מיקרו-כלכלה בהקשר (ספר)

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מיקרו-כלכלה בהקשר (באנגלית: Microeconomics in context) הינו ספר לימוד על מיקרו-כלכלה מאת נאווה גודווין, ג'ונתן האריס, Julie Nelson, Brian Roach, ו-Mariano Torras.

הספר מכיל הסברים על עקומות היצע וביקוש כמו ספר מיקרו-כלכלה נאו-קלאסי רגיל, אבל הוא מכיל גם דיונים על התחממות עולמית ועל אובדן מגוון המינים. המחברים שואבים תובנות מתחום הפסיכולוגיה. הם מעלים שאלות הנוגעות לצריכת-יתר במדינות העשירות. כמו כן הם טוענים שמודל הזרימה המעגלית של הזרם המרכזי - זה שמייצר מוצרים ללא סוף ללא תשומות של חומר או אנרגיה, וללא יצור של פסולת - הינו הונאה מהסוג של פרופטום מובילה.

"האדם הכלכלי" מופיע בספר זה, אבל בעיקר כדי להבהיר מושגים בז'רגון הנאו-קלאסית. תחת הגישה המקובלת, המחברים מתמקדים בשאלה כיצד יכולה החברה לעצב את הכלכלה כדי לאפשר לאנשים חיים בריאים ומלאי משמעות, וכיצד לחיות בצורה הרמונית זה עם זה ועם הטבע. הם מנסים להקים לתחיה את הנטיה ההיסטורית של כלכלנים לחקור אמצעים להקלה על עוני מלבד צמיחה כלכלית. הכלכלה שלהם מתמקדת ברווחה חברתית במקום בתועלת לא מוגדרת, דבר המאפשר להחליף את המיקסום של צריכה במטרות מורכבות יותר.

המחברים מסכימים שלשווקים יש מקום - הם מעבירים מידע אודות תשוקות ומחסור בין קונים ומוכרים. הם יוצרים תמריצים והם עוזרים לתאם פעילות כלכלית. אבל הם לא מתקנים בעיות של אי שוויון בחלוקה, דבר המשאיר אנשים רבים שהינם עניים מרודים בעוד אחרים קונים חפצי מותרות. שווקים יכולים גם לתמוך בשימוש לא דמוקרטי בכוח, והם יכולים לערער את התנאים הדרושים לקיימות ולקהילה. המדיניות הכלכלית, על פי ספר זה, חייבת להכיר באמיתות אלה.

'מיקרו-כלכלה בהקשר' הוא ספר המתאים ליצירת יסודות הן במיקרו-כלכלה נאו-קלאסית והן במגבלות שלה. הוא דומה במבנה שלו לספר לימוד נאו-קלאסי "רגיל". אבל היות והוא מנסה לספק יסודות בחשיבה הנאו-קלאסית, אפילו מנקודת מבט ביקורתית, הטיפול שלו בזרמי מחשבה אלטרנטיביים הינו בעייתי לפעמים.

ראו גם

קישורים חיצוניים