לוגיסטיקה הפוכה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לוגיסטיקה הפוכה (באנגלית: Reverse logistics) היא כל הפעולות הקשורות לשם שימוש חוזר במוצרים ובחומרים. זהו תהליך העברת סחורות מיעדם הסופי הטיפוסי לצורך לכידת ערך או סילוק נאות. לוגיסטיקה הפוכה עשויה לכלול גם פעילויות שיפוץ. הרעיון של לוגיסטיקה הפוכה נכלל במודלים של כלכלה מעגלית בעקבות רצון להתקדם לתעשייה בת קיימא ויש יותר פרסומים בנושא מאז תחילת שנות ה-2000.

השימוש הראשון במונח "לוגיסטיקה הפוכה" על ידי ג'יימס ר. סטוק (James R. Stock) בפרסום בשם זה בשנת 1992. סטוק שכלל את הרעיון בספר נוסף בנושא שיצא בשנת 1998 (Development and Implementation of Reverse Logistics Programs, ועל על ידי רוג'רס וטיבן-למבק (1999) בספר Going Backwards: Reverse Logistics Trends and Practices

תהליך הלוגיסטיקה ההפוכה כולל ניהול ומכירת עודפים וכן ציוד ומכונות שהוחזרו מעסקי חכירה החומרה. בדרך כלל, לוגיסטיקה עוסקת באירועים המביאים את המוצר כלפי הלקוח. במקרה של לוגיסטיקה הפוכה, המשאב הולך לפחות צעד אחד אחורה בשרשרת האספקה. לדוגמה, סחורות עוברות מהלקוח למפיץ או ליצרן. לוגיסטיקה הפוכה מתקיימת גם כאשר יש מוצר פגום שהלקוח החזיר לחנות. תהליכים אלה כוללים משלוח, בדיקה, פירוק, תיקון ומחזור או סילוק המוצר.

ראו גם

קישורים חיצוניים

Stub general.png ערך זה הוא קצרמר. אתם מוזמנים לתרום לאקו-ויקי ולהרחיב אותו.