מועד עולמי

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מועד עולמי או מועד בינלאומי, או יום בינלאומי (באנגלית: International Day) הוא יום או משך זמן ארוך יותר (שבוע, חודש) שיש להם חשיבות בינלאומית. מטרתם לציין את המועד ברחבי העולם, להעלות מודעות לנושא, לקדם מטרות ולגייס אנשים לפעולה. חלק מבין מהמועדים הוכרו על ידי העצרת הכללית של האומות המאוחדות, המועצה הכלכלית חברתית של האומות המאוחדות או אונסק"ו.

גופים וסוכנויות מטעם האומות המאוחדות, האחראיים לקידום הנושא, עושים זאת בשם האו"ם (UN) או בשם אונסק"ו (UNESCO). אותן סוכנויות רשאיות לפעול מטעם האו"ם, להשתמש בסמלים שלו ולהיעזר בתשתית שלו כדי לתאם אירועים ברחבי העולם. על הסוכנות האחראית להציג דוחות המסכמים את הפעילות שהתרחשה ברחבי העולם בחסות הבינלאומית ולתת המלצות לעתיד.

מעבר להשפעות הנושאיות שלהן (כמו להעלות מודות לסרטן ביום הסרטן הבינלאומי) יש לימים אלה ערך בהעלאת מודעות לקיומה של קהילה עולמית ובינלאומית, לגלובליזציה ולקיום של התנהלות עולמית הנוגעת לכל בני האדם ולכלל היצורים החיים. אפשר לראות ביום כדור הארץ את אחד המועדים העולמיים החשובים ביותר שכן הוא מעודד מודעות לחשיבה על כלל כדור הארץ, על הביוספרה והחברה האנושית כעל יחידה הוליסטית אחת.

רשימת מועדים עולמיים לפי לוח השנה הגרגוריאני

ינואר

פברואר

מרץ

אפריל

מאי

יוני

יולי

אוגוסט

ספטמבר

אוקטובר

נובמבר

דצמבר

ראו גם

קישורים חיצוניים