התקרבנות

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

התקרבנות היא העמדת פני קורבן. [1] זוהי צורה נפוצה של הצדקת אלימות או הכחשתה בטענה ש"הוא התחיל" או העמדת פנים בפני עצמך או בפני אחרים כי אין לך כל ברירה אחרת אלה להפעיל אלימות, ואלמלי כן - אתה עצמך תמות או תישמד. טכניקה זו מבוצעת על ידי גורמים אלימים כמו גברים או נשים המפעילים אלימות במשפחה וכן על ידי פוליטיקאים קיצוניים וזרמים פוליטיים אלימים שמצדיקים פעולות אלימות כמו מלחמה או רצח עם.

דוגמאות להתקרבנות כוללים את היטלר והנאצים שהאשימו כי ה"יהדות העולמית" או "זקני ציון" הם גוף קיים שמפעיל מזימות כדי לשלוט בעולם, להרוס את גרמניה או את הציוויליזציה המערבית ולכן "אין ברירה" אלא לקיים מלחמת שמד נגד היהדות העולמית, להשמיד את כל היהודים ולהשתלט על העולם (כדי להסיר את האיום). בד בבד הנאצים האשימו את היהודים גם במרמה וגניבה ולכן החרמת הרכוש שלהם על ידי הנאצים הגרמנים היתה כבכיול פתרון מתבקש. דוגמה נוספת להתקרבנות היתה בברית המועצות. הקומוניזם של לנין וסטאלין לווה בהתנגדות מצד מדינות קפיטליסטיות כמו בריטניה וארה"ב וכן הקומוניזם והסוציאל דמוקרטיה וארגוני עובדים נרדפו על ידי קפיטליסטים עשירים שהתנגדו לדוגמה לארגוני עובדים ונקטו פרקטיקות נצלניות שונות - לדוגמה דיכוי שביתות בכוח, קיום תעמולה, קולוניאליזם ועוד. השלטון הקומוניסטי השתמש בעובדות אלה כדי להעמיד פני קורבן תמידי לכך שיש בברית המועצות המוני חבלנים, מרגלים וסוכנים של ה"אויב". לפיכך חובה על אזרחי ברית המועצות לחפש ולדווח על בוגדים לשלטונות.

דוגמה נוספת להתקרבנות מופיעה בהקשר של הכחשת נזקי העישון. חברות הטבק עמדו בפני ביקורת מצד פעילי בריאות, ארגוני בריאות, רופאים וחוקרים כמו גם חלקים מהציבור שגילו בהתמדה כי עישון מזיק מאד לבריאות, כולל גרימת מחלות לב, שבץ וסרטן, כי עישון סיגריות הוא דבר ממכר מאד, כי חברות הטבק משווקות את הסיגריות לילדים ולנערים וכי יש נזק בעישון פאסיבי. בתגובה נקטו חברות הטבק מספר צעדים. אחד מהם הוא הצגת כלל המעשנים וכן חברות הטבק כגורם הומוגני בעל אינטרס אחד. כביכול הן חברות הטבק והן המעשנים הם ללא ניגודי אינטרסים (קונים ומוכרים, משווקים של מוצר ממכר ומכורים למוצר זה) וללא פערים במידע. ההיבט השני היה התקרבנות - והצגת הפעולות של מתנגדי העישון כפעולות לא רציונליות, נבזיות או כאלה שנובעות מרצון להתנשא על אחרים או לפגוע בהנאה שלהם. לדוגמה במודעה שנוגעת ל"עישון פאסיבי" במרחב הציבורי, מעשנים ולא מעשנים מוצגים כציבור אחד שבסך הכל רוצה להנות מבילוי משותף - בדומה לאנשים שרוצים לנגן ביחד. מי שמנסה להפריע לאידיליה הזו כביכול אם גורמים שרוצים להתנגד לעישון במרחב הציבורי - במרחבים כמו מסעדות, בתי קולנוע, טיסות ועוד.

התקרבנות מלווה לעיתים קרובות לצעדים של הצדקת טרור, גזענות, דיכוי לאומי, טיהור אתני או פגיעה בזכויות אדם. דוגמה לכך היא ארגוני טרור איסלאמיים שמפעילים טרור נגד יהודים, נוצרים, הינדים ואיסלמים אחרים - בטענות כי המערב מדכא את המוסלמים או כי הם בסך הכל מתנגדים ל"שטן הגדול" (ארצות הברית) או ל"קולוניאליזם". אמנם קיים אימפריאליזם של ארצות הברית וארצות הברית סייעה להקמה וייצוב של משטרים דיקטטורים אולם טרור הוא לא המענה האפשרי היחיד לכך.

מבחינת קיימות יש גורמי ימין, תעשיינים וכלכלנים ימנים שמכחישים היבטים של זיהום, הכחדה המונית, התחממות עולמית או היבטים אחרים של משבר האקלים או המשבר הסביבתי ופגיעה בספינת החלל כדור הארץ. גורמים אלה מתארים את הפעילות הסביבתית או פעילות למען קיימות או כלכלה בת קיימא כנסיון להשליט "סדר עולמי חדש" כתוצאה ממטרה נבזית -נסתרת כלשהי - לדוגמה בשל רצון להשליט סדר יום קומוניסטי, נאציזם, פרוגסיביות, פוסט-מודרניות, רצון לשלוט בעולם, לקדם אגודת סתרים כלשהי (כמו אילומינטי) ועוד.

ראו גם