קייט ראוורת'

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קייט ראוורת'.

קייט ראוורת' (באנגלית: Kate Raworth) היא כלכלנית אקולוגית בריטית שעובד באוניברסיטת אוקספורד. היא ידועה בזכות עבודתה על "כלכלת הדונאט", מודל כלכלי שמנסה לאזן בין צרכי האדם לבין גבולות פלנטריים לאנושות. לפני שעבדה ב-"Environmental Change Institute" באוקספורד היא עבדה כחוקרת עבור ארגון Oxfam בסיוע לקהילות עניות באפריקה.

"בייגלה הקיימות" הוא תרשים המתאר תאוריה של קייט ראוורת'. לפי התאוריה הצריכה של האנושות צריכה להיות מאוזנת כך שמצד אחד לא תגרום למחסור כמו רעב לדוגמה ומצד שני לא יגרום לצריכה עודפת הגורמת לשינויי אקלים, התכלות משאבים ועוד בעיות סביבתיות.

בשנת 2017 יצא ספרה "כלכלה הדונאט", (כלכלת הבייגלה) שבו היא קוראת לבחון מחדש את יסודות חקר הכלכלה ואת המטרות הכלכליות החברתיות שלנו. היא סבורה שבמקום להתמקד בצמיחה כלכלית, כלכלנים צריכים להתמקד בשאלות כיצד אנו יכולים להבטיח כי לכל תושבי כדור הארץ תהיה גישה לצרכים הבסיסיים הנחוצים לקיום כמו מזון, חינוך, מחסה, השכלה, טיפול רפואי בסיסי, או קול פוליטי בלי להגביל את האפשרויות של דורות העתיד, דבר שמצריך הגנה על הביוספרה ולהגן על הגבולות הפלנטריים כמו הגנה על מחזור הזרחן, מניעת התחממות עולמית או אובדן מינים. [1]

ראוורת' מבקרת את כלכלנים נאו-קלאסיים בגלל המודל הכלכלי הבסיסי של מחזור הכסף והסחורות הסגור שהוא הבסיס למאקרו-כלכלה. ניתן להפוך את המודל למציאותי יותר על ידי הוספת הסקטור הפיננסי או הממשלה אבל אפילו איתם המודל מכיל 4 טעויות יסודיות בסיסיות ביניהן התעלמות מעבודה בהתנדבות של נשים (בגידול ילדים), תרומה לכלכלה ולרווחה של מיזמים ללא תמורה כספית כמו ויקיפדיה ותרומת האנרגיה והחומרים.

ראו גם

קישורים חיצוניים