יצירת קבוצות עבודה - יוזמת הטרנזישן

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יצירת קבוצות עבודה הוא אחד המרכיבים במודל יוזמת הטרנזישן. המודל נוצר כדי לעזור לפעילים להפעיל את יוזמת הטרנזישן בקהילתם. המודל מחולק לחמישה שלבים. "יצירת קבוצת עבודה" הוא אחד המרכיבים בשלב הראשון "מתחילים".

מודל יוזמת הטרנזישן - מתחילים

רכיבים:

כלים:

האתגר

איך מוודאים שיוזמת הטרנזישן בונה חוסן קהילתי בגישה כוללת ולא פועלת רק בגזרה אחת, למשל אנרגיה או מזון.

תיאור

יוזמות הטרנזישן רותמות את תחומי העניין השונים של המשתתפים שלהן. להבדיל מפעילות, קמפיין או ארגון חד-נושאיים, יוזמות הטרנזישן מקדמות במקביל כמה תחומים - על בסיס קבוצות העבודה הנושאיות.

ישנן כמה דרכים לפתח את קבוצות העבודה הנושאיות. לעיתים קבוצת הליבה מנסה לקדם הקמת קבוצה בנושא מסויים, למשל על ידי הפקת ארוע בנושא אנרגיה, כדי לקדם את השיח על אנרגיה ולהקים קבוצת עבודה בנושא. לעיתים הקבוצות נוצרות באופן ספונטני. בפעמים אחרות נוצר תהליך אימוץ הדדי בין יוזמת הטרנזישן לבין קבוצה שכבר פועלת בקהילה.

כמה טיפים איך להעצים את ההצלחה של קבוצות העבודה:

קבוצות בד"כ עובדות באופן מיטבי כשיש ליבה של אנשים המכוונים את הפעילות ונפגשים על בסיס קבוע, אך גם פתוחים למצטרפים חדשים. על כל קבוצה לשאול את עצמה תמיד "מי חסר כאן" ולחפש אחר משתתפים נוספים בעלי כישורים נחוצים. שאלת מפתח נוספת תהיה "מהו חזון העתיד החיובי ודל האנרגיה עבור הקהילה שלנו, בהקשר לנושא שבו אנו עוסקים, ואיך יראה לוח הזמנים להגשמת החזון הזה?". על ידי עיסוק בשאלות האלו כל קבוצת עבודה עוסקת בתכנים שיעזרו לה לקדם פרויקטים בנושא ובמקביל מקדמת את תוכנית הפעולה להפחתת אנרגיה EDAP.

לכל קבוצת עבודה צריכה להיות גישה לחלק המתאים באתר האינטרנט של היוזמה, והאפשרות להשתמש בלוגו בחומרים שהם יפיקו. בנוסף, אין לצפות שכל מי שרוצה לנהל ישיבות יודע איך לעשות זאת באופן יעיל ומכבד. מומלץ להציע איזושהי פגישה או סדנה שתעסוק בתקשורת מכבדת ובניהול ישיבות יעיל, למשתתפי הקבוצות השונות. ידע מסוג זה יכול להיות ההבדל בין הצלחה או כישלון של קבוצות עבודה.

דוגמאות מתוך ניסיונן של יוזמות טרנזישן מהעולם

אין שילוב נכון של קבוצות עבודה נושאיות. כל קבוצה מושפעת מהמשתתפים בה. למשל, ביוזמת הטרנזישן של לואיס Transition Town Lewes יש קבוצות בנושאים: אומנויות, עסקים, מטבע, אנרגיה, מזון, בריאות, לב ונשמה, בתי ספר, טקסטיל, תחבורה, קשרים עם ישובים סמוכים, פסולת, מים. ליוזמת הטרנזישן של ברקהמסטד Transition Town Berkhamsted יש קבוצות עבודה בנושאים: אנרגיה, מזון, תחבורה, פסולת. ליוזמת הטרנזישן של לנקסטר Transition City Lancaster יש קבוצות עבודה בנושאי אנרגיה, בנייה ועיצוב לטווח ארוך (Design for Life), מזון וגידול, לב ונשמה, עושר אמיתי וחיוניות, כישורים לבניית קהילה, אומנויות ברוח הטרנזישן, חינוך, תחבורה ונסיעות, קבוצה העוקת בקישוריות ונטוורקינג.

הפתרון

תפעלו כדי לחנוך קבוצות עבודה נושאיות בתחומים רבים ומגוונים (מזון, אנרגיה, חינוך, בריאות, תרבות וכו'), בהתאם לכל הנושאים שנראים מתאימים למשתתפים.

קישורים חיצוניים