חברה (סוציולוגיה)

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חברה (באנגלית: Society) היא קבוצה של פרטים (בדרך כלל הכוונה לבני אדם) שמעורבים ב"אינטראקציה חברתית" (Social interaction) מתמשכת, או קבוצה חברתית גדולה החולקת על אותה טריטוריה גאוגרפית או חברתית, ובדרך כלל כפופה לאותה סמכות פוליטית וציפיות תרבותיות דומיננטיות (נורמות חברתיות). חברות מאופיינות בדפוסים של יחסים (יחסים חברתיים) בין יחידים בעלי תרבות ומוסדות ייחודיים; אפשר לתאר חברה נתונה כסך הכל של יחסים כאלה בין המרכיבים של חבריה. במדעי החברה, חברה גדולה יותר מציגה לעתים קרובות דפוסים של ריבוד או דומיננטיות בתת-קבוצות. חברה אינה חייבת להיות דווקא חברה אנושית - היא קיימת במובן מסויים גם בקרב בעלי חיים חברתיים כמו דולפינים, פילים, מספרי מיני קופים. חברות אנושיות נחקרות בעיקר במסגרת תחומים של סוציולוגיה ואנתרופולוגיה אך הן נחקרות גם במסגרת תחומים אחרים כמו פסיכולוגיה, אקולוגיה, מדעי הסביבה, קיימות, קרימינולוגיה, חקר התקשורת, מדעי המדינה וכלכלה. חברות של בעלי חיים נחקרות בעיקר בתחומים של פסיכולוגיה השוואתית, אקולוגיה התנהגותית, ובמדעי מחשב (בינה מלאכותית).

כאשר היא מבוססת על שיתופי פעולה מרצון, חברה יכולה לאפשר לחבריה להפיק תועלת בדרכים שלא היו אפשריות על בסיס פרטני; ניתן להבחין בין יתרונות אישיים וחברתיים (נפוצים), ובמקרים רבים יש חפיפה בין הדברים. חברה יכולה לכלול גם אנשים בעלי דעות דומות, שחיים בהתאם לנורמות ולערכים שלהם, בתוך חברה דומיננטית וגדולה יותר (לדוגמה יהודים בתוך החברה הנוצרית). דבר זה נקרא לפעמים תת-תרבות, מונח המשמש באופן נרחב בתחום של קרימינולוגיה.

חברות אנושיות יכולות להיות בגדלים שונים - חבורה (או קבוצה), שבט, כפר, נגידות, מדינה. חברות אנושיות מעל רמה מסויימת של כמה מאות אנשים, מתאחדות ומתגבשות על בסיס מיתוס משותף שמאפשר להן לשתף פעולה וליצור סדר חברתי מסויים. דבר זה הוא כנראה יחודי לבני אדם בעשרות אלפי השנים האחרונות, על רקע המהפכה הלשונית.

בעשרות אלפי השנים האחרונות, בעיקר מאז המהפכה החקלאית קיים תהליך ארוך טווח של מעבר לחברות אנושיות גדולות יותר והקטנת החשיבות של חברות קטנות. עם זאת חברות בגודל של משפחות וקהילות ממשיכות להתקיים וקיים מתח בינן לבין החברה הגדולה יותר. מזה אלפי שנים יש תקווה ואידאולוגיה של אוניברסליזם - ראיית כל בני האדם כמסגרת חברתית אחרת, ואולי גם הקמת חברה אנושית אחת שחיה בשלום ובהרמוניה בינה לבין עצמה ועם הסביבה הטבעית והטבע. במאות השנים האחרונות ובעיקר מאז תחילת המאה ה-20 קיים תהליך מואץ של גלובליזציה שבו יש מאפיינים מתחזקים של יצירת קשרים בין חברות, שיתופי פעולה וקיום של שפה, נורמות חברתיות ומוסדות משותפים לכלל האנושות - לדוגמה ארגון האומות המאוחדות, שימוש באנגלית כשפה בינלאומית, מערכת מטבע כלל עולמית, הסכמים בין לאומיים ועוד.

ראו גם

קישורים חיצוניים