עידן עופר

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

עידן עופר הוא בעל השליטה בחברה לישראל השולטת בכימיקלים לישראל, בתי זיקוק נפט, טאואר ועוד. היה מעורב יחד עם שי אגסי בפרוייקט אספקת תשתיות למכונית חשמלית בישראל - בטר פלייס דרך שליטתו בחברה לישראל. בנו של סמי עופר ואחיו של אייל עופר. ב-2013, דורג עופר במקום ה-182 ברשימת עשירי תבל של מגזין פורבס עם שווי מוערך של 6.5 מיליארד דולר. ב-2019 דורג במקום ה-394 ברשימת עשירי תבל של מגזין פורבס, ומקום 4 ברשימת עשירי ישראל עם הון מוערך של 4.7 מיליארד דולר.[1]

"הרשת"

אינטרסים כלכליים ישירים

  • חברה לישראל - קבוצת כיל וקבוצת בזן[1].
  • Kenon Holdings - חברת אחזקות הרשומה בסינגפור ומחזיקה בצים, טאואר סמיקונדקטור, קואנטום (שמחזיקה ב-50% מיצרנית כלי הרכב ההיברידיים קורוס), IC Power, IC Green Energy. החברה רשומה למסחר בבורסה בניו יורק ובבורסה בתל אביב.

משרדי לובי

  • כיל ותחנת הכוח OPC במישור רותם מיוצגות בכנסת באופן קבוע על ידי חברת גלעד יחסי ממשל ולובינג[2].

דלת מסתובבת

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב - שיטת הדלת המסתובבת
  • עובדיה עלי - תפקיד אחרון כנבחר ציבור: ח"כ מטעם הליכוד בכנסות ה-11 עד ה-13 (1996-1984). תפקיד בשירות עידן עופר: יו"ר בזן בשנים 2003-1996, ושוב מ-2015 עד היום[3].

קשרים עם רשויות מנהליות

דלת מסתובבת

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב - שיטת הדלת המסתובבת
  • ד"ר מרים (מיקי) הרן - תפקיד אחרון בשירות המדינה: מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה (2006-2003)[4]. תפקיד בעסקי עידן עופר: דירקטורית חיצונית בכיל (מ-2009)[5]. הרן מכהנת גם כיו"ר הוועדה לאיכות סביבה של ארגון [6]. בדירוג מעלה לשנת 2016 זכתה כיל לציון 10/10 בקטגוריית "איכות סביבה ניהול ואסטרטגיה", לציון 7/10 בקטגוריית "אקלים ואוויר" (זיהום אוויר והפחתת צריכת אנרגיה) וכן בקטגוריית "הפחתת פסולת מים ושפכים"[7]. לשם השוואה, במדד ההשפעה הסביבתי של המשרד להגנת הסביבה לסיכום שנת 2015 כיל הגיעה למקום החמישי בהשפעה סביבתית שלילית. בנוסף, שלוש חברות בבעלות כיל נכללו ברשימת 20 המפעלים המזהמים ביותר: רותם אמפרט במקום הרביעי, מפעלי ים המלח במקום השישי ותרכובות ברום במקום השישה-עשר[8].

קשרים בתקשורת

  • מחזיק, יחד עם אודי אנג'ל, ב-51% ממניותיה של זכיינית ערוץ 2 "רשת". אחזקותיהם של עופר ואנג'ל הינן פרטיות, ושאר בעלי המניות ברשת הן החברה הבינלאומית אנדמול (33%) ומיכאל שטראוס (16%).

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ באמצעות חברות שבשליטתו ובשליטתו של אודי אנג'ל.
Stub general.png ערך זה הוא קצרמר. אתם מוזמנים לתרום לאקו-ויקי ולהרחיב אותו.