ברוכים הבאים לאקו-ויקי -
מקום המפגש של אקולוגיה, חברה וכלכלה!
אלברט איינשטיין אמר:
Quote.png
Albert Einstein Head.jpg
Cquote2.png לא נוכל לפתור בעיות באמצעות אותה צורת חשיבה שבה השתמשנו כשיצרנו אותן. Cquote1.png

המשבר הסביבתי, כמו גם בעיות חברתיות שאנו רואים סביבנו - עוני, אלימות, דיכאון מתפשט, אי שוויון ועוד - לא נובעים רק מכשלים טכנולוגיים, אלא מהדרך בה מעוצבת החברה ודרכי החשיבה שלנו.

אקו-ויקי נועד כדי לעודד שיח הממוקד בתהליכים ובמערכות המורכבות המקיפות אותנו ומקשרות בין תופעות חברתיות וסביבתיות שונות, וכדי להנגיש ניתוחים ופתרונות הנוגעים לקיימות ולבעיות חברתיות אחרות. כיום יש באקו-ויקי 3,283 ערכים.

ראו גם: מזנוןאיך אפשר לעזור לאקו-ויקימדריך בזק לכתיבה באקו-ויקיערכים מומלציםערכים מומלצים לסביבתנים

Irkick.png

אירועים וחדשות

  • הדוח השישי של הפנל הבין-ממשלתי לשינויי אקלים קובע: האנושות כבר אינה יכולה למנוע את התחממות כדור הארץ מעבר לרף קריטי של 1.5 מעלות צלזיוס בממוצע. עם זאת, פעולה נחושה ומהירה תאפשר להימנע מההשפעות החמורות ביותר של משבר האקלים. [1]
  • 1 בדצמבר 2020 - אושר בכנסת: חוק הפיקדון יחול גם על מכלי המשקה הגדולים, בנפח של ליטר וחצי ומעלה, החל מ-1 בדצמבר 2021. [2]
  • נובמבר 2020 - ג'ו ביידן זכה בבחירות לנשיאות ארצות הברית, בהן התמודד מול הנשיא המכהן דונלד טראמפ. להכרת הנשיא הנבחר, האתגרים שלפניו, והתוכניות שלו בנושאי קיימות בדגש על כלכלה ואקלים ראו בקישורים המצורפים. [3] [4] [5] [6]
  • ינואר 2020 - אוסלו בירת נורווגיה, עיר בה מתגוררים כ-690 אלף תושבים, מתקרבת לחזון אפס הרוגים בתאונות דרכים. זאת לאחר שבשנת 2019 כולה נהרג בה אדם אחד בלבד כתוצאה מתאונות דרכים - נהג שהתנגש במעקה. [7], [8]


היום, ה-16 באוקטובר, חלים שני מועדים עולמיים - יום המזון העולמי המוכר על ידי האו"ם והיום הבינלאומי נגד מקדונלד'ס.

ערכים חדשים ומורחבים

לכבוד יום ללא עישון שחל ב-31 במאי - ערכים על גורם המוות מספר אחת בישראל: עישון בישראל - התמכרות לעישון - הכחשת נזקי העישון - קשרי הון שלטון - עישון ועוני - שיווק טבק לבני נוער - סיגריה אלקטרונית ודרכים למניעת עישון. ערכים נוספים אפשר למצוא בפורטל:עישון.

Nuvola apps package network.png

נושאי ליבה

Nuvola apps personal.png

אישים

ראו גם: קבוצות וארגונים

Nuvola apps bookcase.png

מקורות

ראו גם: סוגי מאמרים

Nuvola apps ktip.png

זרמי מחשבה

ערך מומלץ

ערך מומלץ

Brosen city bicycle.jpg

אופניים הם כלי תחבורה דו-גלגלי המונע באמצעות אדם המסובב דוושות. האופניים הומצאו במאה ה-19 באירופה, והפכו לכלי התחבורה הפופולרי ביותר בעולם - כיום משתמשים בהם כ-1.4 מיליארד בני אדם.

בנוסף להיותם אמצעי תחבורה אישי, האופניים משמשים כצורת בילוי וספורט פופולרית, ובמגוון שימושים והתאמות כמו ריקשות, אופני טנדם, אופניים להנעת סירות, ועוד.

בעוד שבמדינות עניות השימוש באופניים פוחת לטובת כלי רכב ממונעים, במערב ישנה בשנים האחרונות עדנה לאופניים, והם מהווים נדבך חשוב בתחבורה משולבת בעיר. תנועות חברתיות, תנועות סביבה וקיימות יחד עם מתכנני תחבורה וערים מזרם עירוניות מתחדשת מעודדים את השימוש בתחבורת אופניים כחלק תפיסה של תחבורה בת קיימא ואקולוגיה עירונית, וכדי להוריד את ההשפעות החיצוניות של רכבים כגון פקקי תנועה, תאונות דרכים, זיהום אוויר מתחבורה, עלויות חנייה, בזבוז אנרגיה, פליטת גזי חממה ועוד. הדבר מבוצע על ידי תשתיות לאופניים ועיצובים נוספים כגון עירוב שימושי קרקע ותכנון מוטה תחבורה ציבורית.

נוסף ליתרונות הסביבתיים שלהם, האופניים מסייעים בשיפור המרקם העירוני והחברתי והם סוג של תחבורה פעילה שמשפרת בצורה ניכרת את בריאות הציבור.

הידעת?

Exponential.png

קצב גידול אוכלוסיית העולם בשנת 2011, עמד על 1.1% בשנה. בקצב זה, האוכלוסייה מכפילה את עצמה כל 66 שנה. אם מתחילים מאוכלוסייה של 7 מיליארד אנשים, ומניחים שקצב הגידול נשאר ללא שינוי, מגיעים לכך שמסת האנושות שווה למסת כדור הארץ תוך 3,250 שנה, למסת השמש תוך 4,000 שנה ולמסת הייקום בתוך 10,530 שנה. הביולוג ג'ארד דיימונד משתמש בטיעון זה בספרו התמוטטות כדי לענות לכלכלנים הטוענים שאין כל מגבלות על גידול האוכלוסייה במיליארדי השנים הבאות.

Questions.png יש לי שאלה