יום חופשי ממכוניות

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

יום חופשי ממכוניות מצויין מדי שנה ב-22 בספטמבר. זהו אירוע בינלאומי שנועד להוריד באופן משמעותי את מספר המכוניות הנוסעות ברחובות העיר או באזור מסוים בעיר למשך כל היום או חלק ממנו, כדי לתת לאנשים שחיים ועובדים שם הזדמנות לבחון כיצד יכולה העיר להיראות ולתפקד כשיש בה הרבה פחות מכוניות. זהו ארוע שמאורגן במקומות שונים באופנים שונים. בעוד שפרוייקטים בעלי מאפיינים דומים התרחשו מידי פעם לפעם על בסיס אד-הוק החל מ"משבר הנפט" של 1973, רק באוקטובר 1994 השמיע אריק בריטון קריאה ממוסדת לפרוייקט כזה בנאום מפתח בכינוס בינלאומי בטולדו, ספרד בנושא ערים נגישות.

בשנת 1995 הוקמה התאגדות לא רשמית לתמיכה בקיום "ימים חופשיים ממכוניות" ברחבי העולם, ובתוך שנתיים מהנאום של בריטון, צוינו ימים חופשיים ממכוניות ברייקיאוויק (איסלנד), בבאת' (אנגליה) ובלה רושל (צרפת). התוכנית הלאומית הראשונה "בעיר ללא מכוניתי" החלה בצרפת בשנת 1998 והתפשטה כיוזמה המתקיימת באופן נרחב באירופה על ידי הנציבות האירופית בשנת 2000. באותה שנה, הנציבות הרחיבה את התוכנית לשבוע תעבורה אירופאי, שבו יום חופשי ממכוניות הוא חלק ממכלול תעבורתי שלם. כמו כן, בשנת 2000 הושקה תוכנית ל"יום חופשי ממכוניות" בינלאומי.

בעוד שהושג שינוי משמעותי במונחים של כיסוי תקשורתי, התברר כי קשה לארגן אירועים כאלה באופן שישיג הצלחה משמעותית (דבר הדורש אולי ארגון מחדש של סידורי התחבורה בעיר) וגם לאחר עשור של ארועים כאלה לא ברור עד כמה גישה כזו מועילה לקידום תחבורה בת קיימא. תנאי להצלחה של יוזמה כזו הוא תמיכה ציבורית רחבה ומחוייבות לשינוי. על פי כמה הערכות שנויות במחלוקת של תומכים ביוזמה, בשנת 2005 התקיימו למעלה מ-1000 "ימים ללא מכוניות" ברחבי העולם, כאשר התוצאות היו שונות למדי במקומות שונים.

ימים דומים: בשבוע הראשון של חודש מאי מציינים את הליכות ג'יין - לכבוד יום הולדתה של ג'יין ג'ייקובס, בערב של יום רביעי השלישי בחודש מאי מתקיימת רכיבת הדממה לזכרם של הנספים ולתמיכה בפצועים בתאונות אופניים אשר רכבו בדרכים ציבוריות, ב-18 בספטמבר מדי שנה מצויין "יום התחבורה הציבורית הבינלאומי", ב-20 באוקטובר - יום ההליכה הבינלאומי, וביום א' השלישי של נובמבר מצוין יום הזיכרון העולמי לקורבנות תאונות הדרכים.

סיקלוביה

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב - Ciclovía

בכל שבוע, נסגרים לנסיעת מכוניות 70 מייל (כ-110 ק"מ) של רחובות בבוגוטה באירוע שנקרא Ciclovía. ברחובות הסגורים מתקיימות פעילויות שונות ביוזמת העירייה וביוזמת התושבים.

הדבר שבו אני נזכר כאשר אני חושב על הטיול שלנו שם, הוא החיוכים שעל פני התושבים. 1.8 מיליון קולומביאנים מנצלים את הרחובות להירגע, לשפר את בריאותם ולהתחבר לתושבים אחרים.
-- מתוך דברי הצלם של של סרט שנעשה על האירוע.

מאז החלה היוזמה, היא התפשטה לערים רבות אחרות. נכון לשנת 2016 ניתן למצוא אירועים כאלה בארצות הברית, הודו, מקסיקו, קנדה, בלגיה, אוסטרליה, ניו-זילנד, ברזיל, פרו, אקוודור, ובמדינות נוספות. בשנת 2016 החלו ביוזמה חודשית כזו גם בקיגאלי בירת רואנדה. [1]

ראו גם

קישורים חיצוניים