אורח חיים ללא טלפון נייד

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חיים ללא טלפון נייד פירושו אורח חיים עם שירותי טלפון נייד מצומצמים - כולל אי שימוש בטלפון חכם (שימוש ב"טמבל-פון"), אי קבלת הוא הוצאה שיחות המבוססות על טלפוניה (אך אולי כן יוציא שיחות קוליות מבוססות אינטרנט), או חיים ללא כל טלפון נייד. האדם החי כך יעדיף להשתמש באפליקציית אימייל (ואפשר שגם יעשה זאת דרך סמארטפון) ואולי אף ישתמש גם בטלפון קווי ("טלפון ביתי"), אך לא ישתמש בשירותי טלפוניה ניידים כלל במכשיר שבבעלותו. יש אנשים שחיים ללא טלפון נייד כלשהו מסיבות בריאותיות - רגישות לקרינה הגוררת כאבי ראש ותסמינים נוספים.

בדרך כלל חיים ללא טלפון נייד קשורים לפשטות מרצון או תנועת האטה וזרמים דומים. יתרונות באורח חיים זה הם שקט נפשי מקבלת והוצאת שיחות טלפון והפחתת עומס מידע ובעיית התמכרות לסמארטפון וקיטוע של החיים על ידי הפרעות שונות. כמו כן יש אנשים הבוחרים לחיות כך משיקולים של שמירה על פרטיות.

אי שימוש ביישומים שונים בטלפון נייד - שימוש בטלפון "טיפש" יכול להתבצע על רקע אי רצון להשתמש ביישומים שונים, בין אם על רקע פרטיות, או על רקע חשש מניוון כישורים שונים (כמו אובדן יכולת ניווט והתמצאות במרחב עקב שימוש בתוכנות ניווט) או רצון להיות מחובר לאנשים ולמקום בלי הסחות דעת. עם זאת הדבר שומר על אפשרויות להתקשר לחברים, בני משפחה , שירותי חירום ובכלל.

חסרון באורח חיים ללא שיחות טלפוניה הוא שהדבר מקשה להתקשר לשירותי חירום כיבוי והצלה לרשויות מדינה כדי על אסון ופשע באופן מיידי (למשל, להתקשר 102 לשירותי כיבוי האש וההצלה, 101 לשירותי הפרמדיק ו-100 למשטרה). במדינות מסוימות ניתן להתמודד עם חיסרון זה על ידי פנייה אל גופים אלה דרך אפליקציות שלהם אך הדבר דורש חיבור אינטרנטי זמין ואם לאדם אין כרטיס SIM שכולל לפחות שירותי אינטרנט וגם אין לו WI-FI בעת אסון או פשע למשל בשל הפסקת חשמל במקום מגוריו הוא לא יוכל לפנות לרשויות באם אין לידו טלפון קווי מתפקד. חסרון נוסף הוא קושי לקבל שיחות מאנשים אחרים. הדבר גם עלול ליצור קושי עם מעסיקים. רישום לשירותים שונים דורש רישום טלפון נייד והדבר עלול לגרום קונפליקט עם גופים מסוימים.

שימוש בטלפון "טיפש" עלול גם כן ליצור בעיות - אם זה קושי לקבוע עם אנשים אחרים - בלי יישומים כמו וואסצטאפ, או בלבול בדרך בגלל העדר תכנות ניווט, קושי גדול יותר לדעת לתכנן מסלולי נסיעה בתחבורה ציבורית או לשלם לשירותים שונים. לחלק מהדברים אפשר להתמודד עם ידי פיתוח כישורים אישיים שונים - כמו שיפור יכולות ניווט או לשאול אנשים אחר הנחיות במקרה של אובדן דרך. דבר זה ממחיש חלק מהחסרונות של טלפון חכם רגיל - כאשר כל אדם יכול "להסתדר" עם הטלפון הוא פחות נדרש לסיוע מאנשים אחרים - דבר שעלול לנוון כישורים חברתיים וגם ליצור אשליה של אי-תלות באנשים אחרים.

ראו גם