ערך מומלץ

הגחה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

400px-P ktip.svg.png זהו מושג בסיסי בכלכלה בת-קיימא

סופות הוריקן (ציקלון) הן דוגמה להגחה. דפוס הספירלה נובע מיחסי הגומלין בין חלקיקי המים והאוויר, לא ישירות מתכונות החלקיקים. בתמונה סופת ציקלון (הוריקן) קתרינה שפגעה באוקיאנוס האטלנטי ב-2004.

הגחה (באנגלית: Emergence) היא מושג במערכות מורכבות המתייחס ליכולת הבחנה בדפוסים או בתופעות שלא ניתן להסיק אותם מתוך ההכרות עם התכונות של גורמי המערכת עצמם, והם "מגיחים" ומפתיעים את המתבונן באותה מערכת. הגדרה אחרת היא בנייה של מבנים מורכבים כתוצאה משילוב של כמה חוקים פשוטים. [1] הגדרה כזו דומה יותר למונח סדר ספונטני.

כאשר מתבוננים ברמה מסויימת של המערכת רואים את הקשרים הספציפיים בין מרכיבי המערכת באותה רמה. אולם כאשר מתבוננים ברמה יותר גבוהה של המערכת ניתן להבחין בתופעות אשר אינן נובעות במישרין מהתנהגות הרכיבים במערכת אלא מקשרי הגומלין ביניהם.

הגחה חלשה והגחה חזקה

ניתן לסווג את ההגחות ל-"הגחה חלשה" ול-"הגחה חזקה". הגחה חלשה מתארת תכונות חדשות שעולות מתוך מערכת כתוצאה מקשרי הגומלין ברמה היסודית. הגחה במקרה זה, היא חלק מהמודל שנדרש לתאר את התנהגות המערכת. הגחה חזקה לעומת זאת מתרחשת כאשר למערכת יש תכונות שלא קל לקשר אותן ישירות לרכיבי המערכת.

דוגמאות

הגחה בזרימת נוזלים

המוזיקה לא מורכבת רק מהצלילים הבודדים אלא מהיחסים בינם, דבר זה הוא דוגמה להגחה.

כאשר מחממים תחתית של צנצנת מלאה במים, מולקולות המים החמות שבתחתית עולות כלפי מעלה והמולקולות הקרות שבראש הצנצנת יורדות למטה, כל זה ללא סדר מסויים. מעבר להפרש טמפרטורה מסויים בין תחתית הצנצנת לחלק העליון שלה, נוצרים בתוך הצנצנת זרמי מים בצורת מס' מנסרות משושות צמודות זו לזו. המים החמים עולים במרכז המנסרה והמים הקרים יורדים בדפנות המנסרה.

פרודות מים אשר נעות בנהר, יכולות לזוז בצורה מקרית למדי בתנועות מערבולות. מי שמסתכל בכל פרודה יתקשה להגיד לאן היא תנוע. לעומת זאת כאשר מסתכלים בכל המים בנהר רואים שהם נעים בכיוון אחד.

סופות הוריקן שנובעות מאינטראקציה בין חלקיקי אוויר ומים, וגורמים נוספים. בתוך הסופה עצמה קשה לראות דפוס מסויים, אך במבט על אפשר לראות תבנית של הסופה שנראית כמו ספירלה עם "עין" באמצע.

הגחה בביולוגיה ובמבנים מסודרים מלאכותיים

כל התאים המרכיבים את הפרח אינם יוצרים את יכולת הרבייה שלו. אוסף התכונות הבדידות שלהם (צבע, מטען גנטי, ריח וכו') אינו יוצר את התופעה הקרוייה 'פרח'. התכונות הנוגעות לקשרים ביניהם ואל גורמים חיצוניים למערכת הפרח (הצורה בה הם מסודרים, סביבת החומציות שהם יוצרים, דוגמאות הצבע שלהם וכושר הראייה של החרקים וכו') יוצרים את התפקוד של הפרח ואת היכולת שלו לשמש כאבר רבייה.

התכונות של צלילי מוזיקה עצמם, אינן יוצרות מוזיקה טובה. לא ניתן להגיד כי יצירת מוזיקה מורכבת מ-100 צלילי "לה" ועוד 150 צלילי "דו". רוב התכונות הנוגעות למוזיקה נוגעות ליחסים ולקשרים בין הצלילים השונים. תכונות כמו היחסים בין גבהי התווים ובין זמנים ומשכי הופעתם (הרמוניה), גווני הצליל, מבנה היצירה וכו', הם המבדילים בין הדפוסים שאנו מפרשים כמוזיקה לבין דפוסים אחרים שאנו מפרשים כרעש מקרי.

דיבור, כתיבה ובאופן כללי יותר העברה, אחסון או עיבוד של מידע, אינם קשורים רק לתכונות הבודדות של פרטי המידע. עיקר התכונות שיש לסיפור לא נובעות מכך שיש בו 10,000 תווי א' ו-5,000 תווי ב', וגם לא מקיומם של מילים או אפילו משפטים. תכונות הסיפור נובעות בעיקר מהיכולת לצרף את המילים למשפטים ואת המשפטים לפסקאות ולפרקים ועל ידי כך ליצור רצף הגיוני, סדר שנחשף ברמה אחרת שאינה יכולה להימדד ברמת המיקרו. באופן דומה תוכנת מחשב מתפקדת לא בגלל התכונות של היבטים המרכיבים אותה ועיקר האפיון שלה לא נובע משורות קוד בודדות אלא מסך המכלול של אותה תוכנה.

הגחה בכלכלה

"היד הנעלמה" של אדם סמית בשוק משוכלל הינה דוגמה קדומה להגחה - לא המוכרים ולא הקונים חושבים על המנגנון של ויסות המחירים על ידי השוק, ובכל זאת במספר רב של קונים ומוכרים אפשר להגיע לתבנית של יציבות יחסית של מחירים וכמויות. בנוסף לוויסות של הכמויות (כמה כדאי לייצר מתוך מוצר אחד ביחס לאחרים, בכמה כדאי למכור את המוצרים) השוק מספק מידע למוכרים, לקונים וכן למקבלי החלטות או לסוכנים שנמצאים מחוץ לשוק. לדוגמה מחיר יקר יותר של מוצר מסויים ביחס לאחרים יכול לרמז לקונים שמוצר זה הינו בעל תכונות נחשקות יותר או באיכות טובה יותר על ידי קונים רבים אחרים. עליה במחיר המוצר ביחס לתקופה קודמת יכולה לרמז על עליה בביקוש או על בעיות בהיצע. המוכרים יכולים להיעזר בשוק כדי להבין איזה תכונות רצויות של מוצר הן מבוקשות על ידי הציבור ואילו תכונות פחות חשובות.

שוק המניות מניב הגחה בסדר גודל גדול. באופן כללי השוק מווסת את המחירים היחסיים של פירמות שונות מכל רחבי העולם, אולם אין לשוק מנהיג - אין יישות אחת ששולטת על ההתנהלות של כל השוק. סוכנים, או משקיעים, הם בעלי מידע חלקי על מספר פירמות באזור העניין שלהם, ועליהם לנהוג לפי תקנות שנקבעו לשוק ולבחון את העסקאות לבדן או בקיבוץ גדול. מתקבלים דפוסים ומגמות שנחקרים על ידי אנליסטים טכניים.

תכונות מאקרו-כלכליות המגיחות מתוך המיקרו-כלכלה

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – מאקרו-כלכלה מגיחה (ספר), מיקרו-כלכלה כבסיס למאקרו-כלכלה

נושא ההגחה קשור בין היתר לשאלה של מיקרו-כלכלה כבסיס למאקרו-כלכלה. כלכלנים נוהגים לבצע מודל שמתאר התנהגות של סוכנים ברמת המיקרו (פירמה בודדת, צרכן בודד וכו') ואז לבצע "סכימה" ("אגרגציה") שאמורה לתאר את התנהגות המאקרו של שווקים.

הגיוני שתופעות הגחה קיימות במאקרו-כלכלה בגלל קשרי הגומלין הרבים שיש בין סוכנים כלכליים. פירוש דבר זה הוא שתחום מאקרו-כלכלה הוא תחום משלים לתחום המיקרו ולא יכול להתבסס עליו באופן ישיר ובוודאי לא על ידי סכימה כללית של משתנים. תופעות מאקרו-כלכליות רבות יאבדו בביצוע סכימה פשוטה היות וסכימה כזו מנטרלת את קשרי הגומלין (בעיקר קשרי גומלין שלא מבוצעים ישירות דרך השוק) שמאפשרים את קיום התופעות בעולם האמיתי. לרוב יש צורך במציאת התופעות המגיחות ברמה הגבוהה יותר (מאקרו בהקשר זה), ואז תהייה לגבי סיבתן על ידי חקר דפוסים בקשרי הגומלין.

ראו גם

קישורים חיצוניים

  • הגחה בוויקיפדיה האנגלית

הערות שוליים

מערכות מורכבות

מושגי יסוד: הוליזם - שיווי משקל - תהליך - אנטרופיה - אקסרגיה - החוק השני של התרמודינמיקה - מידע - ארגון עצמי - הגחה - לולאת משוב - תהליך בלתי הפיך - עמידות - חשל - גידול מעריכי - תגובת יתר

מערכות, מודלים וגישות: מערכת מורכבת - מערכת מפזרת - מודל מבוסס סוכנים - מערכת מורכבת אדפטיבית - חשיבה מערכתית - דינמיקה של מערכות - תורת המידע - כלכלה אבולוציונית - כלכלת מורכבות - שיטת המערכות הרכות

מערכות ואקולוגיה: תהליך ארוך טווח - מחזור ביוגאוכימי - חוק המינימום של ליביג - פרדוקס ג'בונס - עקרון ההספק המקסימלי - הולון - אנרגיה גלומה - שירותי המערכת האקולוגית - ייצור ראשוני - מטבוליזם

ספרים ומאמרים: ספינת החלל כדור הארץ - גבולות לצמיחה - מעבר לגבולות - חוק האנטרופיה והתהליך הכלכלי - תריסר נקודות מינוף להתערבות במערכת - דינמיקת מערכות פוגשת את העיתונות - עיצוב כלכלה הוליסטית לעולם בר קיימא

אישים, הוגים וארגונים: דונאלה מדווז - ניקולס ג'ורג'סקיו-רוגן - האווארד ת. אודום - דיוויד בוהם - איליה פריגוז'ין - מכון סנטה פה