גרטה תונברג

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גרטה תונברג באוגוסט 2018.

גרטה ארנמן תונברג (בשוודית: Greta Ernman Thunberg; נולדה ב-3 בינואר 2003) היא פעילת אקלים שוודית המבקשת ופועלת לעצור את ההתחממות הגלובלית ואת שינויי האקלים. באוגוסט 2018, הפכה להיות דמות ציבורית מוכרת כאשר החלה את שביתות בית הספר למען האקלים, מחוץ לבניין הפרלמנט השוודי. בחודש נובמבר של אותה שנה, היא דיברה ב-TedxStockholm ודצמבר 2018 היא פנתה אל האו"ם בועידת האקלים COP24. בינואר 2019 הוזמנה תונברג לדבר עם הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס. היא הפכה לאחת הדמויות המפורסמות ביותר בעולם, הוכרה כאשת השנה בשוודיה, והיא אף מועמדת לפרס נובל לשלום.

שביתות האקלים התפשטו למדינות אחרות בעולם. ב-15 למרץ 2019 השתתפו בשביתת האקלים הבית ספרית העולמית יותר ממיליון בני אדם, במעל ל-2,000 אירועים, ב-125 מדינות‏[1].

ביוגרפיה קצרה

גרטה תונברג נולדה ב-3 בינואר 2003. אמה היא זמרת האופרה השוודית מלנה ארנמן ואביה הוא השחקן סוונטה תונברג, הקרוי על שמו של קרובי משפחתו הרחוקים סוונטה ארניוס. סבה הוא השחקן והבמאי אולוף תונברג.

בדצמבר 2018 תיארה עצמה תונברג כמי שאובחנה עם תסמונת אספרגר, הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית (OCD) ואילמות סלקטיבית (SM). כדי להקטין את טביעת הרגל הפחמנית של משפחתה, היא התעקשה שהם יעברו לטבעונות ויוותרו על טיסה.

שביתת האקלים

ב-20 באוגוסט 2018, תונברג, שבאותו זמן בדיוק התחילה ללמוד בכיתה ט', החליטה שלא ללכת לבית הספר עד לבחירות הכלליות של שוודיה ב-9 בספטמבר, שבאו לאחר גלי חום ודליקות בשוודיה. הדרישות שלה היו שהממשלה השוודית תפחית את פליטות הפחמן בהתאם להסכם פריז, והיא מחתה על ידי ישיבה מחוץ לריקסדאג בכל יום במהלך שעות הלימודים עם השלט "Skolstrejk för klimatet" (שביתת בית הספר לאקלים). אחרי הבחירות הכלליות היא המשיכה לשבות בימי שישי, וזכתה לתשומת לב עולמית. היא נתנה השראה לתלמידי בית הספר ברחבי העולם לקחת חלק בשביתות תלמידים.

תונברג טוענת, שמי שהשפיע עליה היו תלמידים מבית ספר פארקלנד אשר ארגנו שביתה דומה בדרישה לאסור מכירה חופשית של נשק קל. נכון לדצמבר 2018, יותר מ-20,000 תלמידים שבתו בלפחות 270 ערים. ב-15 למרץ בשביתת האקלים הבית ספרית העולמית ב-15 במרץ 2019 השתתפו יותר ממיליון בני אדם, ביותר מ-2,000 אירועים, ב-125 מדינות‏[2].

הציטוט הכי מפורסם שלה (נכון ל-2019) הוא:

כאשר אנחנו מתחילים לפעול, תקווה נמצאת בכל מקום. אז, במקום לחפש את התקווה, חפשו את הפעולה. אז התקווה תגיע.
-- גרטה תונברג, ציוץ בטוויטר, ב-21 באוקטובר, 2018

לאחר מכן ארגוני הסביבה והחברה השונים קצרו את זה ל:

יחד עם הפעולה מגיעה התקווה.

לפי הנתונים נכון ל-20 במרץ 2018, בשביתה העולמית ב-15 במרץ השתתפו 1,400,000 בני אדם, ב-2,233 מקומות שונים, ב-128 מדינות. שביתה נוספת מתוכננת ל-15 באפריל 2019. לאחר השביתה תונברג אמרה:

אנשים ממשיכים לשאול אותי: מה הפתרון לשינויי האקלים? הם מצפים ממני שאדע את התשובה. זה מעבר לאבסורד כי אין "פתרונות" בגבולות השיטה הנוכחית. אנחנו צריכים דרך חשיבה שלמה שונה. המערכת הפוליטית שאתם יצרתם היא כולה על תחרות. אתם מרמים כאשר אתם יכולים כי כל מה שחשוב לכם זה לנצח. את זה חייבים לשנות. אנחנו צריכים ללמוד לחלוק את המשאבים שנותרו על כדור הארץ בצורה הוגנת. אנחנו הולכות עם מילת המדע. הבקשה היחידה שלנו היא שתקשיבו לנו ואחר כך שתפעלו.
-- גרטה תונברג, בעיתון "גארדיאן", 19 למרץ 2019‏[3]

לאחר השביתה המזכיר הכללי של ארגון האומות המאוחדות אמר שבכנס האו"ם בספטמבר, הוא יבקש מנציגי כל המדינות להגיע עם תכניות להפחתה בפליטת גזי החממה ב-45% בהתאם ליעד השארות מתחת ל-1.5 מעלה.‏[4]

פעילות חברתית נוספת

גרטה תונברג השתתפה בהפגנת "מרד האקלים" מחוץ לפרלמנט האירופי בבריסל. באוקטובר 2018 נסעו היא ומשפחתה במכונית חשמלית ללונדון, שם פנתה אל הפגנת "הצהרת המרד" שאורגנה על ידי מרד ההכחדה מול בתי הפרלמנט.

ב-24 בנובמבר 2018, היא דיברה ב-TedxStockholm. היא ציינה, שכאשר שהייתה בת שמונה, היא הבינה ששינוי האקלים קיים ותהתה מדוע לא מדובר על זה בכותרות בכל בחדשות בכל ערוץ, כאילו מתרחשת מלחמת עולם. היא אמרה שהיא לא הלכה לבית הספר כדי להיות מדענית אקלים, כפי שהציעו, כי המדע נעשה ורק הכחשה, בורות וחוסר מעש מריעים לפעילות. בהשערה כי ילדיה ונכדיה ישאלו אותה מדוע לא נקטו פעולה ב-2018 כשעדיין היה זמן, היא סיכמה "אנחנו לא יכולים לשנות את העולם על ידי משחק לפי הכללים, כי צריך לשנות את הכללים".

היא הגיעה לפסגת האו"ם בנושא שינויי האקלים ב-COP24 ב-4 בדצמבר 2018 וגם דיברה שם לפני המליאה ב-12 בדצמבר 2018.

ב-23 בינואר 2019, הגיעה תונברג לדאבוס לאחר נסיעה של 32 שעות ברכבת, בניגוד לנציגים הרבים שהגיעו ב-1,500 טיסות פרטיות, להמשך מסע האקלים שלה בפורום הכלכלי העולמי. היא אמרה לחברי פאנל "כמה אנשים, כמה חברות, כמה מקבלי ההחלטות בפרט ידעו בדיוק אילו ערכים שלא ניתן לכמת את מחירם הם הקריבו כדי להמשיך ולהרוויח סכומי כסף לא ייאמנו, אני חושב שרבים מכם כאן היום שייכים לאותה קבוצה של אנשים". בהמשך השבוע הזהירה את מנהיגי העולם כי "הבית שלנו עולה באש" והוסיפה: "אני רוצה שתיבהלו, אני רוצה שתרגיש את הפחד שאני מרגישה כל יום, אנחנו חייבים את זה לצעירים, לתת להם תקווה."

ב-21 בפברואר 2019, היא דיברה בוועידה של הוועדה הכלכלית והחברתית האירופית ולמנהל הנציבות האירופית, ז'אן קלוד ג'ונקר, שם דרשה כדי לעמוד עדיין במטרות האקלים האיחוד האירופי חייב להפחית את פליטת CO2 שלהם לפחות 80% עד 2030. מאוחר יותר, היא הצטרפה מחאות האקלים בבריסל.

פרסים ותארים

תונברג הייתה אחת הזוכות בתחרות כתיבת מאמר על האקלים עבור אנשים צעירים במאי 2018 בעיתון Svenska Dagbladet. תונברג הייתה מועמד לפרס חברת החשמל טלג 'אנרג'י על מוצרי חשמל לילדים ולצעירים המקדמים פיתוח בר-קיימא, פרס האקלים לילדים, אך ירדה כי המועמדים הסופיים יצטרכו לטוס לשטוקהולם והיא לא רצתה לטוס במטוס בגלל הפליטות. בנובמבר 2018, היא זכתה במלגת פרישוסט של המודל הצעיר של השנה. בחודש דצמבר 2018, טיים מגזין בשם Thunberg אחד 25 בעולם המשפיעים ביותר של בני נוער 2018. לרגל יום האישה הבינלאומי תונברג הוכרזה כאישה החשובה ביותר של השנה בשוודיה בשנת 2019. הפרס היה מבוסס על סקר של המכון איניציו מטעם העיתון Aftonblade שלושה מחוקקים נורווגים מינו את תונברג לפרס נובל לשלום לשנת 2019.

מחלוקת על השתייכות

לאחר שביתת האקלים של הסטודנטים שלה צברה מומנטום, מכחישי שינוי האקלים ניסו להמעיט בערכה ולהכעיס אותה, ואחרים ניסו ליהנות מהפרופיל הגבוה שלה. בסוף שנת 2018 גייסה אינגמאר רנטזוג, מייסדת עמותת "אין לנו זמן" (WDHT), את תונברג כדי להפוך ליועצת נוער ללא תשלום, והשתמשה בשם ותדמית של תונברג ללא ידיעתה או רשותה לגייס מיליונים עבור WDHT של חברת הבת רווח אין לנו זמן AB, אשר Rentzhog הוא מנכ"ל. תונברג לא קיבל כסף מהחברה. היא סיימה את תפקיד היועצת המתנדבת שלה עם WDHT, וציינה כי "היא לא חלק מארגון כלשהו ... היא עצמאית לחלוטין ... לעשות מה שאני עושה לגמרי בחינם.‏[5].

ראו גם

שינויי אקלים והתחממות עולמית

רקע מדעי להתחממות עולמית: קלימטולוגיהמחזור הפחמןשיווי משקלשוק האנרגיה העולמידלק מחצביתהליך ארוך טווחתהליך בלתי הפיךהתחממות עולמיתשינויי אקליםאפקט החממהגזי חממהגרף מקל ההוקיהחמצת אוקיינוסיםעמעום עולמימודל אקלימיהפתעה אקלימיתהתקררות עולמיתטביעת רגל פחמניתפוטנציאל התחממות עולמית

התחממות עולמית

השפעות של שינויי אקלים: המסת קרחונים ושלגיםעליית מפלס פני היםהשפעה על סופותהשפעה על בצורות ומידבורהשפעות כלכליות של התחממות עולמיתשינוי אקלים וחקלאותפליטים סביבתייםההתיישבות הנורווגית בגרינלנדהשערת מדיאההשפעות ההתחממות העולמית על המזרח התיכוןרקע סביבתי חברתי למלחמת האזרחים בסוריהשינויי אקלים בישראלהנה זה בא (ספר)

מדיניות אקלים: ההיסטוריה של חקר שינוי האקליםהמחלוקת על התחממות עולמיתהפנל הבין-ממשלתי לשינוי האקליםפרוטוקול קיוטודו"ח שטרןועידת האקלים בפריזאמת מטרידה (סרט)‏מצעד האקליםהכחשת שינויי האקליםהתרמית הגדולה של ההתחממות העולמית (סרט)התחממות העולמית - מורה נבוכים

טכנולוגיה, כלים, ותחומי התמודדות: אנרגיה מתחדשתחסכון אנרגטיהתייעלות אנרגטיתתחבורה בת קיימאעירוניות מתחדשתבנייה ירוקההשפעות סביבתיות של מזון מהחישימושי קרקעחקלאות בת קיימאצמיחה כלכליתI=PATפשטות מרצוןגידול אוכלוסיןכלכלה בת קיימאזה משנה הכל

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ Jessica Glenza , Alan Evans , Hannah Ellis-Petersen and Naaman Zhou Climate strikes held around the world – as it happened 15 למרץ 2019, The Guardian
  2. ^ Jessica Glenza , Alan Evans , Hannah Ellis-Petersen and Naaman Zhou Climate strikes held around the world – as it happened 15 למרץ 2019, The Guardian
  3. ^ Damian Carrington School climate strikes: 1.4 million people took part, say campaigners19 למרץ, 2019, The Guardian
  4. ^ António Guterres, המזכיר הכללי של ארגון האומות המאוחדות The climate strikers should inspire us all to act at the next UN summit 15 למרץ 2019, The Guardian
  5. ^ ויקיפדיה Greta Thunberg