אומנויות ויצירתיות - יוזמת הטרנזישן

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יצירת אומנויות ויצירתיות הוא אחד המרכיבים במודל יוזמת הטרנזישן. המודל נוצר כדי לעזור לפעילים להפעיל את יוזמת הטרנזישן בקהילתם. המודל מחולק לחמישה שלבים. "יצירת אומנויות ויצירתיות" הוא אחד המרכיבים בשלב הראשון "מתחילים".

מודל יוזמת הטרנזישן - מתחילים

רכיבים:

כלים:

האתגר

תהליך טרנזישן ללא משחק, שעשוע ויצירתיות עלול לפספס דרך חיונית להגיע לאנשים, לגעת בהם ולהניע אותם לפעולה.

תיאור

יוזמת טרנזישן שזורה בכוח הדמיון שלנו. אם נדמיין מציאות אחרת נוכל לקרב אותה אל חיינו. האמנות היא דרך נפלאה ליצור תחושת בטחון ביכולת שלנו לחיות לאורם של מיתוסים וסיפורים חדשים. ליוזמות שלנו יש מגוון אפשרויות ודרכים להתעורר לחיים - רבות מהן מפתיעות ובלתי צפויות.

פתרון

בכוחן של אומנויות ויצירתיות לשנות את התפיסה שלנו לגבי מה שאפשרי בעולם. חשבו בגדול, היו נועזים, ומעל הכל - עשו מזה חגיגה!

הרחבת התיאור

"יום חדש יפציע כאשר גזר אחד, שנתבונן בו בעיניים רעננות, יחולל מהפכה." (פול סזן)

"ההיסטוריה זוכרת את המלכים והלוחמים בגלל ההרס שגרמו. האמנות זוכרת את האנשים בזכות היצירה שלהם." (ויליאם מוריס)

"אמנות היא שקר שגורם לנו להבין את האמת." (פיקאסו).

"לאנשים יכולת יחודית - הם מסוגלים לברוא מציאות לאחר שחוו אותה בדמיונם ובמחשבותיהם... כשנתחיל להתוודע לאפשרות של עולם טוב יותר, נתחיל להתנהג אחרת, כאילו העולם הזה כבר מתחיל להתקיים, כאילו בעיני רוחנו אנחנו כבר שם. החלום הופך כוח מניע בלתי נראה הדוחף אותנו קדימה ותודות לתהליך זה הוא מתחיל להתגשם. פעולת הדמיון הופכת אותו באורח קסם למציאות... ומה שיתכן באמנות הופך לנתפס במציאות." (בריאן אנו)

על ידי הצתת דמיונם של אנשים, האמנות יוצרת מכנה משותף בינינו ומחברת אותנו אחת לשני, למקום ולמשמעות. בעתות בהן אנשים מצרים את מחשבתם מתוך פחד משינוי, האומנות יוצרת חוויה משותפת, מהנה ומרחב להשתעשע ברעיונות חדשים. היא יוצאת הזדהות ותחושת שייכות. היא בונה גשרים בין-דוריים, בין-תרבותיים ובין-סקטוראליים... They can carry all that is resonant about a Transition initiative – lifting spirits, whilst making space for loss.

דוגמאות מתוך ניסיונן של יוזמות טרנזישן מהעולם

תכנית להפחתת אנרגיה בשעתיים

יצירת סיפור דמיוני מאפשרת לדמיין מציאות עתידית חלופית. קבוצת הטרנזישן טוטינג בלונדון, יחד עם קבוצות טרנזישן מקומיות נוספות, העלתה מופע בשם "תכנית להפחתת אנרגיה בשעתיים" המבוסס על הרעיון של יוזמת טרנזישן בעיר בדיונית. משתתפים מהקהל התבקשו לאלתר ולהיכנס לנעליהן של דמויות שונות תושבות העיר.

המשתתפים עשו חזרות על בסיס מודל העבודה של יוזמת הטרנזישן ונעזרו בהפעלה של הקהל, סרטונים, עזרים ענקיים, ואירוע השקה גדול (כולל עוגה)שערך 3 דקות ואליו הוזמן ראש העיר הנבחר החדש (שהיה משתתף אקראי מהקהל).

המופע עלה לראשונה בפסטיבל Lift על הגדה הדרומית של התמזה בלונדון ב-2008. בסוף המופע הקהל יצר ספר ענק - תכנית פעולה להפחתה בצריכת האנרגיה עבור יוזמת טרנזישן בעיר הבדיונית. המופע הועלה גם בכנס של תנועת הטרנזישן ב-2009 וזכה להצלחה רבה.

הקרקס האקולוגי

לעתים אמנות משמשת כלי להעלאת מודעות באופן ישיר. יוזמת טרנזישן בעיר שפטסברי הייתה חלק מהקרקס האקולוגי "נקודת מפנה", שעשה שימוש במוזיקה, מלאכה וליצנות להנגשת רעיון שינוי האקלים לקהל צעיר לצפייה בסרט על הקרקס האקולוגי.

פרויקט Footfall

באוסווסטרי מתקיים פרויקט בשם Footfall, במסגרתו עבודות אומנות של ילדים מהאזור מוצגות בחנויות ריקות.

קרנבל לוכדי הזבל של טוטינג

התנועה ברחוב הראשי של טוטינג עצרה מלכת כאשר קרנבל לוכדי הזבל הגיע לעיר. ביולי 2010 יותר מ-800 משתתפים מבתי ספר מקומיים, קבוצות קהילה מקומיות ומועדונים לקחו חלק בקרנבל ייחודי שנבנה כמעט כולו מזבל ביתי. יותר ממיליון בקבוקי פלסטיק ושקיות פלסטיק, חצי מיליון אריזות חטיפים, חצי טון ערבה מתחדשת וחצי טון חומרים נוספים בשימוש חוזר נאספו במשך למעלה מחצי שנה כדי לבנות את מיצג האומנות המונומנטלי הזה.

בין קרונות התצוגה המשעשעים יותר בקרנבל נמנו חדרי מגורים שנעו באמצעות כוח דיווש ובהם ישבו חברים מבוגרים מהקהילה. ביושבה בנוחות על כסא נדנדה ממוחזר, ג'יה פטל, שנולדה וגדלה בטוטינג, אמרה: "החלק הטוב ביותר בקרנבל הזה הוא שהוא מביא ביחד את כל הקהילה - ללא הבדל גיל או מוצא אתני."

גם למועדון השחייה של דרום לונדון היה קרון תצוגה בקרנבל שהונע באמצעות כוח דיווש. השחיינים, הקרחונים והים היו עשויים כולם משקיות ובקבוקי פלסטיק. השחיינים עצמם היו לבושים בצבעים שתאמו את הדלתות הצבעוניות של חדרי ההלבשה בבריכת טוטינג המפורסמת.

המארגנים היו מאוד שבעי רצון מהתנהלות הקרנבל. לוסי ניל, יו"ר משותפת של טרנזישן טוטינג, אמרה בראיון לחדשות הערוץ ITV London Tonight: "כיחידים אולי אנחנו נראים חסרי השפעה, אך כשאנחנו חוברים לקהילה, אנחנו מאוד חזקים ומסוגלים לחולל שינוי משמעותי. אנחנו נפעמים מהחיבור המוצלח ומהתמיכה שקיבלנו מתושבי טוטינג."

"הגברת של טוטינג", דמות שהתנשאה לגובה של 6 מטרים, סיפרה את הסיפור של טוטינג כשהיא לבושה בשמלה ויקטוריאנית עשויה קרינולין, מעוטרת בלמעלה מ-170 פנים של נשות טוטינג.

הגראנד פינלה של הפסטיבל התקיים בספורטק העירוני, עם פיקניק קהילתי ומופע מוזיקה ומחול של תלמידי בתי ספר מהאזור, היה סיום ראוי ליום מדהים.

אנטוניה פילד-סמית, תושבת העיר, אמרה: "היה נהדר לראות את הרחוב הראשי ללא תנועת מכוניות ולהיות מסוגלת ללכת בכביש מבלי להסתכן בדריסה. אני מתה על זה, איזה אירוע מדהים!". אפילו סטיבן קופר, מהמשטרה המחוזית, חשב שהקרנבל הוא רעיון נפלא ואמר שישמח לראות אותו קורה שוב בשנה הבאה.

לסיכום, מעל לכל חשוב להשתמש באמנות למען פוטנציאל השיתופיות והעשייה המשותפת שבה. יצירת משהו חדש עם אנשים אחרים יוצרת מרחב בטוח שעוזר לאנשים להרגיש שמחים ומאושרים יותר.

כמה טיפים לסיום

- עיצוב טוב מסייע להגיע לקהל רחב. מעצב/ת טובים בצוות יהיו לעזר רב. אם אין כאלה בנמצא, כדאי לנסות ליצור קשר עם מכללה מקומית שמלמדת עיצוב.

- יוזמות טרנזישן רבות יוצרות קבוצות אמנות עצמאיות כבסיס לעבודת הארגון. לקבוצת האמנות של 'טרנזישן טוטנס', למשל, יש עמוד אינטרנט משלה, וזו של טרנזישן רומזי גייסה תקציב נפרד כדי להבטיח תמיכה בפעילויות אמנותיות של היוזמה.

ראו גם

קישורים חיצוניים