערכת הגאו-פיזית, וכן עוסקים בה בתהליכים ארוכי טווח.

מאקרו-כלכלה אקולוגית עוסקת בשאלות כמו האם כלכלה בת קיימא מחייבת כלכלת מצב יציב או שניתן להסתפק בצמיחה ירוקה; מהם דפוסי הצריכה והייצור מקיימים? מה הקשר בין גורמים כמו צריכה, אי שוויון כלכלי, אוכלוסין או זיהום זה על זה ועל הכלכלה, החברה והסביבה בכלל.

ברוב זרמי החשיבה האחרים של הכלכלה, צמיחה כלכלית נחשבת לדבר טבעי, הכרחי וטוב. כלכלה אקולוגית מטילה בדבר ספק. יש עוסקים בכלכלה אקולוגית שטוענים שהצמיחה הכלכלית התפתחה לא רק בגלל קפיטליזם וכסף כחוק או פיתוח טכנולוגי, אלא שהיא הייתה חייבת את קיומה לשפע של אנרגיה זולה שבאה מדלק מחצבי ודלדול מקורות אנרגיה יגרום לעצירת הצמיחה. טענה נוספת היא כי המשך גידול של הצמיחה הכלכלית או של גידול אוכלוסין עלול להוביל לגידול מתמיד של הכלכלה הפיזית וכי דבר זה עלול להוביל לקריסה בגלל שילוב של דלדול משאבים, זיהום פגיעה במערכות אקולוגיות ומתחים חברתיים. טענה זו באה לידי ביטוי בספר גבולות לצמיחה ובכלכלת מצב יציב. לעומת יש זרם אחד שדוגל בגישה של צמיחה ירוקה או דה-קפלינג.

כלכלה אקולוגית מטילה גם ספק בתועלת בהמשך של צמיחה כלכלית במיוחד במדינות מתועשות. יותר ויותר מחקרים מתחומים כמו כלכלת אושר מצביעים על כך שעיקר התרומה של צמיחה כלכלית לרווחה חברתית מתרחשת במדינות עניות שבהם צמיחה כלכלית פירושה יותר מזון, בתים טובים יותר, בגדים טובים יותר או טיפול רפואי טוב יותר. כאשר עוברים למדינות עשירות יותר, אין קשר ברור בין גובה התוצר מקומי גולמי או בין שיעור הצמיחה הכלכלית לבין מדדים של רווחה חברתית כמו הערכה עצמית של אושר, הון חברתי או רווחה חברתית, או שקשר כזה קיים והוא שלילי - שכן התפוררות של מערכות אקולוגיות, זיהום והתפוררות הקהילה והמשפחה יחד עם עליה בבדידות, מתחים חברתיים, באלימות ובאי שוויון גורמים לנסיגה במדדי רווחה חברתית.

גם צורות הניתוח של כלכלה אקולוגית שונה מאשר רוב הזרמים ומדגישות ניתוח של מערכות מורכבות, כלכלה אבולוציונית וממשקים למערכות אחרות ולתחומי מחקר אחרים כמו פיזיקה או ביולוגיה.

הכלכלן האקולוגי טים ג'קסון מקדיש 2 פרקים בספרו שגשוג ללא צמיחה לשאלות כיצד לפתח מודל מאקרו-כלכלי בכלכלת מצב יציב.

ראו גם

קישורים חיצוניים