פול הוקן

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פול הוקן (באנגלית: Paul Hawken) הוא סופר, יזם, ועיתונאי סביבתני.

קפיטליזם טבעי - מעריסה לעריסה

בשנת 1999 כתב הוקן יחד עם אמורי לובינס את הספר קפיטליזם טבעי. בספר הם הציעו מערכת תעשייתית שבה מתייחסים אל משאבי הטבע כהון טבעי ו"מעצבים חכמים הם המתלמדים של הטבע" ממנו הם לומדים את הסודות של ייצור יעיל.

היצרנים הם מוכרים לא של סחורות אלא של שירותים שנתמכים על ידי ציוד שמחזיק מעמד זמן רב, שניתן בהשכרה. היצרן הוא בסופו של דבר האחראי להיפטר מהציוד. הוקן, כותב על התלות ההדדית של העסקים והטבע - תפיסה שבאה לידי ביטוי גם בזרם של כלכלה אקולוגית.

הוקן רואה במערכת הייצור החכמה של הכימאי הגרמני מיכאל בראונגרט יישום של התאוריה שלו. במערכת של בראונגרט, המכונה כיום "מעריסה לעריסה", החומרים בכלכלה מחולקים לשני מחזורים - מחזור "חומרי הזנה" פתוח ומחזור רעיל סגור. חומרי ההזנה מוחזרים בסופו של דבר בקלות לחומרים שהטבע יכול לפרק ולהשתמש בהם. ולעומת זאת חומרים רעילים או הניתנים למחזור ושהפקתם דורשת אנרגיה גבוה, הן תחת אחריות היצרן לכל ימי חייהן. מוצרים שונים מורכבים כך שקל להפריד בין החומרים בזרם אחד לבין החומרים השייכים לזרם השני. דברים אלה משליכים גם על התנהלות החברות - מתפיסה של מחזור של מוצרים בסוף דרכם (כאשר כבר קשה להתמודד עם הבעיה) לתפיסה של אחריות יצרן מורחבת ומכאן גם שינוי התהליך העסקי - מכירת שירותים (לדוגמה שירותי שטיח) במקום מכירה של מוצרים.

אי שקט מבורך

בשנת 2007 יצא לאור ספרו של הוקן "אי שקט מבורך: כיצד נוצרה התנועה הגדולה ביותר בעולם ומדוע אף אחד לא שם לב שהיא באה" (Blessed Unrest: How the Largest Movement in the World Came into Being and Why No One Saw It Coming) הספר הפך להיות רב מכר ברשימות של הניו יורק טיימס לאותה שנה. הספר עוסק בארגונים ללא מטרת רווח ובארגונים קהילתיים שמוקדשים למשימות שונות, שהוקן מכנה "התנועה לצדק סביבתי-חברתי" "התנועה הגדולה". הוקן מסביר כי מדובר בתנועה מגוונת בלי מנהיג כריזמטי. לתנועה אין אידאולוגיה מאחדת והיא לא מוכרת ככזו על ידי פוליטיקאים, הציבור או התקשורת. עם זאת הוקן טוען (וכמוהו פעילים והוגים נוספים) כי יש לתנועה זו פוטנציאל לשפר את החיים בכדור הארץ. הוקן מכסה בספר גם את המתקפה של תעשיות הכימיה וחומרי ההדברה על ספרה של רחל קרסון "אביב דומם" שהתפרסם בשנת 1962 בה בשעה שקרסון נאבקה במחלת סרטן. הוקן מתאר בספר סיפורים נוספים של פעילים שהתמודדו בקשיים בפעילות מול תאגידים גדולים.

ספרים

ראו גם

קישורים חיצוניים