אחריות יצרן מורחבת

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אחריות יצרן מורחבת (באנגלית: Extended producer responsibility ובקיצור: EPR) היא מדיניות ציבורית שמנסה להסיט את האחריות והעלות הכלכלית של טיפול בפסולת ובזיהום מהממשלה (כלומר ממשלמי המיסים ומהחברה ככלל) אל היישויות שמייצרות את המוצרים והשירותים שגורמים ליצירת הפסולת במקור - כלומר הפירמות שמייצרות את המוצרים.

מושג זה תואר לראשונה על ידי הממשלה השוודית בשנת 1975. EPR הוא למעשה הרחבת העיקרון של המזהם משלם. אחריות יצרן מורחבת מפנימה את העלות של נזקי הפסולת וההפטרות ממנה אל תוך מחיר המוצר, ויוצרת תמריץ כלכלי לשינוי. עבור היצרנים יש תמריץ כלכלי לעבור לטכנולוגיות פחות מזהמות (וכך למכור מוצרים זולים יותר ולכן להנות מיתרון תחרותי) או לעקרונות מעריסה לעריסה שאמורים למנוע את הזיהום כליל וגם לחסוך למפעלים כסף. עבור הצרכנים נוצר תמריץ כלכלי לקנות מוצרים דומים פחות מזהמים, ולכן זולים יותר, או לצמצם את השימוש במוצרים אלה.

בנוסף להקטנת הזיהום, אחריות יצרן מורחבת מקטינה את התמריץ הכלכלי עבור פירמות לקדם התיישנות מכוונת של המוצרים שלהן. שכן ככל שמוצר יתקלקל או יוחזר לפירמה מהר יותר, כך עלויות לפירמה גבוהות יותר. דבר זה משרת גם את הצרכנים שמקבלים מוצרים עמידים יותר שיחזיקו מעמד זמן רב יותר.

ראו גם

קישורים חיצוניים