כלכלה ניסויית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

כלכלה ניסויית (באנגלית: Experimental economics) היא היישום של מתודות מחקר של ביצוע ניסויים בחקר הכלכלה. החוקרים משתמשים בנתונים שנאספים במהלך הניסויים כדי להעריך השפעה של גורמים שונים על משתנים אחרים, כדי לבדוק את התקפות של תאוריות כלכליות וכדי להצביע על דינמיקה של שווקים ומוסדות אחרים. יש ניסויים כלכליים שבהם משתמשים בכסף כדי לתת מוטיבציה למשתתפים בניסוי כדי לחקות תמריצים כלכליים שקיימים בעולם האמיתי. יש ניסויים כלכליים אחרים שבהם עוקבים אחרי קבוצה שעברה שינוי מסויים (לדוגמה סבסוד של כילות נגד יתושים או מענק חד פעמי או סבסוד לבית ספר) ואחרי קבוצת ביקורת דומה שלא עברה שינוי זה.

כלכלה ניסויית מבוצעת בתחומים שונים. הדוגמאות המפורסמות ביותר מגיעות מהתחום של כלכלה התנהגותית כדי להבין איך אנשים מגיבים לסיטואציות בשוק ובמוסדות חברתיים אחרים כאשר כלכלה ניסויית מתפתחת בשנים האחרונות גם לתחומים אחרים כמו בחינה כיצד עובדים מוסדות חברתיים, כיצד אנשים מגיבים לצעדי חקיקה ורגולציה שונים, איך אנשים מגיבים למאמצי שיווק שונים ולהיבטים של עיצוב סביבת הקניות או המוצרים. תחום נוסף הוא כלכלת פיתוח - להבין מהן הסיבות לעוני וכיצד אם בכלל עובדות אסטרטגיות שונות לחילוץ אנשים מעוני.

היבט יסודי של כלכלה ניסויית הוא תכנון של ניסוי. הניסוי יכול להיערך בתנאי מעבדה או כיתה או בתנאי שדה, הם יכולים לבדוק התנהגות של יחידים או של התנהגות קבוצתית.

דוגמאות לניסויים בכלכלה מובאות בספריו של דן אריאלי. בספר האמת על באמת, אריאלי מוצא בניסויים כי החשיבה המקובלת (בכלכלה ובמשפט) לפיו אנשים מונעים ממניעים רציונליים אינה מדוייקת. אנשים אינם מושפעים מהיבטים כמו גודל הפרס שיקבלו עם ירמו, הסיכוי שיתפסו או גובה העונש שיקבלו. תחת זאת יש השפעה חזקה לנושא של דימוי עצמי. אנשים רבים יבצעו רמיה בסכומים קטנים יחסית, אבל ינסו להמציא סיפורים שאותם הם יכולים לספר לעצמם כדי לשמור על תדמית ישרה. בספר לא רציונלי אבל לא נורא אריאלי בוחן סוגיות שונות באמצעות ניסויים - כמו מדוע אנשים מעריכים יותר רעיונות או מוצרים "שלהם" (כמו דברים שהם עזרו לבנות או משפטים שהם סייעו להרכיב) או כיצד התנצלות של כיצד התנצלות ובקשת מחילה מצד נציגי חברות (כמו מלצרים, או נציגי מכירות) גורמת להקטנה משמעותית של תחושת העלבון מצד לקוחות שנעלבו.

הספר כלכלת עוני מאת אסתר דופלו ואביג'יט באנרג'י, בוחן סוגיות של כלכלת פיתוח דרך ניסויים שונים בכפרים עניים. הספר מדווח על האפקטיביות של פתרונות לעוני עולמי באמצעות שיטות של כלכלה ניסויית - קבוצות של אנשים שנבחרו באקראי ולהם ניתנו סוגי סיוע או תמריצים שונים מול קבוצות ביקורת שלא עברו טיפול דומה. הספר מתעד 15 השנים בהן ניהלו השניים עבודה משותפת בארצות עניות בניסיונות להבין את הסיבות לעוני, למה הניסיונות לצמצם אותו נכשלים וכיצד ניתן להפחית אותו. במחקר שדה כזה בוחרים כמה מאות כפרים או אנשים במדינת עניות כמו הודו או אינדונזיה, מחלקים אותם באקראי לקבוצת טיפול וקבוצת ביקורת. בקבוצות הטיפול מבצעים שינוי מדיניות או סיוע כלשהו – חלוקה בחינם של כילות נגד יתושים, מתן תשלום להורים ששולחים את ילדיהם לבית הספר, מתן חיסונים נגד מחלות, הקמת מוסדות המעניקים הלוואות לעניים, הזמנת בני קאסטות נמוכות לפגישות של מועצת הכפר ועוד. לאחר מכן ניתן להשוות את התוצאות בין שתי הקבוצות, לראות כיצד המדיניות מצליחה לאורך זמן ולבצע ניתוחי עלות-תועלת. הספר דוחה הכללות רחבות וחשיבה פורמלית המאפיינת ניתוחים רבים שיש בכלכלה נאו-קלאסית ומדגיש את הההטרוגניות הרבה שיש בכלכלה.

בעוד שרוב המחקר בכלכלה ניסויית נוגע למיקרו-כלכלה ולכלכלה התנהגותית, ג'ון דאפי פרסם בשנת 2014 סקירה של מחקרים בכלכלה ניסויית הנוגעים למקרו-כלכלה. [1]

בישראל יש לימודים ומחקרים של כלכלה ניסויית באוניברסיטת בן גוריון בנגב, שם גם יש מעבדת ניסויים כלכליים פעילה. בנוסף יש גם קורס בכלכלה ניסויית באוניברסיטה העברית בירושלים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים