פורטל:עישון

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

עישון טבק הוא "מחלה מדבקת" וקטלנית שפוגעת בעיקר בנערים וילדים, גורמת להתמכרות ול-"הדבקה חברתית" של מעשנים צעירים אחרים. עישון טבק גורם למוות של כ-6 מיליון בני אדם בשנה בעולם וכ-8000 בני אדם בישראל, עקב מחלות לב, שבץ, סרטן ועוד. רוב רובם של המעשנים מתחילים לעשן לפני גיל 18, ובמקרים עישון מהווה מעין "טקס חניכה" שכביכול מסמן המעבר לעולם המבוגרים. עישון בקרב בני נוער חשוב מאוד לחברות הטבק היות וללא מכורים חדשים, שמעודדים צעירים מהם לנסות קצת בעצמם, אין לתעשיית הטבק עתיד. לפי הנסיון בעולם, ניתן להפחית את היקפי התחלת העישון בקרב נוער, ובכך להפחית בהדרגה את העישון. עם זאת הדבר נתקל בהכחשה והתנגדות מצד החברות.

עישון
נערים מעשנים בסנט לואיס, מיזורי בשנת 1910. עם השנים גדלה המודעות הציבורית לנזקי העישון אבל עישון בקרב בני נוער הוא עדיין נוהג נפוץ, בעיקר בחברות עניות ומתוך ניסיון לחקות מבוגרים.

עישון טבק הוא "מחלה מדבקת" וקטלנית שפוגעת בילדים ובני נוער בני 11–18, גורמת לחלקם הגדול להתמכרות ול-"הדבקה חברתית" של מעשנים צעירים אחרים.

העישון הורג כ-8,000 ישראלים בשנה עקב מחלות לב, שבץ סרטן ומחלות נוספות. כ-800 ישראלים לא מעשנים מתים בשנה עקב עישון כפוי. אחד מכל חמישה ישראלים מת כיום מעישון - לכן עישון הוא גורם הסיכון הבודד החשוב ביותר בישראל (כמו ברוב המדינות המערביות) והוא גם תורם חשוב לשחיתות בישראל שתורמת לאדישות כלפי גורמי סיכון אחרים. כמחצית מהמעשנים הקבועים ימותו כתוצאה מעישון. עישון פוגע קודם כל בקהילות עניות וחלשות יותר שבהן יש הדחקה של נזקי העישון, והעברת העישון ממבוגרים אל נערים ומהם אל ילדים. כ"בונוס" למחלות, עישון מחזק את מעגל העוני בקהילות אלה.

90% מהמעשנים מתחילים לעשן לפני גיל 18, ומעשנים רבים מתחילים את תהליך ההתמכרות שלהם לפני גיל 13. עוצמת ההתמכרות שונה מאדם לאדם- לפעמים די בנרגילה או סיגריה אחת כדי להתמכר, ולפעמים התהליך ארוך יותר. לפעמים אנשים מתחילים לעשן "ברצינות" רק שנים לאחר הסיגריה הראשונה. מוצרי טבק הם ייחודיים בכך שהם ממכרים, קטלניים, והתחלת ההתמכרות מתחילה בגיל צעיר. באופן חוקי, אסור למכור ולשווק טבק לקטינים. למרות זאת, יש כיום לפחות 51 אלף נערים בגיל תיכון שמעשנים בישראל. הם הדור הבא של המכורים לטבק. ההתמכרות אינה מקרית ואינה טבעית אלא תוצר של שינויים מכוונים בסיגריות ובטבק כדי להפוך את העישון לממכר יותר. חברות הטבק חייבות להצמיח דור חדש של מכורים, בקצב שיעלה על כמות התמותה מעישון ולכן הן מפרסמות ומשווקות את הטבק בכל דרך שהחוק מאפשר, כולל פרסום באינטרנט.

"הדבקה חברתית" בטבק מתרחשת עקב מנגנונים שבהם מעשנים (בעיקר צעירים) מגדילים את הסיכון להתחלת עישון בקרב מעשנים צעירים. לעיתים קרובות התחלת עישון מהווה מין טקס התבגרות - כביכול "בר מצווה" שבו הילד "הופך למבוגר" על ידי העישון, בדרך כלל על ידי בני גילו או נערים מעט יותר מבוגרים שכבר מעשנים כמה זמן. להתחיל לעשן כדי להשתייך לקבוצה. זו נקודה קריטית - אם במשך 5–6 שנים נערים לא יעשנו - כמות המעשנים החדשים תרד בצורה משמעותית - שכן יוותרו מעט מאוד "סוכני מכירות" שיוכלו לעודד ילדים חדשים להתחיל לעשן.

מעשנים הם קורבנות של מצב חברתי שנוצר עקב עשרות שנות רמייה - הכחשת נזקי העישון על ידי חברות הטבק שלא היססו לרמות ממשלות, גופי בריאות ואת הציבור - באופן בוטה מתוחכם, שוב ושוב ושוב במגוון סוגיות. תודות לכסף מהמעשנים המכורים, לחברות הטבק יש לובי פוליטי חזק ואנשי יחסי ציבור חכמים שהצליחו לסובב את הציבור במשך שנים ולמכור ערימת שקרים שחלקם מופצים כדעות קדומות עד היום. דבר זה היה נמשך אולי עוד ללא הפרעה עוד שנים ארוכות, אלמלא נחשפו מיליוני מסמכים פנימיים של החברות בעקבות תביעה ממשלתית בארצות הברית ב-1998 וחשפו את העומק והיקף של השקרים והספינים. לא מדובר רק בשאלה "האם עישון מסוכן לבריאות", אלא גם עד כמה העישון ממכר, האם יש שיווק מכוון של טבק לבני נוער, ובאופן כללי - הדרך שבה אנחנו כחברה תופסים את נושא העישון ואיך אנחנו כחברה צריכים לפעול מול חברות הטבק. עבור רוב הציבור העישון עדיין נתפס כבעיה אישית של המעשן הבוגר, שלוקח החלטות לא נכונות ("לעשן זה טיפשי"). יש מאט התייחסות לנושא כבעיה חברתית, שנוצרת כתוצאה מפעילות חברות הטבק מול בני נוער וילדים כדי להפוך אותם למכורים לכל החיים, עקב חופש פעולה שאנו כחברה מעניקים לחברות הטבק.

כחברה, זה לא מוסרי ולא חכם להאשים את הילדים והנערים, במצב חברתי שנוצר עקב שילוב של קשרי הון-שלטון-עיתון. עישון אינו סתם "בחירה של הפרט" ואינו "הרגל בלתי מזיק" כפי שחברות הטבק מנסות להציג. זוהי תופעה חברתית שאנחנו כחברה יכולים להגדיל או להקטין - בדיוק כשם שתחלואה במחלות מדבקות, הימורים או תופעות חברתיות אחרות, לא נובעת רק מהחלטות של הפרט עצמו, אלא מושפעת מ"המערכת האקולוגית- החברתית" שאנחנו יוצרים ומשפיעה על הסיכוי של הפרט להיקלע לסיטואציות לא בריאות ועל הכלים שיש לו כדי להתמודד איתן.

אסור לנו כחברה להסכים להמשך המצב הקיים, שבו ילדים ונערים, בעיקר בשכבות החלשות, נכנסים שוב ושוב למלכודת קטלנית. יחד, אנשים מעשנים ולא מעשנים, הורים, מחנכים, פעילים, ארגונים - אנחנו צריכים ויכולים לעצור את זה.

אם במשך מספר שנים לא יהיו מעשנים קטינים חדשים, מעגל ההדבקה בעישון ילך וידעך, ותעשיית הטבק תגווע בעקבותיו. כך נוכל להציל אלפי ישראלים ולחסוך למשק מיליארדי שקלים. נזק עקב הוצאות על מוצרי טבק, טיפולים רפואיים ומוות מוקדם של מעשנים ושל לא מעשנים.

נושא מניעת עישון מקודם כיום בעולם בהצלחה - על ידי שילוב של הסברה, אכיפה, פעילות בקהילות וצעדים למניעת שיווק טבק לקטינים. כמות המעשנים יורדת, אנחנו יכולים לעשות דבר דומה גם בישראל!

זו חובה מוסרית וחברתית שלנו. חייבים לפעול עכשיו. חייבים לפעול למניעת העישון. בגלל הבריאות, בגלל הצדק, בגלל החופש ובגלל הסולידריות החברתית, בגלל כבוד האדם וחירותו. העישון צריך ללכת, וזה תלוי רק בנו.