איך להתנגד

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

איך להתנגד (how to ressist) הוא ספר עיון מאת ארנה קזין שיצא לאור בינואר 2023. הספר מתאר את הפחד מפני ההפיכה המשטרית בישראל לכדי מדינה גזענית, דיקטטורית הומופובית ודכאנית ומציע דרכים להתנגד לתהליך זה.

עטיפת הספר "איך להתנגד"

קזין טוענת כי "מדינה טובה דיה" היא מדינה שבה חוקיה, מנהגיה ומהנהיגיה מאפשרים לאזרחית לנוע בין האישי ובין הפוליטי באופן יצירתי ובבטחה. היא מבקשת מהקוראים לזכור, לשאול ולדבר. לזכור מאבקים חברתיים מעצימים כמו היסטוריה של הפמיניזם או הפעילות של רוזה פארקס, כדי לנטוע תקווה ביכולת לשנות את החברה. לשאול שאלות כדי לזכור שאנחנו קודם כל בני אדם ורק אחר כך נתינים או אזרחים עו בעלי זהות אחרת, עלינו להקשיב למצפון שלנו להתנגד לגזענות, לשנאת נשים או להומופוביה. לדבר כדי לשבור טבאו - מילים שאסור להזכיר - היא מתעקבת על המילה "שאהיד" במובנה המקורי - עד - ומבקשת מכל הפעילים החברתיים להיות עדים המדווחים על השתקה של מילים ובעד תקשורת ויצירת סיפור משותף. היא מבקרת רעיונות כמו פוליטיקה של זהויות ומבקרת לקדם פוליטיקה של סוגיות.

קזין מבקרת את ספרה של נעמי קליין "דוקטרינת ההלם", קליין מציגה תזה לפיה הימין הנאו-ליברלי \ ליברטני \ פאשיסטי מנצל מקרים של מצבי חירום כמו מגיפה, אסון טבע כדי לקדם במהירות סדר יום שמתאים לו. דוגמאות לכך הן צ'ילה של פינושה, וכן אחרי אסון קטרינה. קזין בעקבות מאמר של דני גוטווין,דני גוטווין, "פיגומים" 2022) שלוש בעיות בתזה של קליין. הראשונה היא כי הנאו-ליברלזים מנצל גם את התרדמה והנוחות של אנשים כדי לקדם את סדר היום שלו - בכך שאנשים רדומים ושאננים ואינם מתעניינים במיוחד בפוליטיקה. שנית במצבים חירום מסויימים כמו הקורונה דווקא היתה גם סולידיריות שגרמה להעברת כסף לעובדים בגישה קיינסינית ולא ברוח פרדימן. שלישית הטענה של קליין היא טיפוח תחושה של דכסוך ופאטליזם כאילו הדרדרות היא מצב בלתי נמנע. גוטווין מצטט את המאמר של דייוויד גרייבר "הלם הנצחון" כי "הבעיה הגדולה ביותר שבפניה ניצבות תנועות של פעולה ישירה היא שאיננו יודעים להתמודד עם הנצחון".[1] השאלה היא כיצד לשבור מעגל של התעלות ויאוש ולהציע כמה חזונות אסטרטרגיים של נצחונות הבנויים זה על גבי זה. כדי ליצור תנועה מצטברת לעבר חברה חדשה.

"הנה אני רואה לנגד עיניי פתח לתקווה: מצב החירום, מפחיד ככל שיהיה, הוא דווקא מצב של בהירות... בניגוד לשגרה המרדימה, שמשכיחה בחסות הטלוויזיה המבדרת ותרבות הצריכה המפנקת את כל התהליכים העמוקים שהובילו אותנו לרגע הזה - מצב החירום מאפשר להבחין ביתר קלות ברע, להתעורר כנגדו ולעמוד מולו".

ראו גם

קישורים חיצוניים

  1. ^ נעמי קליין והכשל של דוקטרינת ההלם, דני גוטוויין, פיגומים, 15.2.2022