אווה אילוז

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אווה אילוז (נולדה ב-1961 במרוקו) היא סוציולוגית ישראלית בעלת שם עולמי. תחום עיסוקה המרכזי הוא סוציולוגיה של התרבות, במיוחד בעידן הפוסט-פורדיזם.

את רוב חייה האקדמיים עשתה בארצות הברית, שם קיבלה את הדוקטורט מאוניברסיטת פנסילבניה בשנת 1991. כיום מכהנת כפרופסור בחוג לסוציולוגיה ולאנתרופולוגיה שבאוניברסיטה העברית בירושלים.

נושאי מחקרה כוללים את תפקיד התרבות בפעילות החברתית, תרבות הצרכנות והתקשורת, תפקיד הטכנולוגיה בשינויים חברתיים ותרבותיים, השפעת הקפיטליזם על הסביבה התרבותית. היא ממזגת במחקריה את הסוציולוגיה של התרבות בעידן המודרני יחד עם הסוציולוגיה של הרגשות.

בין ספריה הרבים שזכו להדים חיוביים היה סיפרה מ-2003 על מגישת הטלוויזיה האמריקאית אופרה וינפרי. וינפרי היא האישה המצליחה ביותר בעולם הבידור. לטענת אילוז, וינפרי יצרה מיזם תרבותי חדשני, הנותן מענה לבעיות האישיות בעידן המודרני כמו: פירוק המשפחה, אובדן הזהות ואובדן משמעות החיים. זאת היא עושה באמצעות חשיפה עצמית של אישיותה מול מצלמות הטלוויזיה: ההתעללות המינית ממנה סבלה בילדותה, ניסיונותיה הבלתי נלאים להתמודד עם בעיית עודף המשקל שלה, וקשרים רומנטיים כושלים. כשעליית מעמדה ככוכבת נעשית באמצעות פירוק סטריאוטיפ הכוכבנות, כפי שזו נקבעת על ידי החברה הגברית הדומיננטית.

ספרה שקצר את השבחים הרבים ביותר הוא "האוטופיה הרומנטית, בין אהבה לצרכנות" שיצא בארצות הברית בשנת 1997, צוטט מאז 21 פעמים בספרות האקדמית, וזכה בפרס התרומה המשמעותית ביותר לשנת 2000 מטעם האגודה הסוציולוגית האמריקנית. בספרה היא מראה כי הרגעים הרומנטיים ביותר של חיינו, כגון שקיעה על שפת הים, ארוחה אינטימית, מתן זר פרחים לאהובה, מעוצבים על ידי עולם דימויים אותו אנו רוכשים בתור צופי טלוויזיה ופרסומות באתוס הדמוקרטי של הצריכה, בו האושר נגיש לכל נפש על ידי בחירות גשמיות שאנו מבצעים. אנחנו מעוצבים ככלי בידי הקפיטליזם.

ספריה

  • "תרבות הקפיטליזם", תל אביב, משרד הביטחון, ספריית "אוניברסיטה משודרת", (תשס"ג 2002).
  • "האוטופיה הרומנטית: בין אהבה לצרכנות", חיפה, הוצאת הספרים של אוניברסיטת חיפה, זמורה ביתן (תשס"ב, 2002).
  • The Oprah Winfrey and the Glamour of Misery: An Essay on Popular Culture. Columbia University Press, 2003.
  • Cold Intimacies: Emotions in Late Capitalism. Polity Press, will publish in 1 december 2006.

קישורים חיצוניים

על יצירתה: