קאלה לאסן

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קאלה לאסן (באנגלית: Kalle lasn) הוא יוצר סרטים, סופר, עורך ופעיל חברתי קנדי-אסטוני. הוא המייסד של ארגון אדבסטרס הוגה בתחום התקשורת וסופר בתחום תרבות הצריכה.

סמוך לסוף מלחמת העולם השנייה משפחתו ברחה מאסטוניה ולאסן בילה זמן מה במחנה פליטים גרמני. כשהיה בן שבע משפחתו היגרה לקנדה שם הוא גדל. הוא הלך לבית סבר בקנברה ונשאר באוסטרליה עד סוף שנות ה-60 של המאה ה-20. בשנים האלה הוא ייסד חברה לחקר שוק בטוקיו, ובשנת 1970 הוא עבר לוונקובר בקנדה. במשך 20 שנה הוא הפיק סרטי תעודה עבור PBS ועבור וועדת הסרטים הלאומית של קנדה.

לאסן הוא המייסד השותף של מגזין אדבסטרס ושל והוא גם המייסד והשותף של Adbusters Media Foundation. הוא כתב את הספרים שיבוש תרבות ועיצוב אנרכיה (Design Anarchy). לאסן כתב על "האקולוגיה של הנפש" - כיצד מוסדות תרבות שונים - במיוחד טלוויזיה, פרסומות, וחשיפה למסכים גורמת לנזקים שונים להתפתחות הרגשית וכן על השפעות סביבתיות להשפעות הסביבתיות והחברתיות של תרבות הצריכה והקפיטליזם.

בספרו הראשון, שיבוש תרבות, לאסן מתאר את תרבות הצריכה (Consumerism) כרוע בסיסי של העידן ההמודרני. הוא קורא לייצר "מלחמת ממים" - מלחמת רעיונות להסטת החברה המערבית הרחק מקפיטליזם צרכני. בספר לאסן קורא לקדם ערכים של אותנטיות, אינדיבידואליזם וחופש הביטוי. הוא יוצא נגד הרעיון שהיררכיות שונות יכתיבו את הזהות של בני אדם. באופן בסיסי הרעיון של שיבוש תרבות של לאסן קורא לצרכנים להעדיף ביטוי אישי על פני רכוש, תוך שהוא מאשים מומחי שיווק בהתאמת הערכים האלה ומיתוגם בהתאם לצרכים שלהם.

ספרים

ראו גם

קישורים חיצוניים