ממטיקה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
(הופנה מהדף ממים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ממטיקה (באנגלית: Memetics) היא תאוריה על תוכן נפשי או מידע המבוססת על אנלוגיה לאבולוציה גנטית ומציעה מודלים של העברת מידע תרבותי בצורה אבולוציונית. התאוריה זכתה לפרסום ולפופולריות בספרו של ריצ'ארד דוקינס, הגן האנוכי, שיצא לאור בשנת 1976.

עד ספרו של דוקינס ביולוגים האמינו שהיצורים החיים הם עיקר התוצר של האבולוציה, שהם אנוכיים ושהם מתחרים זה בזה בניסיון לשרוד ולהתרבות ולהעביר הלאה את הגנים שלהם. דוקינס ביצע היפוך תפקידים וטען שמוקד האבולוציה הם הגן ה"אנוכי" וכי כל מה שמ"מעניין" את הגן הוא היכולת לעבור הלאה, בלי קשר לשאלה כמה סבל או הצלחה תהיה ליצור החי שנושא את הגן. באופן זה דוקינס הצליח להסביר בצורה מוצלחת חידות ביולוגיות הקשורות בהתנהגות אלטרואיסטית של יצורים שונים.

המם שהוא יחידת מידע אנלוגית לגן (גנטיקה) נהגתה כ"יחידה של תרבות" - רעיון, אמונה, מיתוס, דפוס של התנהגות, וכו'. המם "מתארח במוח אחד או יותר, ומשם הוא יכול להיות משוכפל למוחות אחרים. בדומה לרעיון של הגן האנוכי גם בתורה של הממים יש היפוך תפקידים - במקום להסתכל על פרט אחד שמשכנע פרט אחר ברעיון "שלו", הטענה היא שממים מוצלחים מצליחים לשרוד ולהשתכפל הלאה, בין אם הדבר תורם להצלחה (הביולוגית או החברתית) של הפרט שנושא אותם, ובין אם לאו. דבר זה יכול להסביר התנהגויות אנושיות שכלאורה סותרות הגיון של אבולוציה גנטית פשוטה כמו נזירות, התאבדות, לחימה בקרבות, סיכון עצמי בגלל אידאולוגיה וכו'. הממים עשויים לתרום לשרידות הביולוגית של הפרטים שבהם הם מאוחסנים ובכך להגדיל את הסיכוי שהם יועברו הלאה, אבל אין הכרח שהדבר הוא אכן כך.

ממטיקה יוצאת מהשיח שקדם לה אודות הדאגה לאמת של אמונות ושל רעיונות. רעיון יכול להיות בלתי נכון אבל מוצלח בהתפשטות שלו. מימטיקה בודקת מה התנאים לשרידה ולשפול של ממים.

קבוצת רשת Usenet בשם alt.memetics פעלה משנת 1993 עד סוף שנות ה-90 של המאה ה-20. הירחון The Journal of Memetics פורסם בשנים 1997- 2005. סוזן בלקמור (Susan Blackmore), פסיכולוגית מאוניברסיטת West of England, פרסמה בשנת 1999 את הספר מכונת הממים שפיתח רעיונות שפורסמו קודם לכן על ידי Dennett ,Lynch ו-Brodie וניסה להשוות בין רעיונות אלה לבין גישות אחרות של התפתחות תרבותית שנמצאו במיינסטרים, כמו גם לספק תאוריות חדשניות ונתונות במחלוקת על האבולוציה של השפה ושל המושג האנושי של האני.

יש ביקורת על הממטיקה והצבעה על קשיים מתודולוגיים בתורת הממים. גנים הם יישויות פיזיות ברורות שניתן לצפות בהם וניתן לבצע לגביהם ניסוי מבוקר, בניגוד לכך ממים הם דברים פחות מוגדרים. ניתן להתווכח לדוגמה האם הממים נמצאים בתוך המוחות האנושיים או שמה עדיף להתמקד ביחידות מידע חומריות שניתן לזהות מחוץ לגוף .

ראו גם

קישורים חיצוניים