אקולוגיה עמוקה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אקולוגיה עמוקה (Deep ecology) היא זרם מחשבה בפילוסופיה של האקולוגיה ובקיימות שרואה במין האנושי חלק אינטגרלי מהסביבה הטבעית. הפילוסופיה מדגישה את הערך של תלות הדדית שיש לאדם עם צורות חיים אחרות, וכן את התפקיד של המערכת האקולוגית ושל תהליכים טבעיים (כמו מחזור אקולוגי). האקולוגיה העמוקה מהווה את אחד הבסיסים החשובים של התנועה הסביבתנית ושל הקיימות והוביל למערכת חדשה של אתיקה סביבתית.

העיקרון המרכזי באקולוגיה עמוקה הוא הטענה כי כמו האנושות, גם לסביבה החיה יש זכות שווה לחיות ולשגשג. אקולוגיה עמוקה מתארת את עצמה כ"עמוקה" בגלל ההתעקשות שלה לשאול שאלות עמוקות יותר הקשורות ב"למה" וב"איך" ועל ידי כך עוסקת יותר בשאלות הפילוסופיות היסודיות בדבר ההשפעות על בני האדם כחלק אחד של האקוספרה. זאת בניגוד לראייה הצרה יותר של אקולוגיה כענף של הביולוגיה. אקולוגיה עמוקה מנסה לחרוג מסביבתנות אנטרופוצנרטית (כזו הסובבת סביב בני האדם), אשר עוסקת בשימור טבע רק לשם התועלת של בני האדם, דבר אשר מוציא החוצה חלק גדול מהפילוסופיה של האקולוגיה העמוקה. אקולוגיה עמוקה באה למצוא ראיה הוליסטית יותר של העולם, ושואפת ליישם בחיים את התובנה כי חלקים נפרדים במערכת האקולוגית, כולל בני האדם, מתפקדים כמערכת שלמה.

רעיונות דומים לאקולוגיה העמוקה קיימים במסורות עתיקות רבות, כמו בתרבויות של ציידים לקטים, אינדיאניים, היהדות העברית, הינדואיזם, ובודהיזם. ההוגה שייסד את האקולוגיה העמוקה בגרסתה המודרנית הוא הפילוסוף הנורווגי ארנה נאס.

ראו גם

קישורים חיצוניים