גידולים משולבים

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

גידול משולב או גילדות צמחים הוא עקרון עיצובי ופונקציונלי בחקלאות ובגננות אקולוגית שבו מגדלים קבוצה מעורבת של צמחים מזנים ומינים שונים. גידול משולב נכון משפר את איכות הגידול של כל צמח בקבוצה כיוון ש: צמחים מסוימים מגנים על צמחים אחרים בעזרת כימיקלים שהם מייצרים, צמחים מושכים בעלי חיים הניזונים ממזיקים של צמחים הגדלים בקרבתם, צמחים מסויימים יוצרים חיפוי קרקע וצמחים מסוימים מזינים את האדמה במינרלים חיוניים לגדילה תקינה של צמחים אחרים (כגון צמחים מקבעי חנקן וצמחים מתווכים).

שיטה זו (שהיא בעצם סוג של פוליקולטורה) שונה משיטת הגידול התעשייתית בה מגדלים סוג צמח אחד (מונוקולטורה) בכמות מרובה (לדוגמה: שדה תירס). מקור הרעיון הוא במגמה להחזיר את האיזון הטבעי של אוכלוסיית הצמחים למצבה ההרמוני והמקורי לפי התערבות האדם. כפי שקיים, למעשה, באזורים בהם הטבע השופע במגוון צורות חיים מעורבבות זו בזו בטרם נחשף להתערבות אדם. בגילדות צמחים נעשה גם ניסיון לשפר את אוכלוסיית המיקרואורגניזמים באדמה (פטריות וחיידקים) כחלק מהמחשה ההוליסטית שצמחים צריכים סביבת חיים עשירה ורבגוני כדי שיגדלו בצורה טובה.

עקרונות לשילוב בין צמחים

  • דחיית מזיקים צמחים מסוימים פולטים ריחות המונעים בעלי חיים מקרבתם ובכך מגנים על צמחים אחרים הגדלים בסביבתם. (אורגנו דוחה בריחו זבובים הפוגעים בכרוב)
  • משיכת טורפי מזיקים צמחים מסוימים מושכים אליהם בעלי חיים הניזונים מבעלי חיים אחרים הפוגעים בגדילה של צמחים אחרים ובכך מגנים על צמחים הגדלים בקרבתם. (לדוגמה: אזוב מושך חיפושית משה רבינו הניזונה מכנימות הפוגעות בצמחים ממשפחת הכרובים)
  • משיכת מאביקים צמחים בעלי פריחה מרובה וריחות המושכים חרקים מאביקים יועילו לצמחים בעלי פריחה מצומצמת. (קוסמוס וכובע הנזיר מושכים אליהם דבורים בזמן הפריחה)
  • פתיון למזיקים צמחים מסוימים מושכים אליהם בעלי חיים כפיתיון ובכך מגנים על גידולים בסביבתם. (שיבא תמשוך אליה כנימות ויגן על צמחים הגדלים בקרבתו). נקראים גם צמחי קורבן.
  • הגנת מיקרו אקלים עצים יכולים להגן על גידולים שונים בפני רוחות וקרינת שמש גבוהה.
  • העשרת הקרקע - מינים מסויימים יכולים להנגיש לצמחים אחרים מינרלים החיוניים לגדילתם - כגון צמחים מקבעי חנקן (כגון קטניות) וצמחים מתווכים (Dynamic accumolators)

הרחבת המושג

בפרמקלצ'ר יש הרחבה של מושג הגידול המשולב ל"גילדה" - חבורה שלמה של צמחים ויצורים חיים אחרים המסייעים זה לזה, כעין חלק מרוכז של מערכת אקולוגית. ניתן לנסות לשנות מרכיב מסויים בגילדה במרכיב שמתאים יותר למקום ספציפי או שתורם יותר לאדם.

ראו גם

קישורים חיצוניים

חקלאות

רקע: ייצור ראשוני - מחזור הזרחן - מחזור החנקן - קרקע - ציידים לקטים - המהפכה החקלאית - המהפכה הירוקה - חקלאות תעשייתית - פריון חקלאי - שימושי קרקע - דשן - הומוס - צפיפות אוכלוסין פיזיולוגית - חקלאות בישראל

Contour buffer strips NRCS.jpg

אתגרי קיימות בחקלאות: בליית קרקע - מדבור - משבר המים העולמי - התחממות עולמית - חומרי הדברה - דשן כימי - שיא תפוקת הנפט - שיא תפוקת הזרחן - חקלאות כרות והבער - הנדסה גנטית - השפעות סביבתיות של מזון מהחי - ביטחון תזונתי - נעילה טכנולוגית

חקלאות בת קיימא: חקלאות בת קיימא - אגרואקולוגיה - פרמקלצ'ר - ביו אינטנסיב - טכנולוגיה נאותה - קומפוסט - שמירת זרעים - גידולים משולבים - סיעוף - יערנות חקלאית - קציר מי נגר - מזון אורגני - מזון מקומי - גינה קהילתית - חקלאות נתמכת קהילה - הקרן לביטחון תזונתי - תוכנית אב לחקלאות בת קיימא

ספרים וסרטים: התמוטטות - רובים חיידקים ופלדה - גבולות לצמיחה - תכנית ב' - עולם מלא, צלחות ריקות - מהפיכת הקנה הבודד - הסיוט של דרווין - מלך התירס - עתיד המזון - כוחה של קהילה